«Վերադարձ դեպի ապագա». Գյումրիի «Սթիլ» թանգարանում նոր ցուցադրություն է բացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիի «Սթիլ» գրաֆիկայի թանգարանը մեկ հարկի տակ է միավորել ավելի քան 50 հայազգի արվեստագետի գործեր Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Մեքսիկայից, Բրազիլիայից, Ռուսաստանից, Լիբանանից, Իսպանիայից, Նորվեգիայից և այլ երկրներից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ցուցադրության նպատակն է արվեստի միջոցով հույս ու լավատեսություն ներշնչել Հայաստանի ապագայի նկատմամբ՝ հաշվի առնելով 2020 թվականի մարտահրավերներով, ինչպես նաև ընթացիկ զարգացումներով պայմանավորված իրավիճակը։
«Վերադարձ դեպի ապագա» ցուցադրությունը ներկայացնում է հայկական երիտասարդական արվեստի հսկայական ներուժը։ Ցուցադրության հիմնական ուղղություններն են մինիմալիզմը, աբստրակցիոնիզմը, մոնումենտալիզմը, ֆիգուրատիվ արվեստը, պոպ արտը, ինչպես նաև համակարգչային գրաֆիկան, որն այսօր ողջ աշխարհում արագորեն զարգացող ուղղություններից է։ Այսօր մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանում գրաֆիկական արվեստը ևս այս զարգացման մաս է կազմում և լայն հեռանկարներ ունի։ «Սթիլ» գրաֆիկայի թանգարանը մեծ նվիրումով է շարունակում նպաստել այս ներուժի իրագործմանը, ինչի մասին է վկայում նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության պատվոգիրը, որին օրերս արժանացանք»,-նշում է «Սթիլ» գրաֆիկայի թանգարանի հիմնադիր-տնօրեն Արտուշ Մկրտչյանը։
Ավելի քան 130 գրաֆիկական արվեստի գործերի հետ երկխոսության մեջ են մտել ավելի քան 30 կոնցեպտուալ մետաղական քանդակներ, որոնք, մարմնավորելով տարբեր կերպարներ, ապագայի իրենց տեսլականն են ներկայացնում։
Ցուցադրույթում ներկայացված արվեստագետների շարքում են Արթուր Հովհաննիսյանն իր «Նյու Յորք, Նյու Յորք. Տպավորություններ» շարքով, Սամվել Սաղաթելյանը` պոպ-արտի իր ինքնատիպ ստեղծագործություններով, Սարգիս Համալբաշյանը, Լիանա Գևորգյանը, Հարություն Հովհաննիսյանը, Հասմիկ Հոխանյանը, Աննա Սողոմոնյանը, քանդակագործներ Կարեն Ախիկյանը, Վահրադ Մելիքջանյանը և այլք։
Ցուցադրությունն առանձնանում է նաև Արա Պետրոսյանի 7x4մ մոնումենտալ արվեստի գործով, երիտասարդ արվեստագետներ Անի Մանոոի, Արման Օհանյանի և Ծովինար Մուրադյանի ստեղծագործություններով։
2021-ի մայիսի 18-ին «Սթիլ» գրաֆիկայի թանգարանն արժանացել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության պատվոգրին թանգարանային ոլորտում ունեցած նշանակալի ավանդի, ինչպես նաև մշակույթի բնագավառում երկարամյա գործունեության համար։ «Սթիլը» առաջին և միակ գրաֆիկայի թանգարանն է Հայաստանում։ Այն պաշտոնապես իր դռներն է բացել 2019 թվականի օգոստոսի 25-ին։ Թանգարանի շտեմարանը պարունակում է 17-21-րդ դարերի մոտ 6 000 գրավյուրա, 300 հայկական դասական և ժամանակակից արվեստագետի գրաֆիկական թերթեր, 1930-1960 թվականների խորհրդային ֆիլմերի մոտ 350 կինոազդագիր: Հավաքածուն համալրվել է մոտ 2 000 խորհրդային ապակու հավաքածուով, որը եզակի է և միակը հետխորհրդային տարածքում:

“Возвращение в будущее”: в Гюмри в музее “Стиль” представлена новая экспозиция
Музей графики Гюмри “Стиль” собрал под своей крышей более 50 работ армянских художников из Армении, США, Мексики, Бразилии, России, Ливана, Испании, Норвегии и из других стран.
Как сообщает «Арменпресс», цель выставки - с учетом событий 2020 года, а также ситуации, обусловленной текущими развитиями, силой искусства внушить надежду и оптимизм в будущее Армении.
Выставка “Возвращение в будущее” представляет огромный потенциал армянского молодежного искусства. Основные направления выставки - минимализм, абстракционизм, монументализм, фигуративное искусство, поп-арт, а также компьютерная графика, которая сегодня является одним из самых развивающихся в мире направлений. Сегодня графика Армении, которая является частью этого развития, имеет широкие перспективы. Музей графики “Стиль” с самоотдачей продолжает способствовать реализации этого потенциала, о чем свидетельствует недавно полученный диплом Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении”, - сказал Артуш Мкртчян, учредитель-директор Музея графики.
Более 30 концептуальных скульптур из металла вступили в диалог с более чем 130 графическими произведениями искусства, которые, воплощая различные образы, представляют видение будущего.
Среди художников, представленных на выставке, - Артур Оганесян со своей работой “Нью-Йорк, Нью-Йорк” и серией “Впечатления”, Самвел Сагателян со своими оригинальными произведениями поп-арта, Саркис Амалбашян, Лиана Геворгян, Арутюн Ованнесян, Асмик Хоханян, Анна Согомонян, скульпторы Карен Ахикян, Ваград Меликджанян и другие.
На выставке выделяются и монументальные работы Ара Петросяна, размером в 7х4 м, работы молодых художников Ани Мано, Армана Оганяна и Цовинар Мурадян.
18 мая 2021 года Музей графики “Стиль” за значительный вклад в музейное дело, а также за многолетнюю деятельность в области культуры был награжден дипломом Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения. “Стиль” - первый и единственный Музей графики в Армении. Он открыл свои двери 25 августа 2019 года. В музее содержится около 6 000 гравюр XVII-XXI веков, 300 графических рисунков армянских классиков и современных художников и около 350 афиш советских фильмов 1930-1960 годов. Коллекцию дополняют около 2 000 образцов коллекции советского стекла, единственной на постсоветском пространстве.