ԱՄՆ-ի կոալիցիան հաստատել է Սիրիայում իր ուժերի ուղղությամբ հրթիռահարվածը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի զինվորականները Սիրիայում ենթարկվել են հրթիռակոծման: Այդ մասին հայտնել Է ԱՄՆ-ի կոալիցիայի ներկայացուցիչ գնդապետ Ուեյն Մարոտոն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Տեղական ժամանակով մոտավորապես 19:44-ին Սիրիայում ԱՄՆ-ի ուժերը գրոհի են ենթարկվել մի քանի հրթիռներով: Տուժածներ չկան, վնասը գնահատվում Է: Մենք լրացուցիչ տվյալները կտրամադրենք, երբ մենք ավելի շատ տեղեկատվություններ ունենանք»-գրել Է նա իր Twitter-ում:
Մարոտոն հավելել Է, որ ԱՄՆ-ի ուժերը ինքնապաշտպանության նպատակներով պատասխան կրակ են բացել: «Սիրիայում ԱՄՆ-ի ուժերը, գտնվելով բազմաթիվ հրթիռների գրոհի ներքո, գործել են ինքնապաշտպանության նկատառումներով եւ հակամարտկոցային հրետանային կրակ բացել հրթիռների արձակման դիրքերի ուղղությամբ»,-նշել Է կոալիցիայի ներկայացուցիչը:
Ավելի վաղ ՍԱՆԱ սիրիական գործակալությունը հաղորդել Է, որ ամերիկյան զինված ուժերի տեղաբաշխման շրջանը, որը գտնվում Է սիրիական Դեյր Էզ Զորի նահանգի «Օմար» նավթահանքի մերձակայքում, հունիսի 28-ին հրթիռակոծման Է ենթարկվել:
Իրադարձությունների վայրից ստացված տվյալների համաձայն, այս շրջանում պայթել Է ոչ պակաս, քան ութ արկ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Коалиция США подтвердила ракетный удар по своим силам в Сирии
Военные США в Сирии подверглись ракетному обстрелу, сообщил представитель коалиции США полковник Уэйн Маротто.
"Примерно в 19:44 по местному времени силы США в Сирии были атакованы несколькими ракетами. Пострадавших нет, ущерб оценивается. Мы предоставим дополнительные данные, когда у нас будет больше информации", - написал он в своем твиттере.
Маротто добавил, что силы США в целях самозащиты осуществляли ответный огонь, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Силы США в Сирии, находясь под атакой многочисленных ракет, действовали в целях самообороны и вели контрбатарейный артиллерийский огонь по позициям запуска ракет", - отметил представитель коалиции.
Ранее сирийское агентство САНА сообщило, что район дислокации американских вооруженных сил близ нефтяного месторождения "Омар" в сирийской провинции Дейр эз-Зор подвергся в понедельник ракетному обстрелу.