ԱՄՆ կոնգրեսականները կոչ են անում իշխանություններին դադարեցնել որևէ տեսակի ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին
ԱՄՆ կոնգրեսականները կոչ են անում իշխանություններին դադարեցնել որևէ տեսակի
ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի մի քանի տասնյակ անդամներ միացել են Դևիդ Վալադաոյի՝ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմին ուղղված կոչին՝ հորդորելով դադարեցրել ԱՄՆ որևէ տեսակի ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին: Մայիսի 24-ին կոնգրեսականների հղած նամակում նաև կոչ է արվում Բայդենին հրատապ կերպով վերանայել Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնությունը սահմանափակող «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ ուղղումից հրաժարվելու որոշումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը:
«Ամերիկյան հարկերից գանձված անգամ մեկ դոլար չպետք է ուղարկվի՝ զինելու նավթային պաշարներով հարուստ Ադրբեջանի զինված ուժերին՝ մի երկիր, որը Արցախը էթնիկ զտման ենթարկեց, շարունակում է պահել հայ ռազմագերիներին, իսկ հիմա օկուպացրել է տարածք Հայաստանի Հանրապետությունում»,- նշել է Վալադաոն:  Նա ընդգծել է, որ եթե Բայդենն ուժի մեջ չթողնի 907-րդ ուղղումը, ապա ԱՄՆ Կոնգրեսը պետք է օրենքով արգելի Ալիևի ռեժիմին որևէ տեսակի զենքի կամ աջակցության ցուցաբերումը:
Կոնգրեսականների նամակում նշվում է, որ Ադրբեջանը շարունակում է ապակայունացնող դերակատարում ունենալ տարածաշրջանում, հարձակում է գործում հայերի դեմ՝ նրանց իսկ հայրենիքում, ինչպես նաև տապալում է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը: «Մենք կոչ ենք անում անհապաղ դադարեցնել ԱՄՆ որևէ տեսակի ռազմական կամ անվտանգային աջակցությունն Ադրբեջանին»,- նշվում է նամակի եզրափակիչ հատվածում:

Конгрессмены США призывают власти прекратить любое военное содействие Азербайджану
Несколько десятков членов Палаты представителей США присоединились к призыву Дэвида Валадао к администрации президента Джо Байдена, прекратить любую военную помощь США Азербайджану. В письме, направленном 24 мая конгрессменами, также содержится призыв к Байдену срочно пересмотреть решение об отказе от 907-й поправки к “Акту о содействии свободе”, ограничивающей военную помощь Азербайджану. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил Армянский национальный комитет Америки.
“На вооружение богатого нефтью Азербайджана, страны, которая этнически очищала Арцах, продолжает удерживать армянских военнопленных, а теперь оккупировала территорию Республики Армения, не следует с налогов США направлять хотя бы один доллар”, - сказал Валладао. Он подчеркнул, что если Байден не выполнит 907-ю поправку, Конгресс США законодательно запретит предоставлять режиму Алиева любое оружие и помощь.
В письме конгрессменов говорится, что Азербайджан продолжает играть дестабилизирующую роль в регионе, нападая на армян на их же родине, а также подрывая усилия по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. “Мы призываем к немедленному прекращению американской военной помощи и любой помощи Азербайджану в области безопасности”, - говорится в заключительной части письма конгрессменов.