Պետք է կայունացնենք իրավիճակը և կենտրոնանանք բազմաթիվ խնդիրների վրա. ՀՀ նախագահի հարցազրույցը El Pais-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանական հեղինակավորEl Paisպարբերականը հարցազրույց է հրապարակել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ:
«Արմենպրես»-ին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից տրամադրել են հարցազրույցի թարգմանությունը՝մասնակի կրճատումներով, որը ներկայացնում ենք ստորև
Հայաստանի նախագահը կարծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմում կրած պարտությունից հետո երկիրը պետք է նաև աշխատի արտաքին կապերի ամրապնդման ուղղությամբ:
Կրթությամբ տեսական ֆիզիկոս և մաթեմատիկոս Արմեն Սարգսյանը Հայաստանի նախագահն է 2018 թվականից: Նրա դերը Հարավային Կովկասի փոքր խորհրդարանական հանրապետությունում հիմնականում ներկայացուցչական է, բայց նա ասում է, որ պետք է սահմանադրական փոփոխություններ լինեն, որոնք համակարգը կվերափոխեն դեպի ավելի նախագահականի:
Խորհրդարանական ընտրություններից մեկ օր անց, նախագահական նստավայրում կայացած բավական երկար հարցազրույցի ժամանակ նա պնդում էր, որ այդ փոփոխությունը երկրի ներկայիս շատ խնդիրներ կլուծի:
Սարգսյանը, որը դասավանդել է Քեմբրիջի համալսարանում (Մեծ Բրիտանիա), երկրի վարչապետն է եղել 1996-1997 թթ. և ունի երկար տարիների դիվանագիտական փորձ: Նա նաև այնպիսի խոշոր ընկերությունների խորհրդատու է եղել, ինչպիսիք են՝ Alcatel-ը, Bank of America-ն и Telefónica-ն: Հիմա նա փորձում է ստեղծել փոքր, բայց հաջողակ երկրների ակումբ, որը գիտելիքների և փորձի փոխանակման հարթակ կդառնա: Նա նաև հանդես է գալիս այն պատնեշների վերացման օգտին, որոնք այսօր խոչընդոտում են Սփյուռքում ապրող հայերին ներգրավվել երկրի քաղաքական կյանքում:
El Pais - Խորհրդարանական ընտրություններից հետո թեկնածուներից մեկը հայտարարեց, որ չի ընդունում դրանց արդյունքները: Ի՞նչ եք կարծում, լո՞ւրջ լարվածություն կլինի:
- Այդ հարցն ամբողջ քարոզարշավի ընթացքում ինձ շատ է հուզել: Լեզուն, որն օգտագործել են քաղաքական գործիչները կոպիտ, անհանդուրժող, իմպուլսիվ էր, և դա անընդունելի է: Ես անհանգստանում էի, որովհետև կարծում էի, թե կարող ենք հնարավոր առճակատումների բախվել, սակայն, ամենայն հավանականությամբ, կխուսափենք դրանցից:
El Pais - Կան մարդիկ, որոնք մտավախություն ունեն, թե Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարող է վերսկսվել: Դուք դա հավանական համարու՞մ եք, թե՞ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կպահպանվեն:
- Սա խաղաղության համաձայնագիր չէ, հրադադարի մասին հայտարարություն է, որում կա երրորդ կողմ ՝ Ռուսաստանը, որն այդ հրադադարի երաշխավորն է: Ռուսաստանի դերն այստեղ շատ կարևոր է: Ռուս խաղաղապահներն այնտեղ (Լեռնային Ղարաբաղում) կլինեն առնվազն հինգ տարի:
El Pais - Եվ ի՞նչ եք կարծում, Ռուսաստանը լա՞վ գործ է անում:
- Եթե Ռուսաստանն այնտեղ չլինի, ապա իրավիճակը բոլորովին այլ կլինի: Կա՞ մեկը, ով կարող է ինձ երաշխիք տալ, որ Ադրբեջանը, Թուրքիայի հետ միասին, չի համարձակվի մուտք գործել այդ տարածք: Պարզ է, որ այս հրադադարը համաձայնեցված է երեք կողմերի միջև, միգուցե ետնաբեմում ներգրավված է չորրորդը՝ Թուրքիան, որը ինչպես և Ձեր երկիրն է (Իսպանիան), ՆԱՏՕ-ի անդամ է, և որը Հայաստանի դեմ օգտագործում էր ՆԱՏՕ-ի զենքերը:
El Pais - Ի՞նչ եք կարծում, ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները պե՞տք է ամրապնդել:
- Լեռնային Ղարաբաղի այս երկրորդ պատերազմի ընթացքում Եվրոպական միության ձայնը լսելի չհնչեց: Սակայն այստեղ խոսքը ավելի շատ մեր մասին է. մենք պետք է սովորենք ավելի ակտիվ լինել այն միության շրջանակում, որտեղ արդեն իսկ գտնվում ենք: Դա Եվրասիական տնտեսական միությունն է: Ապա պետք է կառուցենք մեր հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ, քանի որ մենք հատուկ հարաբերությունների և հատուկ համաձայնագրերի մաս ենք կազմում, և դա բավականին խոր կապ է:
Բայց համաձայնագրերը համաձայնագրեր են: Եթե դրանք կյանքի չեն կոչվում, ապա ոչ մի արժեք չունեն: Մենք պետք է կայունացնենք իրավիճակը Հայաստանում և կենտրոնանանք բազմաթիվ ներքին խնդիրների լուծման վրա: Մենք մի երկիր ենք, որը պատերազմի ընթացքում հազարավոր երիտասարդներ է կորցրել: Հայ-ադրբեջանական սահմաններում լարվածություն կա: Կան շատ հուզական խնդիրներ, քանի որ չնայած Հայաստանը վերադարձրել է բոլոր գերիներին, Ադրբեջանը հրաժարվում է դա արել: Բաքուն նրանց օգտագործում է սակարկությունների նպատակով: Դա սխալ է: Դուք չեք կարող օգտագործել մարդկային կյանքն առևտրի համար:
El Pais - Իսկ ի՞նչ կասեք Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների մասին:
- Կարծում եմ, որ մենք պետք է շատ խոր հարաբերություններ ունենանք Եվրամիության և արևմտյան այլ երկրների հետ: Մենք Ռուսաստանի հետ ունենք երկար, շատ սերտ, պատմական հարաբերություններ: Եթե դուք ազգ եք, որը ցեղասպանության պատմություն է ունեցել հարևանի՝ Թուրքիայի հետ, ապա պետք է շատ զգույշ լինեք: Քեզ բարեկամ է պետք: Երկար տարիներ Ռուսաստանը այդ բարեկամն է, և մյուսները դա հասկանում են: Մենք Ռուսաստանի հետ ունեցել ենք խոր ու ամուր հարաբերություններ և կշարունակենք ունենալ, բայց դրանում ոչ մի հակասություն չկա, քանի որ Հայաստանը լավ և խոր հարաբերություններ ունի նաև ԵՄ-ի հետ:
El Pais - Նշեցիք, որ Ռուսաստանը Հայաստանին պետք է որպես բարեկամ: Շարունակո՞ւմ եք լինել նույնքան լավ բարեկամ, որքան նախկինում:
- Ովքե՞ր կարող են դա գնահատել: Նախագահները նախագահների հետ քննարկումներու՞մ: Մարդիկ մարդկանց հե՞տ... Բարեկամության, նույնիսկ ընտանեկան հարաբերությունների մասին պետք է հոգ տանել: Յուրաքանչյուր հարաբերություն պահանջում է ժամանակ, ջանք և քրտնաջան աշխատանք՝ այն կենդանի, արդյունավետ և օգտակար պահելու համար:
El Pais - Ի՞նչ եք կարծում, բավարա՞ր չափով եք հոգ տարել:
- Մենք կարող ենք անել ավելին մեր հարաբերություններում՝ ոչ միայն Ռուսաստանի հետ: Մենք կարող ենք և պետք է անենք ավելին նաև Եվրոպայի հետ: Հատկապես Հայաստանի պարագայում, որը փոքր երկիր է, բայց համաշխարհային ազգ, միլիոնավոր հայրենակիցներ ունի Սփյուռքում, պետք է ավելի ակտիվ աշխատենք: Սա հենց այն է, ինչ խորհուրդ եմ տալու հաջորդ կառավարությանը՝ լինել ավելի ակտիվ և լսել բարեկամներին՝ նրանց հետ ավելի արդյունավետ աշխատելու նպատակով: Ակնհայտ է, որ Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի ժամանակ Հայաստանին ուղղված միջազգային աջակցությունը նվազել էր՝ համեմատած 1990-ականների սկզբին տեղի ունեցած ղարաբաղյան առաջին պատերազմի հետ, որտեղ հայկական բանակը հաղթանակ տարավ:
El Pais - Դուք խոսում եք շատ խնդիրների ու բարեփոխումներ անցկացնելու անհրաժեշտության մասին: Ինչպե՞ս ավելի ճիշտ կլինի դա անել:
- Փոխելով Սահմանադրությունը: Մեր շատ խնդիրներ կապված են ոչ ճիշտ սահմանադրության հետ: 2015 թվականին բարեփոխված սահմանադրությամբ երկիրը դարձավ ոչ թե խորհրդարանական, այլ վարչապետական: Իսկ ճիշտ որոշում կայացնելու համար պետք է պատասխանատվություն կրել: Գործող սահմանադրությամբ վարչապետն ունի բոլոր իրավունքները, սակայն հիմնականում որևէ մեկի առաջ հաշվետու չէ, նա հաշվետու է միայն խորհրդարանին, այսինքն՝ ինքն իրեն, քանի որ խորհրդարանական մեծամասնություն ունի: Երբ չկա խորհրդարանական ինստիտուտների մշակույթը, իսկ մեզ մոտ այն չկա, դա չի կարող արդյունավետ աշխատել:
El Pais - Ինչպիսի՞ փոփոխություն պետք է լինի:
- Հայաստանը եղել է Ռուսական կայսրության, այնուհետև Խորհրդային Միության մաս: Հետո մենք դարձանք նախագահական հանրապետություն: Կա նախագահի ինստիտուտի մշակույթը: Բացի այդ, մենք քրիստոնյաներ ենք, մենք միշտ ուզում ենք ունենալ փրկիչ: Սա դրսևորվում է նաև քաղաքական գործիչների նկատմամբ մեր վերաբերմունքում: Մենք ասում ենք. «Եկեք և փրկեք մեզ, տվեք լավագույն խոստումները, մենք կհավատանք ձեզ՝ անգամ գիտակցելով, որ դրանք չեք իրականացնելու»: Կուլտուրայի տեսանկյունից երկիրն ավելի լավ հասկանում է ուղղահայաց՝ նախագահական իշխանությունը, քան խորհրդարանականը: Եվրոպական ինստիտուտները մեզ հորդորում էին զարգացնել խորհրդարանական ժողովրդավարությունը, սակայն իրականում մարդկանց մեծամասնությունը դա չի հասկանում: Սա լինելու է առաջիկա տարիների իմ առաքելությունը:
Սակայն անգամ նախագահական համակարգի պարագայում մենք պետք է այն հավասարակշռենք ուժեղ խորհրդարանով, ինչը հիմա չենք անում: Մեր խորհրդարանը ներկայացուցչական չէ: Մենք պետք է ունենանք այնպիսի խորհրդարան, որի անդամները կներկայացնեն կոնկրետ մարդկանց, կոնկրետ վայրեր, կոնկրետ քաղաքներ: Իսկ դրանից հետո պետք է լուծել մյուս առանցքային հարցը՝ ինչպես աշխատել մեր Սփյուռքի հետ:
El Pais - Ի՞նչ իմաստով:
- Մենք հայկական Սփյուռք անվանում ենք այն հայերին, ովքեր բնակվում են արտերկրում: Այն մեր ազգային արժեքն է, և մենք նրանից չենք օգտվում: Մենք պատնեշներ ենք կառուցել՝ թույլ չտալով Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին մուտք գործել մեր երկիր քաղաքական տեսանկյունից: Պատգամավոր դառնալու համար պետք է վերջին չորս տարին բնակվես Հայաստանում, պետք է ունենաս միայն Հայաստանի անձնագիր, ինչն անհեթեթ է: Նույնը նաև նախագահի պարագայում՝ պետք է վերջին վեց տարին բնակվես Հայաստանում և ունենաս միայն մեկ անձնագիր՝ հայկականը: Սակայն երբ քո ուժը մարդկային արժեքն է, քեզ պետք է մեկը, ով ունի կյանքի մեծ փորձառություն, ով ճանապարհորդել է, ապրել ու աշխատել ողջ աշխարհում: Ողջ աշխարհում մեծ թվով հայեր են ներգրավված քաղաքականության, բիզնեսի ոլորտներում: Նրանցից և ոչ ոք այսօր չի կարող իր քաղաքական ներդրումն ունենալ Հայաստանում: Միայն բարեգործությամբ երկրին չես կարող օգնել: Համաշխարհային փորձառությունը, գիտելիքներն են իրական հարստությունը: Պատկերացրեք, որ ներկայիս 3.5 մլն հայերի փոխարեն լինեն 15 միլիոնը:
El Pais - Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, նրա ղեկավարած կառավարության հասցեին հնչող ամենալուրջ մեղադրանքներից մեկն այն է, որ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ համաձայնության վերաբերյալ բանակցությունները կարող էին միանգամայն այլ կերպ լինել: Դա այդպե՞ս է:
- Ես չեմ սիրում ենթադրություններ անել: Ես և վարչապետը երկու տարբեր մարդիկ ենք, տարբեր սերունդներ, տարբեր փորձառություն: Անգամ թշնամուն՝ Ադրբեջանին ենք տարբեր կերպ ճանաչում: Հետևաբար, ամենայն հավանականությամբ, արդյունքները կարող էին լինել տարբեր: Ես չեմ կարող ասել, թե՝ հստակ ինչպիսին, քանի որ այստեղ դերակատարում ունեն ոչ միայն բանակցող անձինք, այլև արտաքին գործոնները և այն, թե ինչպես են դրանք ազդում քեզ ու քո հակառակորդի վրա: Սակայն կարծում եմ, որ տվյալ դեպքում մենք պետք է մոռանանք այդ մասին և կենտրոնանանք ապագայի վրա: Մեր պատմության ընթացքում եղել են դրվագներ, որոնք մենք երբեք չենք մոռանա, ինչպես՝ Ցեղասպանությունը: Շատ կարևոր է, որ մյուս կողմը ևս հասկանա, որ եթե չես հանդուրժում ուրիշի արժեքները, մշակույթը, պատմությունը, ապա չես կարող հարաբերություններ կառուցել: Մեր հարևանների հետ հարաբերությունները չեն կառուցվելու ո՛չ սահմանների ու ո՛չ էլ զինվորների թվաքանակի հիման վրա: 26 տարի առաջ նույն երկրները պատերազմեցին, և հայերը հաղթանակ տարան: Ի՞նչ գիտեք, թե ինչ կլինի վաղը: Հիմա Ադրբեջանը կարող է մի պարզ քայլ կատարել՝ տուն վերադարձնել հայ ռազմագերիներին: Դա կլինի փոքր, սակայն կարևոր քայլ կործանված հարաբերությունների կառուցման ճանապարհին: Թուրքիան ցանկանում է հարաբերությունները կարգավորել Հայաստանի հետ, և դա նորմալ է: Էրդողանը չէր 106 տարի առաջ տեղի ունեցած Ցեղասպանության կազմակերպիչը: Բայց, պետք է ուժեղ լինես ներողություն խնդրելու համար: Ներում հայցելը ուժ է, այլ ոչ թե թուլություն:

Мы должны стабилизировать ситуацию и сконцентрироваться на проблемах: интервью А. Саргсяна El Pais
Авторитетное испанское издание «El Pais» опубликовало интервью с президентом Республики Армения Арменом Саргсяном.
Арменпресс перевод интервью президента предоставили в Управлении по связям с общественностью Аппарата президента, который некоторыми сокращениями приводим ниже.
Президент Армении считает, что после поражения в войне в Нагорном Карабахе страна должна   работать и в направлении укрепления внешних связей.
Армен Саргсян, по образованию физик-теоретик и математик является президентом Армении с 2018 года. Его роль в небольшой парламентской республике Южного Кавказа в значительной степени репрезентативна, но он говорит, что необходимы конституционные изменения, которые изменят систему на более президентскую.
На днях, спустя день после парламентских выборов, во время довольно длительного интервью в президентской резиденции, он утверждал, что это изменение решит многие нынешние проблемы страны.
Саргсян, который преподавал в Кембриджском университете (Великобритания), был премьер-министром страны в 1996-1997 годах, он выступает и за устранение барьеров, которые сегодня препятствуют армянам, живущим в диаспоре, вовлечься в политическую жизнь страны.
El Pais - После парламентских выборов один из кандидатов заявил, что не принимает их результаты. Как вы думаете, будет серьезное напряжение?
- Меня очень волновал этот вопрос на протяжении всей кампании. Язык политиков был грубым, нетерпимым, импульсивным, недопустимым. Я волновался, потому что думал, что мы можем столкнуться с возможной конфронтацией, но, к счастью, мы этого избежали.
El Pais - Есть люди, которые опасаются возобновления нагорно-карабахского конфликта. Считаете ли Вы это возможным или достигнутые договоренности сохранятся?
- Это не мирное соглашение, это заявление о прекращении огня, в котором есть третья сторона, Россия, которая является гарантом этого прекращения огня. Здесь очень важна роль России. Российские миротворцы будут там (в Нагорном Карабахе) минимум пять лет.
El Pais - А как Вы думаете, Россия хорошо действует?
- Если России не будет, ситуация будет совсем другой. Есть ли кто-нибудь, кто может мне гарантировать, что Азербайджан вместе с Турцией не осмелятся войти на эту территорию? Понятно, что это прекращение огня было согласовано между тремя сторонами, возможно, и четвертая сторона замешана за кулисами - Турция, которая, как и ваша страна (Испания), является членом НАТО и применила оружие НАТО против Армении.
El Pais - Считаете ли Вы, что отношения с ЕС нужно укреплять?
- Во время этой второй войны в Нагорном Карабахе голос Евросоюза не был слышим. Но, мы должны научиться быть более активными в союзе, в котором мы уже находимся. Это Евразийский экономический союз. Затем мы должны выстраивать наши отношения с ЕС, потому что мы участвуем в особых отношениях, особых соглашениях, это довольно глубокие связи.
Но соглашения есть соглашения. Если их не воплотить в жизнь, они не будут иметь никакой ценности. Нам необходимо стабилизировать ситуацию в Армении, сосредоточиться на решении многих внутренних проблем. Мы страна, потерявшая во время войны тысячи молодых людей. Напряженность на армяно-азербайджанской границе. Есть много эмоциональных проблем, потому что, хотя Армения вернула всех пленных, а Азербайджан отказывается это сделать. Баку использует их для торга. Это неверно. Нельзя использовать человеческую жизнь в торгах.
El Pais - А как насчет отношений с Россией?
- Я считаю, что у нас должны быть очень глубокие отношения и с другими странами. У нас давние, очень близкие исторические отношения с Россией. Если вы - нация, у которой есть история геноцида со своим соседом, Турцией, вы должны быть очень осторожны. Тебе нужен друг. Россия была этим другом в течение многих лет, и другие страны это понимают. У нас были глубокие и крепкие отношения с Россией, они будут и дальше, но в этом нет противоречия, потому что у Армении также хорошие, глубокие отношения с ЕС.
El Pais - Вы упомянули, что и Армения нужна России как друг. Вы все еще такой же хороший друг, как раньше?
- Кто может это оценить? Президенты обсуждают с президентами? Люди с людьми? ... О дружбе, даже семейных отношениях нужно заботиться. Любые отношения требуют времени, усилий и упорного труда, чтобы они оставались живыми, продуктивными и полезными.
El Pais - Думаешь, ты достаточно заботился?
- Мы можем сделать больше в наших отношениях не только с Россией. Мы можем сделать больше и с Европой. В Армении, которая является маленькой страной, но мировым государством с миллионами соотечественников в диаспоре, мы должны работать более активно. Это именно то, что я бы посоветовал следующему правительству - быть более активным, прислушиваться к друзьям, чтобы работать с ними более эффективно. Очевидно, что международная поддержка Армении во время войны в Нагорном Карабахе была меньше по сравнению с первой войной в Карабахе в начале 1990-х годов, в которой победила Армянская Армия.
El Pais - Вы говорите о множестве проблем и необходимости реформ. Как это сделать?
- Изменение Конституции. Многие наши проблемы связаны с неправильной конституцией. С внесением поправок в конституцию в 2015 году страна стала не парламентской, а премьер-министерской. И вы должны взять на себя ответственность за принятие правильного решения. Согласно действующей конституции, премьер-министр имеет все права, но в основном он никому не подотчетен, он подотчетен только Парламенту, то есть самому себе, потому что у него парламентское большинство. Когда нет культуры парламентских институтов, а у нас ее нет, он не может работать эффективно.
El Pais - Что нужно изменить?
- Армения была частью Российской империи, затем Советского Союза. Потом мы стали президентской республикой. Есть культура Института президента. Кроме того, мы христиане, нам всегда хочется иметь Спасителя. Это отражается и на нашем отношении к политикам. Мы говорим: «Приходите, спасите нас, дайте самые лучшие обещания, мы вам поверим, даже понимая, что вы их не выполните». С культурной точки зрения в стране лучше понимается вертикаль, президентская власть, чем парламентская. Европейские институты призывают нас развивать парламентскую демократию, но на самом деле большинство людей этого не понимают. Это будет моей миссией на ближайшие годы.
Но даже в случае президентской системы мы должны уравновесить ее с сильным Парламентом, чего мы сейчас не делаем. Наш Парламент не представительный. У нас должен быть Парламент, члены которого будут представлять конкретных людей, конкретные места, конкретные города. А после этого должен решиться другой ключевой вопрос - как работать с нашей диаспорой.
El Pais - В каком смысле?
- Мы называем армянской диаспорой тех армян, которые живут за границей. Это наша национальная ценность, мы ею не пользуемся. Мы построили преграды, чтобы наши соотечественники из диаспоры не могли попасть в нашу страну с политической точки зрения. Чтобы стать депутатом, нужно последние четыре года прожить в Армении, иметь только армянский паспорт, что абсурдно. То же самое и с президентом, вы должны жить в Армении последние шесть лет, у вас должен быть только один паспорт, армянский. Но когда твоя сила - человеческая ценность, тебе нужен кто-то с большим жизненным опытом, который путешествовал, жил и работал по всему миру. Большое количество армян во всем мире вовлечены в политику и в бизнес. Ни один из них сегодня не может внести политический вклад в Армению. Одной благотворительностью стране не помочь. Мировой опыт, знания - настоящее богатство. Представьте себе 15 миллионов вместо нынешних 3,5 миллиона армян.
El Pais - Одно из самых серьезных обвинений, выдвинутых в адрес премьер-министра Никола Пашиняна и его правительства, заключается в том, что переговоры по соглашению по Нагорному Карабаху могли быть совсем другими. Это так?
- Я не люблю делать предположений. Я и премьер-министр - это два разных человека, разные поколения, разный опыт. Мы даже нашаего врага, Азербайджан, знаем по-другому. Поэтому, по всей видимости, результаты могли быть и другими. Я не могу точно сказать, что именно, потому что здесь играют роль не только переговорщики, но и внешние факторы, как они влияют на вас и на вашего оппонента. Однако я считаю, что в этом случае нужно забыть об этом и сосредоточиться на будущем. В нашей истории были эпизоды, которые мы никогда не забудем, например, Геноцид. Очень возможно, что другая сторона поняла, что если они не терпят чужих ценностей, культуры, истории, то не смогут строить отношения. Отношения с нашими соседями не будут основываться на границах или на количестве солдат. 26 лет назад наши страны воевали, армяне победили. Вы знаете, что будет завтра? Теперь Азербайджан может сделать простой шаг: вернуть   армянских военнопленных. Это будет небольшой, но важный шаг на пути к строительству отношений. Турция хочет нормализовать отношения с Арменией, это нормально. 106 лет назад Эрдоган не был организатором геноцида. Но чтобы извиниться, нужно быть сильным. Извинения - это сила, а не слабость.