Բնության հատուկ պահպանվող տարածքներին վերաբերող նախագիծը ստացավ ԱԺ հանձնաժողովի հավանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հավանություն տվեց կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագծին, որով նախատեսվում է ջրօգտագործման թույլտվության հայտը մերժել միայն այն դեպքում, երբ փոքր հիդրոէլեկտրակայանի կառուցումը նախատեսվում է բնության հատուկ պահպանվող տարածքներում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության ջրային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքի նախագիծը հանձնաժողովի նիստում ներկայացրեց ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Տիգրան Սիմոնյանը:
«Փոքր հիդրոէլեկտրակայաններն իրենց շահագործման ընթացքում ջրային ռեսուրսների քանակական և ըստ էության որակական փոփոխություններ չեն առաջացնում և չեն սպառնում բնության հատուկ պահպանվող տարածքների էկոհամակարգերի կայունությանը: Միաժամանակ բնության հատուկ պահպանվող տարածքների պահպանման գոտիների պահպանման տարածքները ներկայումս նկարագրական ձևով են սահմանված և քարտեզագրական տվյալները հիմնականում բացակայում են, ինչը բարդացնում է փոքր հիդրոէլեկտրակայանների կառուցման համար ջրօգտագործման թույլտվությունների հայտերի գնահատման գործընթացը և խոչընդոտում թույլտվությունների տրամադրման ժամանակ ճշգրիտ որոշումների կայացմանը»,-ասաց Սիմոնյանը:
Այսպիսով առաջարկվում է նոր կառուցվող փոքր հիդրոէլեկտրակայաններին տրամադրվող ջրօգտագործման թույլտվությունների հայտերի մերժում նախատեսել միայն այն դեպքում, երբ փոքր հիդրոէլեկտրակայանի կառուցումը նախատեսվում է բնության հատուկ պահպանվող տարածքներում:

Проект по особо охраняемым природным территориям получил одобрение комиссии Национального собрания
Постоянная комиссия Национального собрания Армении по территориальному управлению, местному самоуправлению, сельскому хозяйству и охране природы одобрила внесенный правительством законопроект, который предусматривает отклонение заявки на получение разрешения на водопользование в случае, если строительство малой гидроэлектростанции предусмотрено на особо охраняемой территории. Как сообщает Арменпресс, законопроект о внесении изменений в Водный кодекс Республики Армения на заседании комиссии представил заместитель министра окружающей среды Тигран Симонян.
“Малые гидроэлектростанции в процессе эксплуатации не вызывают количественных, качественных изменений водных ресурсов, не угрожают устойчивости экосистем на особо охраняемых территориях. Но зоны охраняемых территорий в настоящее время определены весьма относительно. Картографические данные, как правило, отсутствуют, что усложняет процесс оценки заявок на получение разрешений на водопользование для строительства малых гидроэлектростанций и препятствует принятию точных решений”
Таким образом, заявки на получение разрешения на водопользование для вновь построенных малых ГЭС предлагается отклонять только в том случае, если строительство малой ГЭС планируется на особо охраняемых территориях.