Ադրբեջանը հրաժարվում է միջանցք տրամադրել ՀՀ-Վրաստան-Ադրբեջան-ՌԴ երկաթուղու գործարկման համար. Փաշինյան
Ադրբեջանը հրաժարվում է միջանցք տրամադրել ՀՀ-Վրաստան-Ադրբեջան-ՌԴ
երկաթուղու գործարկման համար. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Եվրոպական խորհրդի նախագահի հետ բանակցություններում որպես առաջնահերթ գերակայություն կարևորվել է Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց առանց նախապայմանների և անհապաղ վերադարձը` համաձայն միջազգային մարդասիրական իրավունքի և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Փաշինյանն այս մասին հայտնեց Շառլ Միշելի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ:
«Ուզում եմ ընդգծել, որ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց չվերադարձնելու Ադրբեջանի գործելակերպը նրա կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության խախտման միակ դեպքը չէ:  Ինչպես գիտեք նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ նախատեսված է տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը: Ադրբեջանը այս գործընթացին խոչընդոտում է ոչ միայն Հայաստանի սուվերեն տարածքը օկուպացնելու ակնհայտ սպառնալիքներով, այլև ի հեճուկս իր պարտավորությունների՝ հրաժարվում է Հայաստանին միջանցք տրամադրել Հայաստան-Վրաստան, Ադրբեջան-Ռուսաստան երկաթուղու գործարկման համար»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը ընդգծեց` Հայաստանը հետևողական և կառուցողական աշխատանք է տանելու տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման, նախկինում գոյություն ունեցած կոմունիկացիոն ուղիների վերականգնման և նոր ճանապարհների, մասնավորապես, «Հյուսիս-Հարավ» մայրուղու կառուցման համար, և այստեղ չափազանց կարևոր է Եվրամիության աջակցությունը:

Azerbaijan refuses to provide Armenia with corridor for resuming Armenia-Georgia-Azerbaijan- Russia railway - Pashinyan
Azerbaijan refuses to provide Armenia with corridor for resuming Armenia-Georgia-Azerbaijan-
Russia railway - Pashinyan
YEREVAN, JULY 17, ARMENPRESS. Caretaker Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan stated in the negotiations with the President of the European Council that the immediate return of prisoners of war prisoners, hostages and other detainees to Azerbaijan without preconditions, in accordance with the international humanitarian law and the November 9, 2020 trilateral declaration is a priority, ARMENPRESS reports Pashinyan said during a joint press conference with Charles Michel.
"I want to emphasize that Azerbaijan's policy of not returning prisoners of war, hostages or other detainees is not the only case of its violation of the November 9 trilateral statement. As you know, the November 9 statement envisages the unblocking of all transport and economic infrastructures in the region. Azerbaijan obstructs this process not only with obvious threats to occupy Armenia's sovereign territory, but also, in spite of its obligations, refuses to provide Armenia with a corridor for the launch of the Armenia-Georgia, Azerbaijan-Russia railway," Pashinyan said.
The caretaker Prime Minister emphasized that Armenia will carry out consistent and constructive work for the unblocking of regional communications, the restoration of the communications, the construction of new roads, in particular, the "North-South" highway, and here the support of the European Union is very important.