Շիֆը կարևորում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերի մեծացումն ու հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆն Ադրբեջանին ռազմական օգնությունից զրկելու մասին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից ընդունված օրինագիծը հաղթանակ է համարում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Ամերիկայի ձայն»-ի փոխանցմամբ, կոնգրեսականը նկատել է, որ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից ընդունված օրինագիծը դեռ մի քանի փուլեր պետք է անցնի: Նա նշել է, որ Սենատի և նախագահի կողմից հավանության արժանանալու դեպքում այն կարող է հետագա տարիների ընթացքում ևս պահպանվել:
«Հուսանք` այն Սենատում ևս հաջողություն կունենա: Որպես կանոն մենք անցած տարիների ընթացքում տեսել ենք, որ նմանօրինակ նախագծերը չեն արժանանում Սենատի հավանությանը, բայց մենք պետք է պայքարենք նույն բովանդակությամբ օրինագիծը վերջնական հաջողության հասցնելու համար։ Այս բովանակդությամբ սա առաջին օրինագիծն է, որն արժանանում է Ներկայացուցիչների պալատի հավանությանը»,-նշել է կոնգրեսականը:
Խոսելով հայ-ադրբեջանական սահմանում տիրող լարված իրավիճակի մասին` Ադամ Շիֆը հատուկ ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերի մեծացումն ու կարևորել հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացումը:
«Իմ կարծիքով, չպետք է ֆինանսավորել մի երկրի, որտեղ մարդու իրավունքները ոտնահարվում են, և որը սպառնում է տարածաշրջանային անվտանգությանն ու խաղաղությանը։ Դրանից բացի, Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմը խախտելու դեպքերի արդյունքում սահմանում մտահոգիչ իրավիճակ է ստեղծվել, ցավոք վերջին օրերին եղել են նաեւ զոհեր»,-նշել է նա:
Կոնգրեսական Ադամ Շիֆը նշել է, որ շարունակելու է աջակցել հայանպաստ բոլոր նախաձեռնություններին` այդ համատեքստում հատուկ ընդգծելով իր աջակցությամբ վերջերս դաշնային կառավարության կողմից հայ-ամերիկյան թանգարանի շինարարության համար տրամադրված շուրջ 1 միլիոն դոլարը:

Adam Schiff highlights increasing OSCE MG role and development of Armenian-US relations
YEREVAN, JULY 31, ARMENPRESS. US Congressman Adam Schiff considers the bill passed by the US House of Representatives to deprive Azerbaijan of military aid a victory. ARMENPRESS reports, citing the Voice of America, as reported by "Voice of America", the congressman noted that the bill adopted by the House of Representatives has still to go through several stages.
‘’ Let's hope it will succeed in the Senate. As a rule, we have seen over the years that such projects are not approved by the Senate, but we must struggle for the final success of the bill with the existing content’’, Adam Schiff said.
Speaking about the tense situation on the Armenian-Azerbaijani border, Adam Schiff emphasized the importance of increasing the role of the OSCE Minsk Group and the development of Armenian-American relations.
‘’In my opinion, we should not finance a country where human rights are violated, which threatens regional security and peace. In addition, the ceasefire violations by Azerbaijan has created a worrying situation on the border, unfortunately, there have been casualties in recent days’’, the congressman said, adding that he will continue to support all pro-Armenian initiatives.