Կանադայի ԱԳ նախարարը հայտարարել է Հայաստանում ժողովրդավարության աջակցությանն ուղղված նոր առաքելության մասին
Կանադայի ԱԳ նախարարը հայտարարել է Հայաստանում ժողովրդավարության
աջակցությանն ուղղված նոր առաքելության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մարկ Գարնոն հայտարարել է, որ Գերմանիայում այդ երկրի դեսպան և Եվրամիությունում հատուկ հանձնակատար Ստեֆան Դիոնը հատուկ առաքելություն կիրականացնի՝  ուսումնասիրելու, թե ինչպես կարող է Կանադան աջակցել հայկական ժողովրդավարությանը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Կանադայի արտգործնախարարությունը:
«Ուժեղ ժողովրդավարությունը Հայաստանում տարածաշրջանի կայունության կարևոր գործոններից է: Հատուկ հանձնակատար Դիոնը մշտապես մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերել Հայաստանի ժողովրդավարական հաջողություններին»,- նշել է Գարնոն՝ ընդգծելով, որ ժողովրդավարական զարգացումների վերաբերյալ Դիոնի հիմնարար գիտելիքները կօգնեն, որպեսզի այս առաքելությունը հաջող իրականացվի:
Հատուկ հանձնակատարն առաքելության ընթացքում կուսումնասիրի, թե ինչպես կարող է Կանադան աջակցել հայկական քաղաքացիական հասարակության ջանքերին, ամրացնել ժողովրդավարական ինստիտուտները, ավելացնել Հայաստանի ներգրավվածությունը բազմակողմ ինստիտուտներում և խթանելու ներառական տնտեսական աճը: Առաքելության նպատակն է ամրապնդել կանադական հասարակության աջակցությունը՝ ի շահ հայկական ժողովրդավարության:
Ստեֆան Դիոնի աշխատանքը շարունակվելու է մի քանի ամիս, դրանց ընթացքում նա առցանց խորհրդակցություններ է իրականացնելու ինչպես Կանադայում հետաքրքրված կողմերի, այնպես էլ Հայաստանի գործընկերների հետ: Նա այցելելու է նաև Հայաստան՝ հանդիպելու Հայաստանի կառավարության անդամների, գործընկեր դեսպանությունների, քաղաքացիական հասարակության խմբերի, միջազգային կազմակերպությունների, մասնավոր սեկտորի ու ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ:
«Այս առաքելությունն ընդգծում է, թե Կանադայի համար որքան կարևոր է
Հայաստանում ժողովրդավարության հաջողությունը: Առաքելության ավարտին հատուկ հանձնակատարը զեկույց կներկայացնի նախարար Գարնոյին, այդ թվում և առաջարկներ, թե ինչպես կարող է Կանադան ապագայում Հայաստանի հետ առաջ տանել ժողովրդավարական հավակնությունների իրականացումը»,- ասվում է Կանադայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Իր հերթին դեսպան Ստեֆան Դիոնն առաքելության պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու առնչությամբ գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ի իր էջում՝ նշելով. «Ինձ համար պատիվ է նման հնարավորություն ստանալը՝ նպաստելու Կանադայի և Հայաստանի ժողովրդավարությունների կապերի ամրապնդմանը»:

Canadian FM announces about new mission aimed at supporting democracy in Armenia
YEREVAN, JUNE 26, ARMENPRESS. Foreign Minister of Canada Marc Garneau has announced that Ambassador of Canada to Germany and Special Commissioner to the European Union Stéphane Dion will carry out a special mission, by examining the ways Canada can support the Armenian democracy, ARMENPRESS reports, the Foreign Ministry of Canada informed.
‘’Strong democracy in Armenia is one of the key factors for regional stability. Special Commissioner Dion has always been greatly interested in Armenia’s democratic achievements’’, Garneau said.
During the mission the Special Commissioner will examine the ways Canada can support the efforts of the civil society of Armenia, strengthen democratic institutions, add Armenia’s involvement in multilateral institutions and foster inclusive economic growth.
Stéphane Dion’s work will last a few months, during which he will hold on-line consultations with interested sides both in Armenia and Canada. He will also pay a visit to Armenia to meet with members of the Government of Armenia, partner embassies, civil society groups, international organizations, the private sector and the media.
‘’This mission underscores how important the success of democracy in Armenia is for Canada. At the end of the mission, the Special Commissioner will present a report to Minister Garneau, including suggestions on how Canada can advance implementation of democratic aspirations together with Armenia in the future’’ reads the statement of the Foreign Ministry of Canada.
Special Commissioner Stéphane Dion made a note on his Twitter page regarding his appointment to the responsible position of the mission, noting: "I am honored to have such an opportunity to strengthen the democratic ties between Canada and Armenia."