Վահրամ Դումանյանն այցելել է Ա. Սպենդիարյանի տուն-թանգարան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թանգարանների միջազգային օրվա շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանն այսօր այցելել է Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարան: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից:
Թանգարանի տնօրեն Մարինե Օթարյանի ուղեկցությամբ Վահրամ Դումանյանը շրջել է ցուցասրահներում, ծանոթացել մեծանուն կոմպոզիտորի կյանքն ու ստեղծագործական ուղին ներկայացնող ցուցանմուշներին: Այս տարի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյանն է, որն ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2020-2021 թթ․ օրացույցում։
Վահրամ Դումանյանն այդ համատեքստում ընդգծել է մեծահռչակ կոմպոզիտորի՝ համաշխարհային և, մասնավորապես, հայկական երաժշտարվեստում ունեցած անգնահատելի ներդրմանը ծանոթանալու և այն ինչպես հայ, այնպես էլ միջազգային հանրությանը ներկայացնելու կարևորությունը: ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ ոչ միայն Թանգարանների միջազգային օրը, այլև մշտապես պետք է արժանին մատուցել մեր մեծերին, գնահատել նրանց ժառանգությունը և այն լավագույնս փոխանցել սերունդներին, որն էլ հենց թանգարանների առաքելությունն է:
Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Մարինե Օթարյանը նշել է, որ հատկապես կրտսեր սերնդին առավել գրավիչ ներկայանալու համար մշակութային հաստատությունում օգտագործում են նորագույն տեխնոլոգիաներ. թանգարանի այցելուները, բացի կոմպոզիտորի կյանքին հաղորդակից լինելուց, կարող են մասնակցել «Ես դիրիժոր եմ» ինտերակտիվ խաղին՝ փորձարկելով իրենց դիրիժորական ունակությունները, իսկ «Սպենդիարյանական վայրերով՝ Ղրիմից-Հայաստան» կրթական ծրագրի միջոցով ճամփորդել այն վայրերով, որտեղ տեղի են ունեցել կոմպոզիտորի կյանքի կարևորագույն իրադարձությունները:
Մարինե Օթարյանը և Վահրամ Դումանյանը քննարկել են նաև Սպենդիարյանի 150-ամյակին նվիրված ծրագրերը, որոնք, ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարի հավաստմամբ, համատեղ ջանքերի շնորհիվ կիրականացվեն լավագույնս:
Նշենք, որ միջազգային հանրությունը մայիսի 18-ը՝ որպես Թանգարանների միջազգային օր, նշում է 1977 թվականից՝ Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) առաջարկով: Այս տարի Թանգարանների միջազգային օրը և «Թանգարանների գիշեր» ծրագիրն իրականացվում են «Թանգարանների ապագան. վերականգնել և վերաիմաստավորել» խորագրի ներքո:

Ваграм Думанян посетил Дом-музей А. Спендиаряна
В рамках Международного дня музеев и. о. министра образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян сегодня посетил Дом-музей Александра Спендиаряна. Об этом «Арменпресс» сообщили в Министерстве НОКС.
В сопровождении директора музея Марине Отарян Ваграм Думанян осмотрел выставочные залы, ознакомился с экспонатами, отражающими жизнь и творческий путь великого композитора. В этом году исполняется 150 лет со дня рождения Александра Спендиаряна, внесенного ЮНЕСКО в календарь “Знаменитые люди 2020-2021”.
Ваграм Думанян подчеркнул важность знакомства с бесценным вкладом всемирно известного композитора, в частности, вкладом в армянскую музыку, и ее представления как армянской, так и зарубежной общественности. По словам и. о. министра наших великих нужно вспоминать не только в Международный день музеев, но и уважать, ценить их наследие, передавать его будущим поколениям, вот что является миссией музеев. Директор Дома-музея Александра Спендиаряна Марине Отарян отметила, что для более привлекательного представления экспонатов младшему поколению в музее используются новейшие технологии. Посетители музея, помимо приобщения к жизни композитора, могут участвовать в интерактивной игре “Я дирижер”, испытать свои дирижерские способности, а посредством образовательной программы “Спендиаряновские места - из Крыма в Армению” путешествовать по тем местам, где имели место важнейшие события жизни композитора.
Марине Отарян и Ваграм Думанян обсудили также программы, посвященные 150-летию Спендиаряна, которые, по заверению и. о. министра МСФО, благодаря совместным усилиям будут реализованы наилучшим образом.
Отметим, что 18 мая, как Международный День музеев, международное сообщество по предложению Международного совета музеев (ИКОМ) отмечает с 1977 года. В этом году Международный День музеев и “Ночь музеев” реализуются в рамках программы “Будущее музеев. Восстановить и переосмыслить”.