Այս դժվար իրավիճակում Ֆրանսիան Հայաստանի կողքին է. Փաշինյանի և Մակրոնի հայտարարությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Ելիսեյան պալատում հյուրընկալվել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, դիմավորման արարողությունից հետո երկու երկրների առաջնորդները ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հանդես են եկել հայտարարություններով:
Իր խոսքում Էմանուել Մակրոնը նշել է. «Բարև ձեզ տիկնայք և պարոնայք, շատ ուրախ եմ այսօր Փարիզում հյուրընկալել Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար պարոն Նիկոլ Փաշինյանին:
Թանկագին Նիկոլ, ի նպաստ ժողովրդավարության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի  Ձեր հանձնառությունից ի վեր, մենք վերջին տարիներին շատ ենք աշխատել միասին: Հիշում եմ հատկապես Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի շրջանակում  իմ այցելությունը Երևան և մեր բազմաթիվ քննարկումները: Այս աշխատանքային այցը տեղի է ունենում Հայաստանի համար շատ կարևոր պահին:
Հայաստանն այսօր բախվել է անվտանգության լուրջ ճգնաժամի: Նոյեմբերի 9-ի հրադադարի հայտարարությունից ի վեր, որը վերջ դրեց Ղարաբաղում պատերազմական գործողություններին, մենք պարոն Փաշինյանի հետ գնահատելով իրավիճակը` նկատում ենք, որ եթե անգամ հրադադարն ընդհանուր առմամբ  պահպանվում է, շատ անելիքներ կան: Եվ Ֆրանսիան պատրաստ է իր օժանդակությունը բերել` ի նպաստ բնակչության: Առաջին հերթին խոսքս վերաբերում է բոլոր գերիներին, այդ թվում` ռազմագերիների և անազատության մեջ գտնվող բոլոր անձանց ազատ արձակմանը:
Ուզում եմ առանձնապես ընդգծել Լեռնային Ղարաբաղում և նրա  շրջակայքում մշակութային ժառանգության պաշտպանության անհրաժեշտությունը, որն անպայման պետք է պահպանվի: Եվ որպես ԵԱՀԿ  Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր` ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի կողքին Ֆրանսիայի պարտքն է ամեն ինչ անել` հասնելու դեէսկալացիայի և հաստատելու երկխոսություն կողմերի միջև:
Ուզում եմ խոսել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային վերջին միջադեպերի մասին: Ինչպես արդեն ասել էի պարոն Փաշինյան, սահմանագծման և սահմանազատման բոլոր աշխատանքները պետք է իրականացվեն բացառապես բանակցությունների միջոցով և ոչ մի դեպքում չպետք է դիմել ուժի: Ադրբեջանական զորքերը պետք է դուրս քաշվեն Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից, և ես կոչ եմ անում կողմերին վերադառնալ ելման դիրքեր: Մենք կփորձենք օգնել երկխոսության հաստատման հարցում:
Այս դժվար իրավիճակում, որտեղ հայտնվել է Հայաստանը, Ֆրանսիան Հայաստանի կողքին է ինչպես միշտ՝ նախ նաև մարդասիրական ոլորտում: Նախ և առաջ մեր բուժհաստատությունները համագորածակցել են  Հայաստանի բուժհաստատությունների հետ, ընտրվել են Հայաստանի բազմաթիվ հիվանդանոցներ, որոնք ունեցել են այդ կարիքը: Մենք նաև բացառիկ աջակցություն ենք ցուցաբերել Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության գործունեությանը, որը զբաղվում է Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների և նրանց ընտանիքներին սատարման ու անհետ կորած զինվորների որոնողական աշխատանքներով:
Մենք պարոն Փաշինյանի հետ խոսել ենք նաև տնտեսական գործակցության մասին,  հստակեցրել ենք որոշակի բնագավառներում փոխգործակցությունը, որի նպատակն է օգնել Հայաստանին զարգացնել ենթակառուցվածքներն ու շարունակել մեր հանձնառությունը կլիմայի փոփոխությունների բնագավառում: Այս նպատակով է, որ շատ մեծ հաճույքով ընդունում եմ այսօր վարչապետի պաշտոնակատարին:
Թանկագին Նիկոլ, մենք համերաշխ ենք Հայաստանի հետ և կմնանք: Այս դժվարին ժամանակներին Ֆրանսիան հաստատակամ է, որպեսզի տարածաշրջանում, ի վերջո, խաղաղություն հաստատվի:
Շնորհակալություն և ևս մեկ անգամ բարի գալուստ»:
Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Շնորհակալ եմ, մեծարգո պարոն նախագահ, սիրելի Էմանուել,
Նախ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել հրավերի համար: Եվ այսօր ինչպես նշեցիք՝ շատ լայն օրակարգ ունենք քննարկելու: Ես ուզում եմ նախ ընդգծել, որ Ֆրանսիայի նախագահը դեռ վաղուցվանից ունի այց նախատեսված Հայաստանի Հանրապետություն, որը նախորդ տարի կորոնավիրուսի պատճառով տեղի չունեցավ: Հույս ունեմ, որ մենք միասին կորոնավիրուսի և մյուս ճգնաժամերը կհաղթահարենք: Սիրով սպասում եմ աշնանը, սպասում ենք Ձեզ Երևանում, պարոն նախագահ:
Ֆրանսիան ու Հայաստանն ունեն առանձնաշնորհեալ հարաբերություններ և շատ կարևոր է արձանագրել, որ այս ընթացքում հայ ժողովուրդը, Հայաստանի Հանրապետությունը մշտապես զգացել է Ֆրանսիայի և նախագահ Մակրոնի անձնական աջակցությունը: Շատ կարևոր հանգամանք եմ ուզում ընդգծել, որ նախագահ Մակրոնը մեր տարածաշրջանում ճգնաժամի մեկնարկի առաջին օրից խոսել է ճշմարտության լեզվով և այդ ձայնը լսելի է եղել ամբողջ աշխարհում: Սա շատ կարևոր է մեզ համար: Ուզում եմ ընդգծել, որ Ֆրանսիան և նախագահ Մակրոնն այդ հանձնառությունը շարունակում է, և սա չափազանց կարևոր է մեր տարածաշրջանի ճգնաժամային իրավիճակները հաղթահարելու առումով:
Ուզում եմ ընդգծել, որ կարևորում ենք Ֆրանսիայի դերը որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր և չափազանց կարևոր է համանախագահության գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղի հարցի ու  տարածաշրջանային ճգնաժամերի կարգավորման, երկարատև խաղաղություն և կայունություն հաստատելու գործում: Շատ ուրախ եմ, որ պատերազմի ավարտից հետո արդեն համանախագահները երեք հայտարարություն են արել, որով ըստ էության, արձանագրում են իրենց պատրաստակամությունը փոխադարձաբար ներգրավելու և վերականգնելու Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման շուրջ բանակցությունները:
Իհարկե այսօր մենք կքննարկենք նաև այդ հնարավորությունները: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ֆրանսիային այս ընթացքում ցուցաբերած նաև մարդասիրական աջակցության համար, բայց մենք ընդգծում ենք Ֆրանսիայի տնտեսական ներգրավվածության կարևորությունը: Հայաստանում կան բազմաթիվ ծրագրեր՝ ենթակառուցվածքային, էներգետիկ, տնտեսական, որոնցում Ֆրանսիայի ներգրավվածությունը մեզ համար չափազանց կարևոր է: Եվ ուրախ եմ արձանագրել, որ Ֆրանսիայի կառավարությունը և նախագահ Մակրոնն անձամբ նույնպես հետաքրքրված են այդ ծրագրերում ներգրավվածությամբ:
Շատ կարևոր եմ համարում նաև Ֆրանսիայի և նախագահ Մակրոնի անձնական նախանձախնդրությունը մեր տարածաշրջանում մշակութային ժառանգության պահպանման գործում, հատկապես և այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղում:
Եվ իհարկե,  այս բոլոր ուղղություններով շատ բարձր ենք գնահատում Ֆրանսիայի ներգրավվածությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը, հայ ժողովուրդը շահագրգրված է այդ ներգրավվածության մեծացմամբ, մանավանդ որ, կրկին եմ ասում, Ֆրանսիան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի կարգավիճակում ունի պատասխանատվություն և ներգրավվածություն` տարածաշրջանի անվտանգության, խաղաղության և երկարատև կայունության ապահովման գործում: Եվ ուրախ եմ, որ այդ շահագրգռվածությունն ու հետաքրքրությունը պահպանվում է:
Կրկին անգամ, մեծարգո պարոն նախագահ, սիրելի Էմանուել, շատ ուրախ եմ նաև անձնական առումով այսպիսի շփման հնարավորություն ունենալու համար և համոզված եմ, որ այսօրվա մեր քննարկումները կծառայեն ի շահ մեր երկրների բարեկամության ու մեր տարածաշրջանի անվտանգության և կայունության: Այդ գործում Ձեր դերն իսկապես չափազանց կարևոր է»:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը բանակցությունները շարունակել են առանձնազրույցի շրջանակում` քննարկելով ինչպես հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների օրակարգային հարցերը, տնտեսության ոլորտում փոխգործակցության ընդլայնմանը, այնպես էլ Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացոումները, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված հետագա քայլերը, հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման հնարավորությունները:

In this difficult period France stands with Armenia – statements of Pashinyan and Macron
YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS. Caretaker Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan was hosted at the e Élysée Palace by French President Emmanuel Macron.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia, following the official welcoming ceremony, the heads of the two countries issued statements for the press.
In his speech Emmanuel Macron said, ‘’Good day ladies and gentlemen, I am very glad to host caretaker Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan in Paris today.
Dear Nikol, in the recent years we have done a lot of work together in the sidelines of your commitment to democracy and fight against corruption. I particularly remember my visit to Yerevan in the sidelines of the Francophonie Summit and our numerous discussions. This working visit takes place in a very important period for Armenia.
Today Armenia has encountered a serious security crisis. Since the declaration of November 9 that put an end to the military operation in Karabakh, analyzing the situation with Mr. Pashinyan we note that even though the ceasefire is generally respected, there is still much to be done. And France is ready to provide assistance for the benefit of the population. First of all I am speaking about the release of all the hostages, including war prisoners and other detainees.
I want to particularly emphasize the necessity for preserving the cultural heritage in Nagorno Karabakh and its surrounding regions, which must be done unconditionally. And as an OSCE Minsk Group Co-chair country, together with the USA and Russia, it’s the duty of France to make all efforts to reach a de-escalation and establish dialogue between the sides.
I want to also speak about the recent border incidents between Armenia and Azerbaijan. As I have already said, Mr. Pashinyan, demarcation and delimitation works should be carried out exclusively through negotiations and in no case force should be used. The Azerbaijani forces should withdraw from the sovereign territory of Armenia and I call on the sides to return to their initial positions. We will try to assist in the establishment of dialogue.
In this difficult situation where Armenia has appeared, France stands with Armenia as always, first also in the humanitarian sphere. Our medical centers cooperated with the Armenian medical centers. Numerous hospitals that needed assistance were selected. We also provided exceptional assistance to the activities of the International Committee of the Red Cross engaged in supporting the war prisoners kept in Azerbaijan and their families, as well as the search operations of those missing in action.
We talked with Mr. Pashinyan also about economic cooperation, clarified partnership in some spheres, the aim of which is to help Armenia in the development of infrastructures and continue our commitment in the sphere of climate change. For these reasons I have the pleasure to receive the caretaker Prime Minister today.
Dear Nikol, we express solidarity with Armenia. In this difficult period France is determined to bring peace to the region.
Thank you, I once again welcome you’’.
In his speech Nikol Pashinyan said, ‘’I am thankful honorable Mr. President, dear Emmanuel.
First of all let me thank you for the invitation. And today, as you said, we have a broad scope of issues to be discussed. I want to emphasize that the French President had scheduled to visit Armenia long ago, which did not take place last year due to the coronavirus. I hope that we will together overcome coronavirus and other crises. I am looking forward to your visit in autumn, we are waiting you in Yerevan, Mr. President.
France and Armenia have unique relations and it’s very important to record that during this period the Armenian people, the Republic of Armenia have always felt the support of France and personally President Macron.  I want to underline a very important factor, which is that President Macron spoke the truth since the first day of the crisis in our region and his voice was hear all over the world. This is very important for us. I want to also emphasize that France and President Macron continue that commitment and that’s extremely important for overcoming the crisis situation in our region.
I want to emphasize that we highlight the role of France as an OSCE Minsk Group Co-chair country, and the activities of the Co-chairs’ format is extremely important for the settlement of Nagorno Karabakh issue and regional crises, establishment of lasting peace and stability. I am very glad for the Co-chairs have already made three statements since the end of the war, by which they, in fact, record their readiness to be involved and restore the negotiations over the settlement of Nagorno Karabakh issue. Of course, today we will also discuss the opportunities for that.
I want to thank France also for the humanitarian assistance provided during this period, but we also underline the importance of France’s economic involvement. There are various programs in Armenia, infrastructural, energetic, economic, where the involvement of France is extremely important for us. And I am happy to record that the French Government and personally President Macron are interested in being involved in those programs.
I consider very important the zeal of France and personally President Macron for the preservation of cultural heritage in our region, including and especially in Nagorno Karabakh.
And of course, we highly appreciate France’s involvement in all those directions and the Republic of Armenia d nth Armenian people are interested in increasing that involvement, particularly, given the fact that France has the responsibility as an OSCE Minsk Group Co-chair for ensuring regional security, peace and lasting stability. And I am glad that this interest is maintained.
Honorable Mr. President, dear Macron, I am very happy for the opportunity for such a meeting and I am confident that our today’s discussions will serve to the friendship between our countries and security and stability in our region. Your role is really extremely important’’.
Afterwards, Nikol Pashinyan and Emmanuel Macron continued negotiations in a private conversation, discussing bother the Armenian-French relations and the developments in the South Caucasus, the future steps for the settlement of Nagorno Karabak conflict in the sidelines of the OSCE Minsk Group Co-chairs’ format and the opportunities for a peaceful settlement of the situation on the Armenian-Azerbaijani border.