Աֆղանստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել Է ավելի քան 300 թալիբների ոչնչացման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աֆղանստանի զինվորականներն անցած օրվա ընթացքում ոչնչացրել են «Թալիբան» շարժման 300 զինյալների: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասվում Է Աֆղանստանի պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության մեջ:
«Թալիբան»-ի երեք հարյուր երեք ահաբեկիչներ են սպանվել եւ 125-ը՝ վիրավորվել անցած օրվա ընթացքում Աֆղանստանի պաշտպանության եւ անվտանգության ազգային ուժերի գործողությունների արդյունքում»,-ասվում Է պաշտպանության նախարարության՝ Twitter-ում զետեղված հաղորդագրության մեջ:
Աֆղանստանի զինված ուժերը գործողություններ են անցկացրել 16 նահանգներում, այդ թվում՝ Ղանդահարում, Հերաթում, Նիմրոզում եւ Գիլմենդում:
Աֆղանստանում առաջին տարին չԷ, որ շարունակվում Է կառավարական ուժերի եւ «Թալիբան» արմատական շարժման դիմակայությունը, որն ավելի վաղ, ըստ վերջին տվյալների, վերահսկում Էր երկրի գյուղական եւ սահմանային շրջանները, ինչպես նաեւ հարձակում ծավալում խոշոր քաղաքների վրա: Էսկալացիան տեղի Է ունենում ամերիկյան զորքերի դուրսբերման ֆոնին, որը ՌԴ ԱԳ նախարարը համարել Է Աֆղանստանում Վաշինգտոնի առաքելության ձախողման ընդունում:
2020 թվականին սեպտեմբերի 12-ին Վաշինգտոնը եւ «Թալիբան»-ի ներկայացուցիչները Քատարի մայրաքաղաք Դոհայում ստորագրել են ավելի քան 18 տարվա ընթացքում առաջին հաշտության համաձայնագիրը: Այն նախատեսում Է Աֆղանստանից օտարերկրյա զորքերի դուրսբերում 14 ամսվա ընթացքում եւ միջաֆղանական երկխոսության սկսում գերիների փոխանակումից հետո: Սակայն այդ բանակցություններն առայժմ առաջ չեն գնացել դիրքորոշումների շուրջ անցկացված մի քանի հանդիպումներից, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Минобороны Афганистана заявило о ликвидации более 300 талибов
Афганские военные ликвидировали 303 боевиков движения "Талибан"* за минувшие сутки, говорится в сообщении минобороны Афганистана.
"Триста три террориста из "Талибана"* были ликвидированы и 125 ранены за минувшие сутки в результате военных операций афганской армии", - сообщило минобороны Афганистана в Twitter.
Вооруженные силы Афганистана проводили операции в 16 провинциях, в том числе в Кандагаре, Герате, Нимрозе и Гильменде,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В Афганистане не первый год продолжается противостояние правительственных сил с движением "Талибан"*. В последние месяцы талибы овладели значительными территориями в сельских и пограничных районах и развернули наступление на крупные города. Эскалация происходит на фоне вывода американских войск, который глава МИД РФ назвал признанием провала миссии Вашингтона в Афганистане.
В 2020 году Вашингтон и представители "Талибана"* подписали в Дохе первое более чем за 18 лет войны соглашение о мире. Оно предусматривает вывод иностранных войск из Афганистана за 14 месяцев и начало межафганского диалога после обмена пленными. Однако эти переговоры пока не продвинулись дальше нескольких "установочных" встреч.