ԱՀ ՄԻՊ-ը միջազգային համաժողովին կարևորել է գերիների վերադարձի համար Բաքվի վրա ճնշման անհրաժեշտությունը
ԱՀ ՄԻՊ-ը միջազգային համաժողովին կարևորել է գերիների վերադարձի համար Բաքվի
վրա ճնշման անհրաժեշտությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը մայիսի 11-ին մասնակցել է Եվրոպական խորհրդարանում Արցախի հետ բարեկամության խմբի կողմից կազմակերպված «Իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում. ռազմագերիներ և հայ բնակչությանը սպառնացող վտանգները» թեմայով առցանց համաժողովին։ Համաժողովի շրջանակներում բանախոսությամբ հանդես են եկել Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը և Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից, Պաշտպանը ներկայացրել է 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական գերեվարված անձանց նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի, խոշտանգումների, խեղումների և սպանությունների դեպքերը և ընդգծել, որ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող ցանկացած գերեվարված անձ գտնվում է կյանքին և առողջությանը սպառնացող անմիջական վտանգի ներքո, ուստի խիստ անհրաժեշտություն է հայ գերիների անհապաղ վերադարձը հայրենիք։
Ըստ աղբյուրի՝ խոսելով միջազգային հանրության անելիքների մասին՝ Պաշտպանը կարևորել է միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշում գործադրելու անհրաժեշտությունը, նշելով որ այդ ճանապարհով հնարավոր է ստիպել Ադրբեջանին՝ իրականացնելու իր միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորությունները և վերադարձնելու հայ գերիներին։
ԱՀ ՄԻՊ-ի աշխատակազմից նաև հայտնում են, որ Գեղամ Ստեփանյանը կոչ է արել Եվրոպական խորհրդարանի գործընկերներին թե՛ իրենց պետությունների մակարդակով, թե՛ համաեվրոպական մակարդակով շարունակել պայքարը Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության համար։
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են նաև հետպատերազմյան հումանիտար իրավիճակը և Արցախի ժողովրդի առջև ծառացած խնդիրներն ու սպառնալիքները։

Омбудсмен Арцаха подчеркнул важность международного давления на Баку в вопросе возвращения пленных
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян 11 мая принял участие в онлайн-конференции “Ситуация в Нагорном Карабахе: Военнопленные и опасности, угрожающие армянскому населению”, организованной группой дружбы с Арцахом в Европарламенте.
Как сообщает Арменпресс, в рамках конференции выступили защитник прав человека Гегам Степанян и заместитель министра иностранных дел Арцаха Армине Алексанян.
Омбудсмен представил случаи бесчеловечного обращения, пыток, увечий и убийств армянских военнопленных и гражданских пленных вооруженными силами Азербайджана во время и после 44-дневной войны и подчеркнул, что любой пленник незаконно задержанный в Азербайджане находится в непосредственной опасности для его жизни и здоровья, следовательно, существует острая необходимость в немедленном возвращении армянских пленников на родину.
Говоря о том, что должно делать международное общество, омбудсмен подчеркнул о необходимости оказания международным сообществом давления на Азербайджан, отметив, что таким образом можно заставить Азербайджан выполнить свои международные обязательства и вернуть армянских пленных.
Гегам Степанян призвал партнеров Европарламента продолжить борьбу за защиту прав народа Арцаха как на уровне своих государств, так и на общеевропейком уровне.
В ходе конференции была обсуждена послевоенная гуманитарная ситуация, а также проблемы и угрозы с которыми сталкивается народ Арцаха.