ՀՀ նախագահը կոչ է հղել նախընտրական քարոզարշավի մեկնարկի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը կոչով է հանդես եկել նախընտրական քարոզարշավի մեկնարկի առթիվ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ նախագահի կոչը.
«Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում պաշտոնապես մեկնարկել է Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը:
Այս ընտրությունները տեղի են ունենում բացառիկ բարդ և ճգնաժամային պայմաններում, մեր ժողովուրդն ու պետությունն անցնում են դժվարին փորձությունների միջով:
Ընտրություններին մասնակցելու հայտ ներկայացրած բոլոր կուսակցություններին և դաշինքներին կոչ եմ անում լինել առավելագույնս զուսպ, հարգել ընտրողին ու մրցակցին, ցուցաբերել խոհեմություն ու հանդուրժողականություն, ընտրական գործընթացն անցկացնել քաղաքակիրթ քաղաքական մշակույթի մթնոլորտում:
Առաջարկում եմ բոլոր քաղաքական ուժերին՝ իրենց գործունեությամբ, իրենց պահվածքով, իրենց խոսքով չխորացնել ճգնաժամը, չհատել բարոյականության սահմանները, տուրք չտալ քարոզչական անազնիվ տեխնոլոգիաներին, հավատարիմ մնալ մեր ազգային արժեքներին ու հավաքական նպատակին:
Պետական բոլոր կառույցները պարտավոր են առավել պատասխանատվությամբ վերաբերվել իրենց պարտականություններին:
Հատկապես մեծ պատասխանատվություն ունեն իրավապահ մարմինները: Նրանք պարտավոր են գործել մեծ պատասխանատվությամբ ու պրոֆեսիոնալիզմով՝ երաշխավորելու օրինականությունն ու իրավունքի գերակայությունը, ապահովելու հասարակական կարգը, ընտրությունների բնականոն ընթացքը:
Դիմում եմ բոլոր ընտրողներին՝ ընտրություններին ակտիվորեն մասնակցելով դրսևորենք մեր վերաբերմունքը քաղաքական այս կամ այն ուժի, այս կամ այն քաղաքական գործչի հանդեպ՝ խորապես գիտակցելով, որ ընտրություն ենք կատարում մեր երկրի ապագայի, զարգացման հեռանկարի, մեր սերունդների բարեկեցության համար:
Հաջողություն մաղթելով ընտրություններին մասնակցող բոլոր կուսակցություններին և դաշինքներին՝ ուզում եմ հիշեցնել, որ այս ընտրությունները, արտահերթ և նաև արտակարգ, երկրի համար բախտորոշ լինելով հանդերձ, բնականոն քաղաքական գործընթաց են, որին պետք է վերաբերվել մեծ պատասխանատվությամբ, և որից Հայաստան պետությունը և մեր ժողովուրդը պետք է դուրս գան արժանապատվորեն»:

Президент Армении выступил с призывом по поводу начала предвыборной кампании
Президент Армении Армен Саргсян выступил с призывом в связи с началом предвыборной кампании. «Арменпресс» представляет призыв президента:
«Сегодня в Армении официально стартовала предвыборная кампания внеочередных выборов в Национальное собрание.
Эти выборы проходят в исключительно сложных и кризисных условиях, наш народ и государство проходят через трудные испытания.
Призываю все партии и блоки, подавшие заявки на участие в выборах, быть максимально сдержанными, уважать избирателей и конкурентов, проявить благоразумие и толерантность, провести избирательный процесс в атмосфере цивилизованной политической культуры.
Предлагаю всем политическим силам своей деятельностью, своим поведением, своими словами не углублять кризис, не переходить границы морали, не поддаваться нечестным пропагандистским технологиям, оставаться верными нашим национальным ценностям и общей цели.
Все государственные структуры обязаны с большей ответственностью относиться к своим обязанностям.
Особенно большую ответственность несут правоохранительные органы. Они обязаны действовать с большой ответственностью и профессионализмом, чтобы гарантировать законность и верховенство права, обеспечить общественный порядок и нормальный ход выборов.
Обращаюсь ко всем избирателям. Активно участвуя в выборах, проявим наше отношение к той или иной политической силе, тому или иному политическому деятелю, глубоко сознавая, что делаем выбор во имя будущего, во имя перспективы развития нашей страны, во имя благополучия наших поколений.
Пожелав успехов всем партиям и блокам, участвующим в выборах, хочу напомнить, что эти выборы, внеочередные, также и чрезвычайные, они судьбоносны для страны, являются нормальным политическим процессом, к которому нужно относиться с большой ответственностью, и из которого государство Армения и наш народ должны выйти с достоинством».