Պատերազմից 7 ամիս հետո Արցախում ներքին տեղահանվածները զրկված են համապարփակ միջազգային մարդասիրական պաշտպանությունից. ՀՀ ԱԳՆ
Պատերազմից 7 ամիս հետո Արցախում ներքին տեղահանվածները զրկված են
համապարփակ միջազգային մարդասիրական պաշտպանությունից. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար փախստականների միջազգային օրը այս տարի վերաիմաստավորվում է նաև նոր մարտահրավերների ի հայտ գալով։ 2020 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմը հանգեցրեց զանգվածային բռնի տեղահանումների: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասված է Փախստականների համաշխարհային օրվա կապակցությամբ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունում:
«Այսօր միջազգային հանրությունը նշում է Փախստականների համաշխարհային օրը՝ դեռևս շարունակելով առերեսվել բռնի տեղահանմանը: Այս տարի Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար փախստականների միջազգային օրը վերաիմաստավորվում է նաև նոր մարտահրավերների ի հայտ գալով։ 2020 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմը հանգեցրեց զանգվածային բռնի տեղահանումների: Իրենց բնակավայրերից տեղահանվել և Հայաստանում էր հաստատվել մոտ 90.000 մարդ, որից 88 տոկոսը կանայք և երեխաներ էին: Այս մարդիկ ստիպված են եղել թողնել իրենց տունն ու սերունդների կողմից կուտակված ունեցվածքը՝ զանգվածային ոճրագործություններից փրկվելու համար:
Տեղահանվածների զգալի մասը, մասնավորապես` Շուշիից և Հադրութի շրջանից, այսօր չի կարող վերադառնալ հայրենի բնակավայրեր, քանի որ դրանք գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ:
Նրանցից շատերը կրկնակի տեղահանվածներ են, որոնք բռնի տեղահանվել էին 1990-ական թթ․ Արցախի ժողովրդի դեմ ագրեսիայի արդյունքում ադրբեջանական ուժերի վերահսկողության ներքո անցած և էթնիկ զտումների ենթարկված բնակավայրերից: Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է Շահումյանի շրջանի և Մարտակերտի շրջանի հյուսիսում գտնվող գյուղերից տեղահանված հայերին, որոնց մեծ մասը բնակություն էին հաստատել Արցախի Հանրապետության վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում։
Արցախի դեմ 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին Ադրբեջանի կողմից իրականացված վերջին ագրեսիայի ժամանակ այս մարդիկ կրկնակի են դարձել փախստական` առերեսվելով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հետևանքներին։ Չի իրականացվում 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետը, որի համաձայն՝ «ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ»: Դեռևս չեն վերականգնվել արցախահայության իրավունքները և, առաջին հերթին, իրենց բնակության վայրեր անվտանգ վերադարձի ապահովումը և համապատասխան պայմանների ստեղծումը, այդ թվում՝ Արցախի Հանրապետության՝ ադրբեջանական վերահսկողության ներքո անցած տարածքների դեօկուպացիայի միջոցով: Քաղաքականացնելով տուժած ազգաբնակչությանը հումանիտար օգնություն տրամադրելու խնդիրը՝ Ադրբեջանը խոչընդոտում է միջազգային կառույցների և, մասնավորապես, միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների մուտքն Արցախ: Արդյունքում` ստեղծվել է աննախադեպ հումանիտար իրավիճակ, երբ ռազմական գործողությունների ավարտից ավելի քան յոթ ամիս հետո Արցախում գտնվող ներքին տեղահանվածները զրկված են համապարփակ միջազգային մարդասիրական պաշտպանությունից։
Հայաստանը բազմիցս է միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել հակամարտային գոտիներում բնակվող ազգաբնակչության խոցելիության հանգամանքի վրա՝ կոչ անելով ապահովել վերջիններիս պաշտպանվածությունը միջազգային իրավունքի, առաջին հերթին` մարդու իրավունքների համընդհանրության սկզբունքի հիման վրա: Դատապարտելի է փախստականների խնդիրների շահարկումը և դրանք քաղաքական ճնշման գործիք դարձնելու ամոթալի գործելակերպը:
Մարդասիրական ծրագրերի իրականացումը, ճգնաժամային իրավիճակներում հայտնված բնակչությանը հրատապ հումանիտար օժանդակության ցուցաբերումը պետք է իրականացվեն անկախ որևէ հանգամանքից, այդ թվում` տարածքի կարգավիճակից»,-ասված է հաղորդագրությունում:

YEREVAN, JUNE 20, ARMENPRESS. The World Refugee Day is marked with new challenges for Armenia and the Armenian people. The war unleashed by Azerbaijan against Artsakh in September 2020 led to massive forced displacements, Armenia’s Foreign Ministry said in a statement on the World Refugee Day.
“Today, the international community honors the World Refugee Day, while still facing forced deportation.
This year, the World Refugee Day is marked with new challenges for Armenia and the Armenian people.
The war unleashed by Azerbaijan against Artsakh in September 2020 led to massive forced displacements.
About 90,000 people were displaced from their homes and fled to Armenia, 88% of whom were women and children. These people had to leave their homes and property acquired through generations to escape mass atrocities.
Significant part of the displaced people, particularly from Shushi and the Hadrut region, today are unable to return to their homes as those territories are now under the Azerbaijani control.
Many of those people are displaced twice: they were forcibly displaced in the 1990s from the settlements that had fallen under the control of the Azerbaijani forces in the result of the aggression against the people of Artsakh and were subjected to ethnic cleansing. Particularly, it implies to the Armenians displaced from the settlements in the northern part of Shahumyan and Martakert regions, most of whom later settled in the territories under the control of the Republic of Artsakh.
During the recent aggression unleashed by Azerbaijan against Artsakh in September-November 2020, these people became refugees twice, while still facing the consequences of the humanitarian crisis.
The provision 7 of the trilateral statement of November 9, 2020, which states: “internally displaced persons and refugees shall return to Nagorno-Karabakh and adjacent areas under the control of the Office of the UN High Commissioner for Refugees” is not being implemented. The rights of the Armenians of Artsakh have not yet been restored, among which first of all are the insurance of their safe return to the places of their residence and the creation of appropriate conditions, including through the de-occupation of the territories of the Republic of Artsakh currently under the Azerbaijani control.
By politicizing the outreach of humanitarian assistance to the affected population, Azerbaijan has been impeding the access of international organizations, particularly international humanitarian organizations, to Artsakh. As a result, an unprecedented humanitarian situation has unfolded, wherein more than seven months after the end of hostilities, the internally displaced persons in Artsakh are deprived of comprehensive international humanitarian protection.
Armenia has repeatedly called the attention of the international community to the vulnerability of the population living in the conflict areas, urging them to ensure their protection on the basis of international law, first and foremost the principle of universal human rights.
The manipulation of refugee issues, the shameful practice of turning them into an instrument of political pressure, must be condemned.
The implementation of humanitarian projects, the provision of urgent humanitarian assistance to the population in crisis situations must be carried out regardless of any circumstances, including the status of the territory”.