Նաիրա Զոհրաբյանը Եվրոպային կոչ է արել կասեցնել ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ԵԽԽՎ նստաշրջանում Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավոր, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի հայաստանյան պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը կրկին խոսել է հայ ռազմագերիների խնդրի մասին, կոչ անելով Եվրոպայի Խորհրդին անհետևանք  հայտարարություններից անցնել կոնկրետ քայլերի։ Զոհրաբյանը կոչ է արել Եվրոպայի խորհրդին կասեցնել ադրբեջանական պատվիրակության լիազորություններն ու կալանք դնել Ալիեւի ընտանիքի եւ այդ երկրի քաղաքական էլիտայի եվրոպական բանկային հաշվիների վրա։ Նա ընդգծել է, որ միայն կոշտ պատժամիջոցներով է հնարավոր հասնել հայ ռազմագերիների խնդրի լուծման։
«Հատկապես այսօր, երբ Եվրոպայում ատելությունն ու անհանդուրժողականությունը դարձել են լուրջ խնդիր և քաղաքական գործիչները մեծ պատասխանատվություն ունեն քաղաքական մշակույթը պոպուլիզմից, ստից, մանիպուլյացիաներից եւ քաղաքական հակառակորդների դեմ պայքարում անընդունելի գործիքներից  զերծ պահելու համար, մեր այսօրվա քննարկումը առավել քան ակտուալ է։ Այո, քաղաքական գործիչը պետք է ունենա մանդատ՝ ազատորեն իրականացնելու խոսքի իր իրավունքը, ինչը, սակայն, չի կարող որեւէ կարմիր գծեր չունենալ։ Երբ Ադրբեջանի նախագահը հայերին անվանում է ստախոսներ եւ ասում է՝ 30 տարի Արցախը եղել է հրեշների, վայրի գազանների եւ շակալների ձեռքում, երբ հայտարարում է, թե հայերին Արցախից վռնդելու է շների պես, երբ Բաքվի պղծության պուրակում, որտեղ հայ զինվորների նվսատացնող մանեկեններն են, այդ երկրի քաղաքական էլիտայի ներկայացուցիչները դպրոցականների համար էքսկուրսիա են անում ու նրանց սնում ատելությամբ, ես առավել քան վստահ եմ, որ ռասիզմը եւ հայաֆոբիան չի կարող խոսքի ազատություն համարվել ու պիտի կանխվի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ նշել է Նաիրա Զոհրաբյանը՝ հավելելով, որ եթե եվրոպական կառույցը կոնկրետ պատժամիջոցներ չկիրառի այդ երկրի հանդեպ, ապա մեծ մտավախություն կա, որ բազմաթիվ հայ մայրեր այդպես էլ չեն գրկի իրենց որդիներին։
«Նորից եմ հարցնում՝ ինչո՞ւ չեք կասեցնում ադրբեջանական պատվիրակության ձայնի իրավունքը, նորից եմ հարցնում՝ ինչո՞ւ չեք պահանջում միջազգային կառույցներից կալանք դնել Ալիեւի ընտանիքի եւ նրա կլանի եվրոպական բանկային հաշվիների վրա։  Ես խոսել եմ երկու շաբաթ առաջ հայրենիք վերադարձած տղաների հետ։ Բաքվի բանտում նրանք տեսել են դժոխքը, նրանք եղել են դժոխքում։  Ադրբեջանին կոչերով եւ հորդորներով դիմելն այլեւս անիմաստ է։ Եվ ես նորից և ամեն օր կոչ եմ անելու կոնկրետ պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի հանդեպ այլապես, Ադրբեջանը կարող է դառնալ Եվրոպայի ու եվրոպական արժեքների վերջին գերեզմանափորը»,-նշել է նա:

Armenian lawmaker urges Council of Europe to suspend Azerbaijani delegation’s powers
YEREVAN, JUNE 22, ARMENPRESS. Member of Parliament of Armenia Naira Zohrabyan has again raised the issue of the Armenian prisoners of war illegally held in Azerbaijan during the session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, calling on the CoE to take concrete actions, rather than to make statements which do not lead to any consequences.
The lawmaker called on the CoE to suspend the Azerbaijani delegation’s powers and freeze the European bank accounts of the family of Azerbaijani President Ilham Aliyev and that country’s political elite. She stated that the solution of the Armenian POW issue is possible only by imposing tough sanctions against Baku.
“Especially today when hatred and intolerance have become a serious issue in Europe and politicians have a great responsibility to keep away politics from populism, lie, manipulations and tools unacceptable in the fight against political opponents, our today’s discussion is more than relevant. Yes, the politician must have a mandate to freely exercise his right to speech, which, however, can’t avoid red lines. When the President of Azerbaijan is calling Armenians liars and says that for 30 years Artsakh has been in the hands of monsters, wild animals, when announces that he will expel Armenians from Artsakh like dogs, when the mannequins of Armenian servicemen are displayed at the Baku filthy park, I am more than convinced that racism ad Armenophobia cannot be considered as freedom of speech and must be prevented”, she said, adding that if the European organization doesn’t apply sanctions on Azerbaijan, there is a great fear that many Armenian mothers will no more hug their sons.
“I ask you again: why don’t you suspend the Azerbaijani delegation’s right to vote, why you don’t urge the international organizations to freeze the European bank accounts of Aliyev’s family and his clan. I have talked to the boys who have been repatriated two weeks ago. They saw hell in Baku prison. And I will urge daily to apply concrete sanctions on Azerbaijan, as this country could become the last graveyard of Europe and the European values”, the lawmaker said.