«Արսեն Պետրոսյան կվարտետը» և սոպրանո Կարինե Մկրտչյանը փայլուն են հանդես եկել Ժնևի փառատոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դուդուկահար Արսեն Պետրոսյանը, որն իր երաժշտական գործունեությամբ ձգտում է հանրահռչակել հայկական ժողովրդական երաժշտությունն ու դուդուկը, «Արսեն Պետրոսյան կվարտետի» հետ ելույթ է ունեցել Geneva Puplinge Classique միջազգային փառատոնին: Կվարտետի հետ հանդես է եկել մենակատար սոպրանո Կարինե Մկրտչյանը:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում փառատոնի համակարգող Անի Գասպարյանն ասաց, որ երաժիշտներն ու երգչուհին ելույթ են ունեցել փառատոնի հայկական երեկոյի շրջանակում, որի կազմակերպումը 2013 թվականից գեղեցիկ ավանդույթ է դարձել:
«Համերգը շատ ջերմ ու գեղեցիկ մթնոլորտում անցավ: Հանդիսատեսի շարքերում էին  Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպանության ներկայացուցիչներ, Արտակարգ դեսպանորդ և լիազոր նախարար Նաիրի Պետրոսյանն իր տիկնոջ հետ և այլ պաշտոնյաներ, հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ, երաժշտասերներ: Շատ եմ կարևորում այն փաստը, որ  միջազգային լսարանը բարձր է գնահատում հայկական երաժշտությունն ու ազգային գործիքները, որովհետև մեր նպատակն է հայկական մշակույթը ներկայացնել միջազգային հարթակում, միջազգային փառատոններում»,- շեշտեց Գասպարյանը:
Նա ընդգծեց՝ արդեն մի քանի տարի փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարը հիացած է հայ երաժիշտների վիրտուոզ կատարողական տաղանդով և բարձր է դասում նրանց հնարավորությունները:
«Կվարտետի համերգին կար հուզմունք, դրական ապրումներ: Ինքս պատկերացնում եմ, թե ինչ են զգում մարդիկ, երբ լսում են Արսեն Պետրոսյանի կատարումները, նրա սքանչելի դուդուկն ու երաժիշտների անկեղծ, պարզ, բայց շատ խորը հույզերը, որոնք փոխանցվում են հանդիսատեսին: Դա հրաշալի է: Շատ շնորհակալ եմ Արսեն Պետրոսյանին, փառատոնի ղեկավարությանն ու Կարինե Մկրտչյանին հրաշալի երեկոյի համար»,- ասաց Գասպարյանը:
Փառատոնի համակարգողը տեղեկացրեց, որ միջոցառման շրջանակում հետագայում հանդես է գալու դաշնակահար Նիկիտա Մնդոյանցը, որը ներկայացնում է ռուսական դաշնամուրային դպրոցը: Նա հետաքրքիր ռոմանտիկ ծրագիր կմատուցի. կատարելու է  Շոպենի, Բեթհովենի ստեղծագործությունները:
Արսեն Պետրոսյանը ևս նշեց, որ համերգը շատ լավ է անցել, իսկ տպավորությունները վառ են: «Կվարտետը հիմնադրվել է 2018 թվականին: Երաժիշտներն ընկերներս են. քանոն է նվագում Աստղիկ Սնեցունցը, սանթուր՝ Վլադիմիր Պապիկյանը, հարվածային գործիքներ՝ Ավետիս Քեոսեյանը: Հիմնականում ելույթներ ենք ունենում արտերկրում, և մեր առաջնային նպատակը աշխարհում դասական, ժողովրդական, աշուղական և հոգևոր երաժշտությունը ներկայացնելն է»,-պատմեց դուդուկահարը:
Նրա խոսքով՝ փառատոնի շրջանակում կազմակերպված համերգը փառահեղ էր: Այդպես են ասել երաժշտասերները, որոնք հնարավորություն են ունեցել ներկա լինելու երեկոյին: «Հանդիսատեսը հուզված էր, ոգևորված: Նշում էին, որ հոգու խորքից ենք նվագում: Նրանց գրավել էր նաև երաժշտության հակադրությունը. նվագել ենք և՛ լիրիկական, և՛ ռիթմիկ գործեր:  Մենք ևս շատ ոգևորված էինք, քանի որ համավարակի պատճառով երկար ժամանակ ելույթներ չէինք ունեցել»,-խոստովանեց դուդուկահարը:
Արսեն Պետրոսյանն ասաց, որ կվարտետը շրջագայում է Եվրոպայում: Արդեն իսկ մասնակցել են Festival Radio France-ին: Հեղինակավոր փառատոնների շրջանակում համերգներով հանդես են գալու նաև Չեխիայում, Իտալիայում:

«Квартет Арсен Петросян» и сопрано Карине Мкртчян блестяще выступили на Женевском фестивале
Дудукист Арсен Петросян, который своей музыкальной деятельностью стремится популяризировать армянскую народную музыку и дудук, с «Квартетом Арсен Петросян» выступил на международном фестивале Geneva Puplinge Classique. С квартетом выступала солистка -сопрано Карине Мкртчян.
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» координатор фестиваля Ани Гаспарян сообщила, что музыканты и певица выступили в рамках армянского вечера фестиваля, проведение которого с 2013 года стало прекрасной традицией.
«Концерт прошел в очень теплой и красивой обстановке. Среди присутствующих были представители посольства Армении в Швейцарии, чрезвычайный и полномочный посол Наири Петросян с супругой и другие официальные лица, представители армянской общины и меломаны. Я придаю большое значение тому, что зарубежная публика высоко ценит армянскую музыку и наши национальные инструменты, потому что наша цель - представлять армянскую культуру на международной арене, на международных фестивалях», - подчеркнула Ани Гаспарян.
Она отметила, что уже несколько лет художественный руководитель фестиваля восхищается виртуозностью и талантом армянских музыкантов и высоко ценит их возможности.
«Концерт квартета вызвал волнение и положительные эмоции. Представляю, что чувствуют люди, когда слушают выступление Арсена Петросяна, его чудесный дудук и искренние, простые, но очень глубокие эмоции музыкантов передаются публике. Это чудесно. Я  благодарна Арсену Петросяну, руководству фестиваля и Карине Мкртчян за этот прекрасный вечер», - сказала Ани Гаспарян.
Она сообщила, что в рамках мероприятия выступит и пианист Никита Мндоянц, представляющий Российскую фортепианную школу. Он представит интересную романтическую программу, исполнит произведения Шопена и Бетховена.
Арсен Петросян также отметил, что концерт прошел очень хорошо и впечатления от него довольно яркие. «Квартет основан в 2018 году. Музыканты - мои друзья. Астхик Снецунц играет на каноне, Владимир Папикян - на сантуре, Аветис Кеосян - на дъоле. В основном мы выступаем за рубежом, наша основная цель - представить миру классическую и народную музыку», - сказал дудукист.
По его словам, концерт, организованный в рамках фестиваля, прошел великолепно. Так говорили меломаны, которые имели возможность присутствовать на вечере. «Публика была взволнована, воодушевлена. Говорили, что мы играем от всей души. Они были очарованы контрастом музыки. Играли лирические и ритмические произведения. Мы очень волоновались, так как из-за эпидемии мы долгое время не выступали», - признался дудукист.
По его словам, концерт, организованный в рамках фестиваля, прошел великолепно. Так говорили меломаны, которые имели возможность присутствовать на вечере. «Публика была взволнована, воодушевлена. Говорили, что мы играем очень искренне. Они были очарованы и контрастом музыки. Играли лирические и ритмические произведения. Мы очень волновались, так как из-за эпидемии мы долгое время не выступали», - признался дудукист.
Арсен Петросян сообщил, что квартет гастролирует по Европе. Они уже участвовали в фестивале Radio France. Также, в рамках престижных фестивалей, выступят в Чехии и в Италии.