Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիները պետք է շուտափույթ ազատ արձակվեն. Նիդերլանդների ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդերլանդների խորհրդարանին ուղղված նամակում այդ երկրի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Սիխրի Կաախը, անդրադառնալով ԵՄ ԱԳ նախարարների խորհրդում Ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ քննարկումներին, տեղեկացրել է, որ Նիդերլանդները շեշտել է Ադրբեջանում մնացած հայ ռազմագերիների շուտափույթ ազատման ինչպես նաև ամենաարագ կերպով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից մշակութային ժառանգության գնահատման առաքելության տարածաշրջան գործուղելու կարևորությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Նիդերլանդներն ընդգծում է երկու երկրների միջև սահմանից զորքերի անհապաղ հեռացման և բանակցությունների սեղան վերադարձի կարևորությունը։
«Մայիսի 28-ին նաև Նիդերլանդների նախաձեռնությամբ ԵՄ-ն հանդես եկավ նոր համատեղ հայտարարությամբ, որում խորը մտահոգություն է արտահայտում սահմանային զարգացումների վերաբերյալ, և ընդգծում լարվածության թուլացման կարևորությունը։ Սահմանից զորքերն անմիջապես հեռացնելու կոչ է արվում և նշվում սահմանազատման հարցը բացառապես բանակությունների միջոցով հստակեցնելու անհրաժեշտությունը։ Հայտարարությունն ընդգրկում է նաև հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատման կոչն Ադրբեջանին» - շեշտել է ԱԳ նախարարը։

Armenian POWs held in Azerbaijan must be immediately released – Dutch FM
YEREVAN, JUNE 2, ARMENPRESS. In her letter addressed to the Parliament of the Netherlands, acting Dutch Foreign Minister Sigrid Kaag has stated that during the discussions at the EU Foreign Ministers Council about the Nagorno Karabakh conflict, the Netherlands has stressed the importance of the immediate release of the Armenian prisoners of war from the Azerbaijani captivity, as well as sending UNESCO cultural heritage assessment mission to the region.
The Netherlands highlighted the importance of immediate withdrawal of troops from the border between the two countries and return to the negotiation table.
“On May 28, also with the initiative of the Netherlands, the European Union came up with a new joint statement expressing its deep concerns over the ongoing developments in the border and emphasizing the importance of easing the tension. A call is made to immediately pull back troops from the border and the necessity of clarifying the demarcation issue exclusively through negotiations is outlined. The statement also contains call on Azerbaijan to immediately release the Armenian prisoners of war”, the acting FM of the Netherlands said.