Երևանի Էրեբունի վարչական շրջանում նոր դպրոց կկառուցվի
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ավագանին որոշում ընդունեց, համաձայն որի Էրեբունի վարչական շրջանում նոր դպրոց կկառուցվի, որը նախատեսված կլինի 430 աշակերտի համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախագիծը ներկայացրեց Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի անշարժ գույքի կառավարման վարչության պետ Գարեգին Խաչատրյանը:
«Նախագծով նախատեսվում է Էրեբունու փողոցի հ. 8 հասցեում գտնվող Հայաստանի Հանրապետությանը սեփականության իրավունքով պատկանող 2000 քմ մակերեսով հողամասի նպատակային նշանակությունը հատուկ նշանակության հողերի կատեգորիայից փոխադրել բնակավայրերի հողերի կատեգորիա։ Այդ տարածքում ՀՀ կառավարության և Ասիական զարգացման բանկի միջև իրականացվող «Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագրով» նախատեսվում է 430 աշակերտի համար կառուցել հիմնական դպրոց: Նախատեսվում է, որ դպրոցը կլինի մինչև 3 վերգետնյա հարկերով՝ հնարավոր է նախատեսել շահագործվող տանիք և նկուղային կամ կիսանկուղային հարկերով»,- նշեց Խաչատրյանը:
Հարակից զեկուցող, քաղաքաշինության և օգտագործման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Լիլիթ Կիրակոսյանը շեշտեց, որ իրենք նախագծին տվել են դրական եզրակացություն:

В Ереване в административном районе Эребуни будет построена новая школа
Совет старейшин Еревана принял решение, согласно которому в административном районе Эребуни будет построена новая школа, рассчитанная на 430 учеников.
Как передает «Арменпресс», проект представил начальник управления недвижимостью мэрии Еревана Гарегин Хачатрян.
"Проект предусматривает изменение целевого назначение земельного участка площадью в 2 000 кв. м по адресу улица Эребуни 8, принадлежащего Республике Армения на праве собственности. Его необходимо перевести из категории земель особого назначения в категорию земель для жилья. В рамках «Программы по улучшению сейсмической безопасности», осуществляемой правительством РА и Азиатским банком развития, на этой территории планируется построить основную школу на 430 учеников", - отметил Хачатрян.
Содокладчик, заместитель председателя Постоянной комиссии по вопросам градостроительства и использования Лилит Киракосян заявила, что они проекту дали положительное заключение.