ՌԴ-ն Լեռնային Ղարաբաղի հարցով կապի մեջ է բոլոր կողմերի հետ. Պեսկով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի կայունացման հարցով սերտ կապի մեջ է Հայաստանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՏԱՍՍ գործակալությունը տեղեկացնում է, որ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Մենք սերտ կապի մեջ ենք և Անկարայի, և Բաքվի, և Երևանի հետ և կարծում ենք, որ ցանկացած քայլ պետք է նպաստի Հարավային Կովկասում իրավիճակի հետագա կայունացմանը՝ ենթակառուցվածքների, տրանսպորտային լոգիստիկայի զարգացմանը, իրավիճակի ընդհանուր շտկմանը և չպետք է պարունակի ինչ-որ տարր, որը կարող է պատճառ դառնալ լարվածության ավելացմանը»,-ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը:
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմից հետո, երբ որոշ տարածքներ անցան ադրբեջանական վերահսկողության տակ, ՀՀ Սյունիքի, Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի մարզերը դարձան Ադրբեջանին սահմանակից: Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզում իրավիճակը սրվեց մայիսին, երբ ադրբեջանական զինուժն ապօրինաբար ներխուժեց ՀՀ տարածք: Մայիսի 12-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողների որոշ խմբեր հատեցին Հայաստանի պետական սահմանը և Սև լիճը պարփակելուն ուղղված գործողություններ իրականացրին: Հայաստանի զինված ուժերը մարտավարական բնույթի հակագործողություններ ձեռնարկեցին: Ադրբեջանական զինված ուժերը ներխուժեցին ՀՀ տարածք նաև Գեղարքունիքի մարզի հատվածում: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը պատրաստ է ցանկացած պահի սկսել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին արված իր առաջարկի իրագործումը՝ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանային իրադրության լարվածության թոթափման նպատակով: Առաջարկվում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերը հայելային եղանակով հետ քաշեն զորքերը, սահմանային գծի երկայնքով կանգնեն ռուս սահմանապահները և նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ներգրավմամբ սկսվի սահմանային գծի ճշգրտման աշխատանքները Սոթք-Խոզնավար հատվածում:

РФ находится в контакте со всеми сторонами нагорно-карабахского конфликта: Песков
Россия для стабилизации ситуации в Нагорном Карабахе находится в тесном контакте с Арменией, Азербайджаном и Турцией. Как передает «Арменпресс», Агентство ТАСС сообщает, что об этом журналистам заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Мы находимся в тесном контакте с Анкарой, с Баку и с Ереваном. Считаем, что любой шаг должен способствовать дальнейшей стабилизации ситуации на Южном Кавказе, развитию инфраструктуры, транспортной логистики, общему улучшению ситуации и недолжен содержать какой-либо элемент, который усилит напряженность», - сказал официальный представитель Кремля.
В результате войны, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах 27 сентября 2020 г.,  некоторые территории Арцаха перешли под контроль Азербайджана, области Сюник, Гегаркуник и Вайоц Дзор стали с Азербайджаном пограничными. Ситуация в Сюникской и вГегаркуникской области обострилась в мае, когда азербайджанские вооруженные силы незаконно вторглись на территорию Республики Армения. 12 мая несколько групп военнослужащих Вооруженных сил Азербайджана пересекли государственную границу Армении и провели операции по окружению озера Сев Лич. Вооруженные силы Армении ответили тактическими контратаками.  Азербайджан вторгся на территорию Республики Армения в Гегаркуникской области. Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян заявил, что Армения, чтобы снять напряженность на армяно-азербайджанской границе, готова в любой момент приступить к реализации своего предложения сопредседателям Минской группы ОБСЕ. Предлагается, чтобы Вооруженные силы Армении и Азербайджана зеркальным образом отвели свои войска, вдоль линии границы стояли  бы российские пограничники, и работы по корректировке линии границы на участке Сотк-Хознавар велись бы с вовлечением сопредседателей Минской группы ОБСЕ.