Բոլոր ռազմագերիները պետք է անհապաղ հայրենադարձվեն. Նիդերլանդները շարունակելու է հարցի բարձրաձայնումը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդերլանդների խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի հունիսի 16-ին նիստի ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, խորհրդարանականների և ԱԳ նախարար Սիգրիդ Կաախի միջև մանրամասն քննարկում է ծավալվել Արցախի դեմ ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի և հետագա զարգացումների շուրջ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, վերոնշյալ քննարկման ընթացքում Նիդերլանդների տարբեր քաղաքական ուժեր ներկայացնող պատգամավորները ԱԳ նախարարին ուղղել են տասնյակ հարցեր ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի հետևանքների, ԵՄ-Ադրբեջան համագործակցությունը դադարեցնելու, Ադրբեջանի ղեկավարության նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանելու, ագրեսիայի հետևանքները վերացնելու, Թուրքիայի սադրիչ դերակատարման և համանման այլ թեմաների վերաբերյալ։
Նիստից առաջ Նիդերլանդների ԱԳ նախարար Սիգրիդ Կաախը 4 էջանոց նամակ էր ուղղել խորհրդարանին (ի կատարումն նախորդ քննարկման ստանձնած պարտավորության), որում անդրադարձ է կատարել Ղարաբաղյան հիմնախնդրի պատմությանը, կարգավորման գործընթացին, Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիային, ինչպես նաև հետպատերազմական զարգացումներին և հայ ռազմագերիների անհապաղ հայրենադարձման անհրաժեշտությանը։
Մասնավորապես, խորհրդարանին ուղղված նամակում Սիգրիդ Կաախը վերահաստատել է Նիդերլանդների դիրքորոշումը միջազգային միասնական գործողությամբ նպաստելու հակամարտության վերջնական կարգավորմանը՝ հավելելով, որ Նիդերլանդները մտադիր է այսուհետ ևս շարունակել ԵՄ և ԵԱՀԿ շրջանակներում տարվող աշխատանքները։ Բացի այդ, Սիգրիդ Կաախը վերահաստատել է նիդերլանդական կողմի այն դիրքորոշումը, համաձայն որի «բոլոր ռազմագերիները պետք է անհապաղ հայրենադարձվեն»՝ մասնավորեցնելով, որ Նիդերլանդները շարունակելու է սույն հարցի բարձրաձայնումը։
ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը նամակում նաև անդրադարձ է կատարել այսպես կոչված «Ռազմական ավարի պուրակի» բացմանը, նշելով, որ նման քայլերը «թշնամանք են հրահրում»: Սիգրիդ Կաախը վերահաստատել է մշակութային ժառանգության պահպանման կարևորությունը և շեշտել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության գործուղումը տարածաշրջան, ռազմական հանցագործությունների համար պատասխանատվություն ենթարկելու անհրաժեշտությունը, անդրադարձ կատարել հակամարտության արդյունքում տուժածներին հումանիտար օգնության հատկացման հարցին և սահմանազատման ու վստահության վերականգնման հարցերում ԵՄ հնարավոր աջակցությանը։

All POWs must be immediately repatriated: Netherlands says will continue raising this issue
YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. During the June 16 session of the foreign affairs committee of the Parliament of the Netherlands, the MPs and acting Foreign Minister Sigrid Kaag touched upon also the recent Azerbaijani-Turkish aggression against Artsakh and the subsequent developments.
During the debate Dutch lawmakers have addressed dozens of questions to the acting Foreign Minister relating to the consequences of the Azerbaijani-Turkish aggression, stopping the EU-Azerbaijani cooperation, imposing sanctions on the Azerbaijani authorities, eliminating the consequences of the aggression, Turkey’s provocative role, etc.
Before the session the acting Dutch FM has submitted a 4-page letter to the Parliament where she touched upon the history of the Karabakh conflict, the settlement process, the aggression unleashed against Artsakh, as well as the post-war developments and the necessity of immediately repatriating the Armenian prisoners of war.
Particularly, in the letter acting FM Sigrid Kaag reaffirmed the position of the Netherlands to contribute to the final settlement of the conflict with a joint international action, adding that the Netherlands plans to continue the works within the EU and the OSCE frameworks. In addition, she also reiterated the Dutch position that all prisoners of war must be immediately repatriated, noting that the Netherlands will continue raising this issue.
Sigrid Kaag has also touched upon the recent opening of the so-called “Trophy Park” in Baku, Azerbaijan, stating that such steps are provoking hatred. The acting minister has also reaffirmed the importance of the preservation of cultural heritage and emphasized the necessity of sending a UNESCO mission to the region, holding those accountable for war crimes, as well as touched upon the issue of providing humanitarian aid to those affected from the conflict and the EU’s possible support to the demarcation and trust restoration matters.