ԱՀԿ-ն հաղորդել Է, որ կորոնավիրուսի «դելտա» շտամը կրկնակի վարակիչ է սովորականից
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսի «դելտա» տարբերակը, որն առաջին անգամ հայտնաբերվել Է Հնդկաստանում, կրկնակի վարակիչ Է շտամի սկզբնական տարբերակից, որը հայտնաբերվել Է Չինաստանի Ուհանի նահանգում: Այդ մասին հայտարարել Է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գիտաշխատող Սումյա Սվամինաթանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Սվամինաթանի խոսքով, հաշվի առնելով տարածման արագությունը, «դելտա» տարբերակը կարող Է կորոնավիրուսի գերակշռող շտամ դառնալ աշխարհում:
Մարտի վերջին Հնդկաստանում հայտնաբերվել Է կորոնավիրուսի՝ կրկնակի մուտացիայի ենթարկված տարատեսակ, որը նաեւ հայտնի Է որպես B.1.617: Այդ տարբերակը ավելի վարակիչ Է, քան «սովորական» SARS-CoV-2 կորոնավիրուսը, որն առաջին անգամ հայտնաբերվել Է անցյալ տարվա սկզբին Չինաստանի Ուհանի նահանգում: Մինչ այդ հայտնի Էր դարձել կորոնավիրուսի «բրիտանական» եւ «բրազիլական» տարբերակների մասին, որոնք նույնպես «ուհանյան» COVID-19-ից տարբերվում են բարձր վարակելիությամբ: Հունիսի 22-ին կորոնավիրուսի «դելտա» շտամը (B.1.617.2.1) գրանցվել Է Հնդկաստանի երեք նահանգներում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

ВОЗ сообщила, что штамм коронавируса "дельта" вдвое заразнее обычного
Вариант коронавируса "дельта", впервые выявленный в Индии, вдвое заразнее исходного штамма, обнаруженного в китайском Ухане, заявила главный научный сотрудник Всемирной организации Здравоохранения (ВОЗ) Сумья Сваминатан.
По словам Сваминатан, учитывая скорость распространения, вариант "дельта" может стать доминирующим штаммом коронавируса в мире, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
В конце марта в Индии обнаружили новую разновидность коронавируса с двойной мутацией, также известную как B.1.617. Этот вариант более заразен, чем "обычный" коронавирус SARS-CoV-2, впервые выявленный в китайской провинции Ухань в начале прошлого года. До этого стало известно о "британском" и "бразильском" вариантах коронавируса, которые также отличались повышенной по сравнению с "уханьским" COVID-19 заразностью. 22 июня штамм "дельта плюс" (B.1.617.2.1) был зафиксирован в трех индийских штатах.