Սպենդիարյանի 150-ամյակին լույս է տեսել «Ալմաստ» օպերային նվիրված Գեորգի Բուդաղյանի գիրքը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալեքսանդր Սպենդիարյանի 150-ամյա հոբելյանի առթիվ կոմպոզիտորի տուն-թանգարանը հրատարակել է դիրիժոր Գեորգի Բուդաղյանի «Դիտարկումներ Ա. Ա. Սպենդիարովի «Ալմաստ» օպերայի գործիքավորման շուրջ» գիրքը, որը դիրիժորը գրել է՝ տասնամյակներ շարունակ ղեկավարելով և ուսումնասիրելով «Ալմաստ» օպերան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գիրքը երաժշտասեր հանրության ուշադրությանը ներկայացվեց հունիսի 28-ին Ալ. Սպենդիարյանի տուն-թանգարանում:
Գլխավոր խմբագիր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, արվեստագիտության թեկնածու, ԵՊԿ պրոֆեսոր Ալինա Փահլևանյանն ասաց, որ այն երկար սպասված հրատարակություն է: «1968 թվականից աշխատանքը պատրաստ է եղել և հանձնվել է տուն-թանգարանի հոգածությանը: Սա շատ կարևոր գիրք է, որովհետև հեղինակը մեծ մասնագետ է, մեր լավագույն դիրիժորներից է, տաղանդավոր երաժշտագետ, հայրենասեր մարդ: Այս աշխատանքը կարող է դառնալ  սեղանի գիրք ուսանողների համար, որոնք պետք է ուսումնասիրեն գործիքագիտություն, գործիքավորում, ծանոթանան Սպենդիարյանի վարպետության գաղտնիքներին»,-նշեց Փահլեվանյանը:
Խմբագրի խոսքով՝ «Դիտարկումներ Ա. Ա. Սպենդիարովի «Ալմաստ» օպերայի գործիքավորման շուրջ» գիրքը նուրբ դիտարկումներով կատարված  աշխատանք է: «Բուդաղյանը պարտիտուրի ամեն մի նոտան ու հատվածը շատ լավ գիտեր և նշում է, թե Սպենդիարյանը գործիքավորման ինչ միջոցներով է հասնում առավել արտահայտիչ լինելուն, ինչպես է կարողանում զուգորդել տարբեր գործիքներ, որ ստանա զուռնայի հնչողություն: Բուդաղյանը գրքում գրում է, որ «Պարսկական քայլերգ»-ը գործիքավորման 33 տարբերակ ունի»,-պատմեց Ալինա Փահլեվանյանն ու հիշեցրեց, որ Բուդաղյանը շատ նրբերանգներ է տեսել, որովհետև անգիր գիտեր «Ալմաստ» օպերան, որի առաջին ու փայլուն կատարողն էր:
Տուն-թանգարանի տնօրեն Մարինե Օթարյանն էլ տեղեկացրեց, որ գիրքը լույս է ընծայվել 50 օրինակով: Պահպանվել է ուսումնասիրության լեզուն` ռուսերենը:
«Այն տպագրվել է հիմնականում մասնագետների համար և չի վաճառվում: Գրքերն ունեն հասցեատերեր, որոնք են երաժշտական գրադարանները, օպերային թատրոնների, նվագախմբերի գրադարանները, դիրիժորները, ուսումնական հաստատաությունները: Գրքերը կգնան նաև ՌԴ, Վրաստան և այլ երկրներ»,-նշեց Օթարյանը:
Խոսելով հոբելյանի շրջանակում «Ալմաստ» օպերային ներկայացման վերականգնման մասին՝ տնօրենը շեշտեց, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը մի առիթով ասել է, որ այն ներառված է հոբելյանական միջոցառումների ցանկում, սակայն, հաշվի առնելով ծանր ժամանակները, իրագործումը հետաձգվել է: Գուցե կյանքի կոչվի մինչև Սպենդիարյանի ծննդյան օրը՝ նոյեմբերի 1-ը:
Շնորհանդեսը, որին ներկա էին ոլորտի մասնագետներ, հետաքրքրասերներ, ուղեկցվեց Սպենդիարյանի անվան երաժշտական դպրոցի սաների երաժշտական կատարումներով:

К 150-летию Александра Спендиаряна вышла в свет книга Георгия Будагяна, посвященная опере «Алмаст»
К 150-летию Александра Спендиаряна Доме-музей композитора издал книгу дирижера Георгия Будагяна «Заметки об инструментовке А. Спендиаровым оперы «Алмаст» », написанная дирижером после десятилетий дирижирования и изучения оперы «Алмаст».
Как сообщает «Арменпресс», музыкальной публике книга была представлена 28 июня в Доме-музее Александра Спендиаряна.
Главный редактор, заслуженный деятель искусств Республики Армения, кандидат искусствоведения, профессор ЕГК Алина Пахлеванян сказала, что это долгожданное издание. «С 1968 года работа была готова и передана в ведение Дома-музея. Это очень важная книга, потому что автор - большой профессионал, один из лучших наших дирижеров, талантливый музыковед, патриот. Это произведение может стать настольной книгой для студентов, которым предстоит изучить инструментовку, познакомиться с секретами мастерства Спендиаряна», - сказала Пахлеванян.
По словам редактора, книга «Заметки об инструментовке А. Спендиаровым оперы «Алмаст» » - работа, состоящая из тонких наблюдений. «Георгий Будагян прекрасно знал каждую ноту и каждый отрывок партитуры и отмечал, какими средствами аранжировки Спендиарян добивается большей выразительности, как может сочетать различные инструменты, чтобы получить звучание зурны. Будагян пишет в книге, что «Персидский марш» имеет 33 версии инструментовки», - сказала Алина Пахлеванян и напомнила, что Будагян замечал много нюансов, потому что знал оперу «Алмаст» наизусть, он был первым и блестящим ее исполнителем.
Директор дома-музея Марине Отарян сообщила, что книга издана тиражом в 50 экземпляров. Язык исследования - русский, он сохранен.
«Книга издана в основном для профессионалов, она не поступит в продажу. Книга имеет адресатов - музыкальные библиотеки, библиотеки оперных театров, оркестров, дирижеров, учебные заведения. Книга отправится в Россию, Грузию и в другие страны», - сказала Отарян.
Говоря о постановке в рамках юбилея композитора оперного спектакля «Алмаст», Марине Отарян подчеркнула, что заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Ара Хзмалян  сказал, что постановка оперы была включена в список юбилейных мероприятий, но из-за проблем, она была отложена. Может быть, это произойдет до дня рождения Спендиаряна, 1 ноября.
Презентация книги, в которой участие приняли специалисты и меломаны, сопровождалась  выступлениями воспитанников музыкальной школы им. А. Спендиаряна.