«Գազպրոմ Արմենիան» գազի սակագնի վերանայման հայտ չի ներկայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողվը գազի սակագնի վերանայման հայտ չի ստացել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Աժ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը:
Բաղրամյանը նախ հայտնեց, որ գազի ներմուծման պայմանագիրը երկարաձգվել է մինչև հուլիս: Դրանից հետո պետք է լինի նոր պայմանագիր:
«Անկախ նրանից, թե ինչ կբանակցեն և սահմանին ինչ գին կձևավորվի, վերջնական սպառողների համար սակագների փոփոխության հստակ ընթացակարգ կա, կամ հանձնաժողովն իր նախաձեռնությամբ պետք է ձեռնարկի սակագնի վերանայում, կամ պետք է լինի սակագնի վերանայման հայտ: Իսկ այդ հայտնի ուսումնասիրության համար օրենքով նախատեսված է առնվազն 80 աշխատանքային օր քննարկում: Քննարկման ավարտից հետո սահմանված սակագներն էլ ուժի մեջ են մտնում 30 օր հետո: Այս պահին սակագնի վերանայման հայտ չունենք»,- ասաց Բաղրամյանը:

YEREVAN, JUNE 2, ARMENPRESS. The Public Services Regulatory Commission of Armenia has not received an application on revising the gas tariff, PSRC Chairman Garegin Baghramyan told reporters in the Parliament.
He informed that the gas import contract has been extended until July, and there will be a new contract after that.
“Regardless of what they will negotiate and what price will be set on the border, there is a clear procedure of tariff change for the final consumers, or the Commission must launch a revision of the tariff at its own initiative, or there must be an application for the revision of the tariff. And in order to study that application, the law gives at least 80 working days for discussion. After the discussion the tariffs set enter into force 30 days later. At this moment we do not have an application for the revision of the tariff”, he said.