ԿԸՀ-ն մերժել է 3 քաղուժերի՝ ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու դիմումները. հայտնի է ԱԺ-ում մանդատների բաշխումը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԿԸՀ-ն հունիսի 27-ի նիստում մերժել է «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքների, «Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցությանդիմումներըՀՀ ԱԺ հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նիստի ընթացքում այս մասին ասել է ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը։
Նա նշել է, որ ընտրությունները կարող են անվավեր համարվել միայն այն դեպքում, եթե խախտումների առկայությունն ազդել է ողջ ընտրական գործընթացի և վերջնական արդյունքների վրա։ «ԿԸՀ - ում նման տվյալներ չեն գրանցվել, ինչը նշանակում է, որ մենք չենք կարող անվավեր ճանաչել ընտրությունները», - նշել է ԿԸՀ նախագահը։
Նա նաև հայտարարել է ապագա խորհրդարանում մանդատների բաշխման մասին։ Այսպես «Քաղաքացիական պայմանագիր» կստանա 71 պատգամավորական մանդատ, «Հայաստան» դաշինքը՝ 29, իսկ «Պատիվ ունեմ»-ը՝ 7:
Նիստի ընթացքում Մուկուչյանը հայտարարել է նաև ընտրությունների վերջնական արդյունքները, որոնք ներկայացված ենսույն հղմամբ։

ЦИК отклонил заявления политических сил о признании выборов недействительными: распределены мандаты
Центральная избирательная комиссия Армении на заседании 27 июня отклонила заявления от блоков «Армения» и «Честь имею», а также национально-христианской партии «Пробуждение» о признании недействительными результатов прошедших 20 июня внеочередных выборов. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил председатель Центральной избирательной комиссии Тигран Мукучян.
Он отметил, что выборы могут быть признаны недействительными только в том случае, если наличие нарушений повлияло на окончательные результаты всего избирательного процесса. «В ЦИК таких данных не было зарегистрировано, а это значит, что мы не можем признать выборы недействительными», - сказал председатель ЦИК.
Он также объявил о распределении мандатов в будущем парламенте. Таким образом, «Гражданский договор» получит 71 место, блок «Армения» - 29 мест, а «Честь имею» - 7 мест.