Նաիրա Զոհրաբյանը Եվրոպային կոչ է արել կասեցնել ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ԵԽԽՎ նստաշրջանում Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավոր, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի հայաստանյան պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը կրկին խոսել է հայ ռազմագերիների խնդրի մասին, կոչ անելով Եվրոպայի Խորհրդին անհետևանք  հայտարարություններից անցնել կոնկրետ քայլերի։ Զոհրաբյանը կոչ է արել Եվրոպայի խորհրդին կասեցնել ադրբեջանական պատվիրակության լիազորություններն ու կալանք դնել Ալիեւի ընտանիքի եւ այդ երկրի քաղաքական էլիտայի եվրոպական բանկային հաշվիների վրա։ Նա ընդգծել է, որ միայն կոշտ պատժամիջոցներով է հնարավոր հասնել հայ ռազմագերիների խնդրի լուծման։
«Հատկապես այսօր, երբ Եվրոպայում ատելությունն ու անհանդուրժողականությունը դարձել են լուրջ խնդիր և քաղաքական գործիչները մեծ պատասխանատվություն ունեն քաղաքական մշակույթը պոպուլիզմից, ստից, մանիպուլյացիաներից եւ քաղաքական հակառակորդների դեմ պայքարում անընդունելի գործիքներից  զերծ պահելու համար, մեր այսօրվա քննարկումը առավել քան ակտուալ է։ Այո, քաղաքական գործիչը պետք է ունենա մանդատ՝ ազատորեն իրականացնելու խոսքի իր իրավունքը, ինչը, սակայն, չի կարող որեւէ կարմիր գծեր չունենալ։ Երբ Ադրբեջանի նախագահը հայերին անվանում է ստախոսներ եւ ասում է՝ 30 տարի Արցախը եղել է հրեշների, վայրի գազանների եւ շակալների ձեռքում, երբ հայտարարում է, թե հայերին Արցախից վռնդելու է շների պես, երբ Բաքվի պղծության պուրակում, որտեղ հայ զինվորների նվսատացնող մանեկեններն են, այդ երկրի քաղաքական էլիտայի ներկայացուցիչները դպրոցականների համար էքսկուրսիա են անում ու նրանց սնում ատելությամբ, ես առավել քան վստահ եմ, որ ռասիզմը եւ հայաֆոբիան չի կարող խոսքի ազատություն համարվել ու պիտի կանխվի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ նշել է Նաիրա Զոհրաբյանը՝ հավելելով, որ եթե եվրոպական կառույցը կոնկրետ պատժամիջոցներ չկիրառի այդ երկրի հանդեպ, ապա մեծ մտավախություն կա, որ բազմաթիվ հայ մայրեր այդպես էլ չեն գրկի իրենց որդիներին։
«Նորից եմ հարցնում՝ ինչո՞ւ չեք կասեցնում ադրբեջանական պատվիրակության ձայնի իրավունքը, նորից եմ հարցնում՝ ինչո՞ւ չեք պահանջում միջազգային կառույցներից կալանք դնել Ալիեւի ընտանիքի եւ նրա կլանի եվրոպական բանկային հաշվիների վրա։  Ես խոսել եմ երկու շաբաթ առաջ հայրենիք վերադարձած տղաների հետ։ Բաքվի բանտում նրանք տեսել են դժոխքը, նրանք եղել են դժոխքում։  Ադրբեջանին կոչերով եւ հորդորներով դիմելն այլեւս անիմաստ է։ Եվ ես նորից և ամեն օր կոչ եմ անելու կոնկրետ պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի հանդեպ այլապես, Ադրբեջանը կարող է դառնալ Եվրոպայի ու եվրոպական արժեքների վերջին գերեզմանափորը»,-նշել է նա:

Наира Зограбян призвала Европу приостановить полномочия азербайджанской делегации
На сессии ПАСЕ депутат Национального собрания Армении, член армянской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы Наира Зограбян вновь коснулась вопроса армянских военнопленных, призвав Совет Европы от заявлений без последствий перейти к конкретным шагам. Как передает «Арменпресс», Наира Зограбян призвала Совет Европы приостановить деятельность азербайджанской делегации и наложить арест на европейские банковские счета семьи Алиевых и представителей политической элиты страны. Она подчеркнула, что решение проблемы армянских военнопленных может быть достигнуто только за счет жестких санкций.
«Сегодня, когда ненависть и нетерпимость в Европе стали серьезной проблемой - политики несут большую ответственность за сохранение политической культуры, свободной от популизма, лжи, манипуляций и неприемлемых инструментов в борьбе с политическими оппонентами, наша сегодняшняя дискуссия более чем актуальна. Да, политик должен иметь мандат на осуществление своего права на свободу слова, но оно должно иметь какую-то  красную черту. Я более чем убеждена, что в стране, президент которой называет армян лжецами и говорит, что Арцах уже 30 лет находится в руках монстров, диких зверей и шакалов, заявляет, что изгонит армян из Арцаха, как собак, где в грязном парке Баку выставлены унизительные фигуры армянских солдат, а представители политической элиты приводят туда на экскурсию школьников,  наполняя их ненавистью, расизмом и арменофобией, не может быть свободы слова и все это должно быть предотвращено», - сказала Наира Зограбян, добавив, что если европейская структура не наложит конкретных санкций на эту страну, то будут опасения, что много армянских матерей не смогут обнять своих сыновей.
«Я еще раз спрашиваю, почему вы не приостановите право голоса азербайджанской делегации, еще раз спрашиваю, почему вы не требуете, чтобы международные структуры наложили арест на европейские банковские счета семьи Алиевых и его клана. Я говорила с ребятами, которые вернулись на Родину две недели назад. Они видели ад в бакинской тюрьме, они были в аду. Обращаться к Азербайджану с призывами и обращениями бессмысленно. Я вновь, каждый день призываю ввести конкретные санкции против Азербайджана, иначе Азербайджан может стать последним могильщиком Европы и европейских ценностей», - сказала она.