Վանաձորի թատրոնը խաղերով, մրցույթներով ու մուլտֆիլմի ցուցադրությամբ է նշել երեխաների տոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեխաների պաշտպանության միջազգային տոնի շրջանակում հունիսի 1-ին Հովհաննես Աբելյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի հրապարակում տեղի է ունեցել բազմաբովանդակ միջոցառում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ անցկացվել են խաղեր, հանելուկների, կավճանկարի մրցույթներ և այլն: Հաղթողները մրցանակներ են ստացել հեքիաթի հերոսներից։
Ամփոփվել են նաև «Թատրոնը՝ երեխաների աչքերով» նկարչական մրցույթի արդյունքները։ Լավագույն երեք մասնակցին թատրոնը նվերներ է հանձնել:
Բացօթյա գեղեցիկ միջոցառումներից հետո երեխաները հնարավորություն են ունեցել դիտելու «Մատնաչափիկը» ներկայացումը:
Երեխաների պաշտպանության օրը սահմանվել է 1925 թվականին Ժնևում երեխաների պաշտպանության համար հրավիրված համաշխարհային կոնֆերանսի ընթացքում: 1949-ին Կանանց ժողովրդավարական միջազգային դաշինքը Երեխաների պաշտպանության օր անցկացնելու որոշում է ընդունել: Առաջին անգամ հունիսի 1-ը նշվել է որպես Երեխաների պաշտպանության միջազգային օր 1950 թվականին:
Հայաստանը Երեխաների իրավունքների մասին կոնվենցիան վավերացրել է 1992-ին, որից հետո 1996-ին ընդունվել է «Երեխայի իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքը: Հունիսի 1-ը նշում են գրեթե բոլոր հետխորհրդային երկրները: Վերջին տարիներին այս օրվան են միացել նաև եվրոպական երկրներ, ԱՄՆ մի շարք նահանգներ:

Театр Ванадзора отметил детской праздник играми, конкурсами и показом мультфильма
В рамках Международного дня защиты детей 1 июня на площади Государственного драматического театра имени Ованнеса Абеляна состоялись разные мероприятия.
Как передает «Арменпресс», были проведены игры, конкурсы и т. д. Победители получали призы из рук героев сказок.
Были подведены итоги конкурса рисования “Театр глазами детей”. Авторы трех лучших рисунков получили подарки.
После мероприятий на открытом воздухе дети посмотрели спектакль “Дюймовочка”.
День защиты детей был учрежден в 1925 году в Женеве на Всемирной конференции по защите детей. В 1949 году Международный женский демократический альянс решил отмечать День защиты детей. И в 1950 году впервые  1 июня был отмечен как Международный день защиты детей.
Армения ратифицировала Конвенцию о правах ребенка в 1992 году, после чего в 1996 году был принят Закон Республики Армения о правах ребенка. 1 июня отмечают практически все постсоветские страны. В последние годы к этому дню присоединились и европейские страны и ряд штатов США.