Եվրապատգամավորը հորդորում է ԵՄ-ին լուրջ քայլեր ձեռնարկել հայ ռազմագերիների ազատ արձակման նպատակով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Լուկաս Ֆուրլասը կոչ է արել դադարեցնել հայ ռազմագերիների դեմ Ադրբեջանում սկսված ապօրինի դատական գործընթացը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին նա գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ի իր էջում:
«Դադարեցրեք Ադրբեջանի կողմից ազատազրկված հայ ռազմագերիների դեմ սկսված կեղծ դատավարությունը: Կոչ եմ անում Եվրամիությանը էական ներդրում ունենալ ռազմագերիների ազատ արձակման գործում»,- նշել է Ֆուրլասը:
Օրերս Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանում սկսվել է 14 հայ ռազմագերիների դեմ ապօրինի դատավարությունը։ Հայ ռազմագերիները մեղադրվում են «ահաբեկչության, սահմանն ապօրինի հատելու, պատերազմական հանցագործությունների համար»։
Իսկ հունիսի 14-ին ադրբեջանական դատարանը, խախտելով ռազմագերիների վերաբերյալ միջազգային իրավունքի նորմերը, 20 տարվա ազատազրկման դատապարտեց Շուշիի մերձակայքից հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո գերեվարված լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքյանին:

'Stop sham trial of Armenian POWs in Azerbaijan' – MEP
YEREVAN, JUNE 18, ARMENPRESS. Member of the European Parliament Loucas Fourlas has called for stopping the sham trial of the Armenian prisoners of war in Baku, Azerbaijan.
“Stop the sham trial of the Armenian prisoners of war being held captive by Azerbaijan. I call on the European Commission to make a substantial contribution to the release of the POWs”, the MEP said on Twitter.
The trial of 14 Armenian POWs started in Baku, Azerbaijan, on June 16. Fake criminal cases have been filed against the Armenian POWs illegally held in Azerbaijan.
On June 14 Azerbaijani court sentenced Lebanese-Armenian Vigen Euljekian, who has been captured by the Azerbaijani forces near Shushi after the signing of the trilateral statement on ceasefire, to 20 years in prison. He will spend 5 years in jail and the rest in a correctional facility.