Շվեդիայի խորհրդարանն առաջին անգամ անվստահության քվե է հայտնել վարչապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիայի խորհրդարանում հունիսի 21-ին կայացել Է գործող վարչապետ Ստեֆան Լյովենին անվստահության քվե հայտնելու քվեարկությունը, որի հեռարձակումը տրվել Է համացանցում: Պատգամավորների մեծ մասը՝ 349 հւգուց 181-ն, անվստահությոն Է հայտնել կառավարության ղեկավարին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Անվստահության քվեի հնարավորությունն ամրագրված Է 1974 թվականի Սահմանադրության մեջ: Այդ ժամանակվանից ի վեր ռիքսդագը տասնմեկ անգամ քվերակել Է այդ հարցի շուրջը եւ միշտ բացասական: Այսպիսով Ստեֆան Լյովենը դարձել Է պատմության մեջ առաջին վարչապետը, որին անվստահության քվե են հայտնել:
Հունիսի 17-ին «Շվեդ դեմոկրատներ» պոպուլիստական կուսակցությունը պահանջել Է խորհրդարանում անցկացնել քվեարկություն վարչապետին վստահություն հայտնելու հարցով:
Ավելի վաղ Ձախ կուսակցության առաջնորդ Նուշի Դադգովստարը հայտարարել Է, որ չի վստահում Լյովենին նոր տներում բնակարանի վարձակալության շուկայական գներ սահմանելու՝ կառավարության առաջարկության պատճառով: Խորհրդարանում վարչապետի դեմ են քվերակել նաեւ Քրիստոնեա-դեմոկրատական եւ Չափավոր կոալիցիոն կուսակցությունները:
Քվեարկությունից հետո Լյովենն ստիպված կլինի կա՛մ պաշտոնաթող լինել, կա՛մ Էլ հայտարարել արտահերթ ընտրություններ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Шведский парламент впервые вынес вотум недоверия премьер-министру
Голосование по вотуму доверия действующему премьер-министру Стефану Лёвену в парламенте Швеции состоялось в понедельник, трансляция велась на интернете. Большинство депутатов - 181 из 349 человек - выразили недоверие главе правительства, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Возможность вотума недоверия прописана в конституции 1974 года. С тех пор риксдаг одиннадцать раз голосовал по этому вопросу и всегда отрицательно. Таким образом Стефан Лёвен стал первым премьер-министром в истории, которому вынесен вотум недоверия.
17 июня популистская партия "Шведские демократы" (ШД) потребовала провести в парламенте голосование по вопросу о доверии премьер-министру. Ранее лидер Левой партии Нуши Дадгостар заявила, что не доверяет Лёвену из-за предложения правительства ввести рыночные цены на аренду жилья в новых домах. Против премьера в парламенте проголосовали также Христианско-демократическая и Умеренная коалиционная партии.