ԱՄՆ դեսպանությունը ԵՊՀ-ում «ամերիկագիտություն» մասնագիտացմամբ մագիստրոսական ծրագիր կմեկնարկի
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը հայտարարում է Երևանի պետական համալսարանում (ԵՊՀ) միջազգային հարաբերությունների գծով «ամերիկագիտություն» մասնագիտացմամբ նոր մագիստրոսական ծրագրի մեկնարկի մասին։
Մինչև օգոստոսի 20-ը ԵՊՀ Ամերիկյան հետազոտությունների կենտրոնն ընդունում է ընդունելության դիմումներ այս նոր երկամյա մագիստրոսական ծրագրի համար, որն իրականցվում է Արիզոնայի պետհամալսարանի հետ համագործակցությամբ և ԱՄՆ դեսպանության ֆինանսավորմամբ։ Դասերը կմեկնարկեն 2021թ․ սեպտեմբերից, լավագույն ուսանողների համար հնարավոր է ուսման վարձի մասնակի փոխհատուցում։
ԵՊՀ-ը մշակել է այս միջառարկայական ուսումնական ծրագիրը, որով կուսուցանվեն այնպիսի առարկաներ, ինչպիսիք են՝ ամերիկյան քաղաքական համակարգը, արտաքին քաղաքականությունը, պատմությունը, տնտեսությունը և հասարակությունը։ Բացի այդ, ԱՄՆ դեսպանության օժանդակությամբ ԵՊՀ դասախոսական կազմից 6 հոգի հնարավորություն կունեն 2021-22 ուստարվա ընթացքում վերապատրաստում անցնել Արիզոնայի պետական համալսարանում՝ իրականացնելով հետազոտական աշխատանքներ ու մասնակցելով ԵՊՀ Ամերիկյան հետազոտությունների ծրագրի առարկայական պլանների մշակմանն ու հետագա կատարելագործմանը։

Посольство США в ЕГУ объявит магистерскую программу по специальности «Американистика»
Посольство США в Армении объявляет о новой магистерской программе в Ереванском государственном университете (ЕГУ) по международным отношениям, по специальности «Американистика».
До 20 августа Центр американских исследований ЕГУ принимает заявки на новую двухлетнюю магистерскую программу, которая реализуется в партнерстве с Государственным Университетом Аризоны и финансируется посольством США. Занятия начнутся с сентября 2021 года. Студентам с высокой успеваемостью будет предоставлена частичная компенсация стоимости обучения.
ЕГУ разработал эту междисциплинарную учебную программу, в которой будут преподаваться такие предметы, как американская политическая система, внешняя политика, история, экономика и общество. Кроме того, при содействии посольства США 6 преподавателей ЕГУ получат возможность в течение 2021-2022 учебного года пройти стажировку в Государственном Университете Аризоны, проводя исследования и участвуя в разработке и в дальнейшем совершенствовании тематических планов исследовательской программы Центра американских исследований ЕГУ.