Բևեռացում, «անկանոն մարտեր». մասնագետները՝ ընտրություններին մեդիա ոլորտի խնդիրների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները եղան «լակմուսի թուղթ» մեդիա ոլորտի խնդիրներն ընդգծելու, վերհանելու համար: Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանի խոսքով, վերհանված խնդիրները վկայում են այն մասին, որ և՛ օրենսդրական դաշտում անելիքներ կան, և՛ մեդիայի հետ աշխատանքի անհրաժեշտություն ունենք:
«Այս ընտրություններին նեգատիվ խոսքն, ագրեսիան ամենաքիչը հեռուստառադիոեթերում էին: Հեռուստառադիոընկերությունները աշխատում են կարգավորող մարմնի հետ, լսում են, իրենց սոցիալական պատասխանատվությունն ավելի շատ են հասկանում: Տեսեք, թե ինչ էր կատարվում ինտերնետ հարթակում, այնտեղ պարզապես անկանոն մարտեր էին, ագրեսիան ավելի շատ այնտեղ էր»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Տիգրան Հակոբյանը: Ահա այս անկառավարելի լրատվական հոսքի պայմաններում վտանգվում է քաղաքացու՝ անկողմնակալ տեղեկություն ստանալու իրավունքը:
Տեսալսողական, տեքստային մեդիաների բովանդակության ծավալներն ամբողջ աշխարհում տասնյակ միլիոնների են հասնում: Աշխարհի տարբեր երկրներում, չվտանգելով խոսքի ազատությունն, այնուամենայնիվ, բովանդակության որոշ սահմանափակումներ են դնում՝ օրենքով, հատուկ կարգավորող մարմիններ ձևավորելով: Տիգրան Հակոբյանի խոսքով, փորձում են սահմանափակել նեգատիվ տեղեկատվական հոսքերը: Նա նկատեց, որ այդ սահմանափակումները մտցնում են և՛ կոշտ կառավարման, և՛ ամենադեմոկրատական երկրներում:
«Մեզ մոտ, ցավոք, այդ գործընթացն առաջ չգնաց: Հռչակվեց խոսքի ազատություն, այն պահպանվեց և այսօր լրատվամիջոցներն իսկապես ազատ են պետական ինստիտուտների միջամտությունից, սակայն երկրորդ քայլը չարվեց: Այսինքն՝ հավաստի տեղեկատվության ապահովման օրենսդրական նորմեր չսահմանվեցին: Դա է պատճառը, որ այսօր կարգավորող մարմիններն օրենսդրորեն չեն կարողանում կարգի հրավիրել լրատվամիջոցներին, որոնք մանիպուլյացիա են անում, ծայրահեղ չարության խոսք են տարածում: Եթե մենք դրանով չզբաղվենք, ապա կունենանք ոչ թե տեղեկատվական, այլ ապատեղեկատվական հոսքեր, որոնք չեն աշխատում հանրության շահի համար»,-ասաց Տիգրան Հակոբյանը: Ներկայացնելով օրինակներ՝ Տիգրան Հակոբյանը նշեց, որ առաջարկում են սահմանել նորմեր, որոնք կբալանսավորեն ինֆորմացիան: Օրինակ, փաստերի, կարծիքների միջև հստակ տարբերություն լինի: Այսօր շատերը ոչ թե փաստեր են ասում, այլ փաստերի հետ կարծիքներ, ինչը մարդկանց շեղում է:
«Մյուսը ներկայացվող փաստերի, վերնագրերի ու տեսողականի վերաբերելիության խնդիրն է: Լինում է, երբ տեքստը մի բանի մասին է, պատկերը այլ բանի մասին է: Ասենք, քաղաքական դեմքի մասին է խոսվում, բայց պատկերում ոչխարներ, ուղտեր են և այլն: Հայհոյանքի մասին. ո՞րն է հայհոյանքը, ինչպե՞ս է սահմանված: Չկա այդ սահմանումը, թե որն է դա: Հետևաբար, լեզվի կոմիտեն, մեր կառույցը, մտավորականությունը պետք է աշխատեն հստակ սահմանումը տան, առաջարկ անեն, որ այս բառերը եթերում չհնչեն»,-ասաց նա:
Տիգրան Հակոբյանի խոսքով, մեդիա ոլորտի խնդիրների լուծման կարևոր գործոններից մեկը օրենսդրության բարելավումն է, որը պետք է շարունակական գործընթաց լինի, ի վերջո նոր մարտահրավերներ են լինում, տեխնոլոգիաներն են զարգանում: Հաջորդը հասարակության հետ աշխատանքն է, վերաբերմունքի փոփոխությունն է:
Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանի խոսքով, այս ընտրություններն ավելի ընդգծեցին հայաստանյան լրատվամիջոցների բևեռացումը: Եթե նախորդ տարիներին որոշ լրատվամիջոցներ թաքցնում էին, թե որ քաղաքական ուժին են սպասարկում, ապա այս ընտրությունների ժամանակ դա բաց երևաց: Այս առումով տեղի ունեցավ բյուրեղացում և լրատվամիջոցները բացահայտ ցույց տվեցին, թե որ ճամբարին են պատկանում: Երևաց, որ որոշ լրատվամիջոցներ գերադասում են առաջին հերթին քաղաքական հովանավորների շահերը, իսկ հանրային շահը մեծ հաշվով մղվում է երկրորդ երրորդ պլան: Աշոտ Մելիքյանի խոսքով, իրավիճակը բարելավելու համար անելիքներ կան օրենսդրական դաշտում:
«Շատ հաճախ օրենքներն ընդունելիս այդ ոլորտի համար պատասխանատու մարմինը, խորհրդարանի համապատասխան հանձնաժողովը կարծես թե ականջալուր չեն լինում լրագրողական կազմակերպությունների առաջարկություններին, բարեփոխումներ իրականացնելու կոչերին: Հենց օրենքն ընդունվում է, այն կիրառության մեջ է դրվում ու ակնհայտ են դառնում բազմաթիվ բացեր, այդ ժամանակ շատ արագ հղում է կատարվում օրենքի անկատարությանը: Ես կարծում եմ, որ պետք է որոշ օրենսդրական փոփոխություններ իրականացնել՝ կապված ընտրությունների, առհասարակ ընտրական գործընթացի լուսաբանման հետ»,-ասաց Աշոտ Մելիքյանը:
Նրա խոսքով, արդիական է մնացել պահանջի ձևակերպումը, ըստ որի՝ քաղաքական ուժերը, դրանց ղեկավարները, որոշում ընդունող անձինք, հնարավորություն չունենան հիմնելու հեռարձակող լրատվամիջոց: Աշոտ Մելիքյանը նկատեց, որ այդ ոլորտում գոյություն ունի սահմանափակ հանրային ռեսուրս, շատ կարևոր է, որ օրենսդրական կարգավորումներն ուղղակի պարտադրեն օբյեկտիվ, անաչառ լրատվության ապահովումը:
«Հակառակ դեպքում շարունակելու ենք ունենալ այն, ինչ ունենք՝ բազմակուսակցական եթեր, որը որևէ հետաքրքրություն չի առաջացնում հանրության այն շրջանում, որը ոչ թե ծայրահեղ քաղաքականացված տեղեկություն է ուզում ստանալ, այլ անաչառ և բազմակողմանի»,-հավելեց նա:

Поляризация, "бои без правил": специалисты о проблемах медиа-сферы на выборах
Досрочные парламентские выборы в Армении стали «лакмусовой бумажкой» для выявления и определения проблем медиа-сферы. По словам председателя комиссии по телевидению и радио Тиграна Акопяна, выявленные проблемы говорят о том, что и в законодательном поле, и в сфере СМИ есть над чем поработать.
«Меньше всего негатива и агрессии на этих выборах было на телевидении и радио. Теле- и радиокомпании работают с регулирующим органом, слушают все, лучше понимают свою социальную ответственность. Посмотрите, что происходило в Интернете, там были просто бои без правил, там была агрессия», - сказал «Арменпресс» Тигран Акопян. В условиях этого неконтролируемого потока информации право гражданина на получение беспристрастной информации находится под угрозой.
Контенты аудиовизуальных средств массовой информации достигает десятков миллионов во всем мире. Однако во многих странах мира образуются специальные регулирующие органы, которые не ставя под угрозу свободу слова, законом, вводят некоторые ограничения. По словам Тиграна Акопяна, они пытаются ограничить потоки негативной информации. Он отметил, что эти ограничения вводятся и в самых демократических странах и в странах с жестким управлением.
«К сожалению, этот процесс у нас не развился. Была провозглашена свобода слова, и она сохранена, сегодня СМИ действительно свободны от вмешательства государственных институтов, но не был сделан второй шаг. Другими словами, никаких законодательных норм для предоставления достоверной информации не было принято. Вот почему регулирующие органы сегодня не могут на законных основаниях навести порядок в СМИ, которые манипулируют и распространяют слова крайней злобы. Если мы не займемся этим, у нас будет не информация, а потоки дезинформации, которые не будут работать в интересах общества», - сказал Тигран Акопян. Приведя ряд примеров, Тигран Акопян отметил, что они предлагают установить нормы, которые будут балансировать информацию. Например, между фактами и мнениями должна быть четкая разница. Многие люди сегодня говорят не фактами, а вместе с фактами выдвигают и мнения, которые больше отвлекают людей.
Другой вопрос касается фактов, заголовков и визуализации. Иногда, текст об одном, изображение о другом. Например, мы говорим о политическом деятеле, но на картинке - овцы, верблюды и т. д. Насчет ругани. Что такое брань? Как она определяется? Нет определения, что это такое. Поэтому Комитет языка, наша структура, вся интеллигенция должны поработать, чтобы дать четкое определение брани, предложить, чтобы эти слова не звучали в эфире», - сказал он.
По словам Тиграна Акопяна, одним из возможных факторов в решении проблем в медиа-сфере является совершенствование законодательства, что должно быть непрерывным процессом, в конце концов, возникают новые вызовы, развиваются технологии. Следующий вопрос - работа с общественностью, перемена ее отношения.
По словам Ашота Меликяна, председателя Комитета по защите свободы слова, эти выборы еще раз подчеркнули поляризацию армянских СМИ. Если в предыдущие годы некоторые СМИ скрывали, какую политическую силу они обслуживают, то во время этих выборов это было вполне открыто. В этом отношении произошла кристаллизация, СМИ открыто показали, какому лагерю они принадлежат. Похоже, что некоторые СМИ в первую очередь отдают предпочтение интересам своих политических спонсоров, а общественный интерес во многом отодвигается на второй план. По словам Ашота Меликяна, для улучшения ситуации в законодательном поле необходимо проделать большую работу.
«Довольно часто при принятии законов орган, отвечающий за эту сферу, соответствующий парламентский комитет, кажется, не прислушиваются к предложениям журналистских организаций, к призывам к реформам. Как только закон принимается, он претворяется в жизнь, и многие пробелы становятся очевидными, и сразу делается ссылка на несовершенство закона. Я считаю, что необходимо внести некоторые законодательные изменения в связи с освещением выборов и избирательного процесса в целом», - сказал Ашот Меликян.
По его словам, остается актуальной формулировка требования, согласно которой политические силы, их лидеры, лица, принимающие решения, не будут иметь возможности создавать вещательные СМИ. Ашот Меликян отметил, что в этой сфере есть ограниченный общественный ресурс, вполне возможно, что законодательные нормы просто требуют предоставления объективных, беспристрастных СМИ.
«В противном случае будем иметь то, что имеем - многопартийный эфир, который не представляет интересов общества, которое хочет получать не крайне политизированную информацию, а беспристрастную, исчерпывающую», - добавил он.