Բայդենի վարչակազմը Հայաստանին առաջարկում է ավելի քան 24 միլիոն դոլարի հետպատերազման օգնության փաթեթ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը Հայաստանին 24 միլիոն 5 հազար դոլարի հետպատերազմյան օգնության փաթեթ է առաջարկում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը:
Նշվում է, որ ԱՄՆ օրենսդիրները մեկ անգամ չէ, որ կոչ են արել Հայաստանին ու Արցախին նվազագույնը 100 միլիոն դոլարի օգնություն հատկացնել:
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համփարյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի համար նախատեսված բյուջեի չափը Հայաստանում և Արցախում հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում շատ հեռու է այն հիմնական կարիքներից, որոնց բախվում են տասյնակ հազարավոր հայեր, որոնք տեղահանվել են Բաքվի կողմից իրականացված էթնիկ զտման հետևանքով:
Բյուջեի առանձին հոդվածով նախատեսվում է 6 հարյուր հազար դոլար հատկացնել Հայաստանի իրավապահ մարմիններին՝ թմրանյութերի տարածման դեմ միջազգային պայքարի համար:

Администрация Байдена предлагает Армении пакет послевоенной помощи в размере более $24 млн
Администрация президента США Джо Байдена предлагает Армении послевоенный пакет помощи в размере $24.005.000.
Как передает Арменпресс , об этом сообщил Армянский национальный комитет Америки.
Законодатели Соединенных Штатов неоднократно призывали предоставить Армении и Арцаху не менее 100 миллионов долларов помощи.
Исполнительный директор Комитета Ай Дата США Арам Гампарян подчеркнул, что размер предназначенного Армении бюджета  с точки зрения  гуманитарного кризиса в Армении и в Арцахе далек от удовлетворения основных потребностей десятков тысяч армян, перемещенных в результате этнической чистки, проводимой Баку.
Отдельной статьей бюджета предусмотрено выделение 6 050 000 долларов правоохранительным органам Армении - на международную борьбу с незаконным оборотом наркотиков.