Ռուսաստանը կողջունի ԵՄ-ի միջնորդական ջանքերը Ղարաբաղի շուրջ բանակցություններում. Պեսկով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը պատրաստ Է ողջունելու Եվրամիության երկրների միջնորդական ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի հարցի շուրջ բանակցություններում, եթե դրանք նպաստեն առկա համաձայնությունների իրագործմանը: Ինչպես հաղորդում է  «Արմենպրես»-ը. վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, հուլիսի 21-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Եթե միջնորդական ջանքերը բերում են կայունություն, կանխատեսելիություն եւ օգնում են գոյություն ունեցող համաձայնությունների իրագործմանը, ապա դրանք կարելի Է միայն  ողջունել: Ամբողջությամբ վերցված այդ ուղղությամբ աշխատանքն ընթանում Է ոչ վատ»,- ասել Է Պեսկովը՝ մեկնաբանելով Եվրամիության երկրներից հնչած հայտարարությունները՝ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ բանակցությունների եռակողմ ձեւաչափին մասնակցելու մտադրությունների մասին:
Պեսկովը հիշեցրել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ՌԴ, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ պայամնավորվածություններին հնարավոր է եղել հասնել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի գործադրած ջանքերի շնորհիվ: «Նա մշտական կապի մեջ է Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Հիմա զբաղված ենք ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման, կյանքի կոչման հարցերով»,- ասել է Պեսկովը:

Russia to welcome EU’s mediation efforts in negotiations around Karabakh – Kremlin spox
YEREVAN, JULY 21, ARMENPRESS. Russia is ready to welcome the mediation efforts of the member states of the European Union in the negotiations around Nagorno Karabakh, if they contribute to the implementation of the existing agreements, Russian presidential spokesperson Dmitry Peskov told reporters today, reports TASS.
“If the mediation efforts bring stability, predictability and help the implementation of the existing agreements, they just can be welcome. In general, the work on this direction is not bad”, Peskov said, commenting on the statements of the EU states about the plans to participate in the trilateral format of talks around Karabakh.
Peskov reminded that the trilateral agreements between the Russian, Armenian and Azerbaijani leaders over Nagorno Karabakh were possible to achieve thanks to the efforts of Russian President Vladimir Putin. “He is in constant touch with Armenia’s caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev. Currently we are engaged in the implementation of the agreements reached”, he said.