Եվրասիական զարգացման բանկը 3 մլն դոլարի դրամաշնորհ կտրամադրի ՀՀ-ին կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հավանություն տվեց Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի միջոցներից «Հայաստանի Հանրապետությունում COVID-19 համավարակին պատրաստվածության մակարդակի բարձրացում. կորոնավիրուսից առաջացող սպառնալիքի հայտնաբերում և արձագանքում» ծրագրի ֆինանսավորման համար դրամաշնորհի տրամադրման մասին Հայաստանի Հանրապետության և Եվրասիական զարգացման բանկի միջև համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը:
Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ այս համաձայնագրի շրջանակներում նախատեսվում է Հայաստանին տրամադրել 3 մլն դոլարի դրամաշնորհ, որն ուղղվելու է առողջապահական համակարգի հզորացմանը, արդիականացմանը:
«Ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում շարունակվում է կորոնավիրուսային հիվանդության ալիքաձեւ աճը: Հիվանդությանը դիմակայելու, արագ արձագանքելու եւ հիվանդներին պատշաճ օգնություն տրամադրելու համար անհրաժեշտ է անընդհատ համակարգն արդիականացնել:
Այս դրամաշնորհի շրջանակներում նախատեսվում է Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնների երկու մարզային կենտրոնների՝ Արարատի ու Արմավիրի, մասնաճյուղերի ամբողջական վերազինում և Վանաձորի ԲԿ-ին կից ինֆեկցիոն նոր մասնաշենքի կառուցում ու համալրում: Սա շատ կարևոր նախաձեռնություն է: Սրա շրջանակներում կունենանք Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնների ազգային ցանց», -ասաց նախարարը:

Евразийский банк развития предоставит Армении грант в размере 3 млн долларов для борьбы с COVID-19
Правительство одобрило предложение о подписании соглашения между Республикой Армения и Евразийским банком развития о предоставлении финансирования на программу обнаружения и реагирования на угрозы COVID-19 «Повышение уровня готовности к эпидемии COVID-19 в Республике Армения» за счет средств Евразийского фонда стабилизации и развития.
Как сообщает «Арменпресс», министр здравоохранения Анаит Аванесян отметила, что в рамках этого соглашения предусматривается предоставление Армении гранта в размере $3 млн, который будет направлен на укрепление и модернизацию системы здравоохранения.
«Во всем мире продолжается рост пандемии COVID-19, рост есть и в Армении. Систему необходимо постоянно обновлять, чтобы справляться с заболеванием, быстро реагировать и оказывать пациентам надлежащую помощь.
В рамках данного гранта предусматривается полностью оборудовать филиалы двух региональных   центров по контролю и профилактике заболеваний в Арарате и в Армавир, а также построить и оборудовать новый инфекционный корпус рядом с Ванадзорским медицинским центром. Это очень важная инициатива. В рамках этой программы у нас будет сеть национальных центров по контролю и профилактике заболеваний», - сообщила министр.