Քաղաքացիներն ընտրությանը քվեաթերթիկի վրա գրիչով ոչ մի նշում չեն կատարի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խորհրդարանական ընտրություններին ընտրողները քվեաթերթիկի վրա ոչ մի նշում չեն կատարելու, այլ պարզապես ընտրելու են քվեաթերթիկն ու այն դնելու ծրարի մեջ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան որոշումն ընդունվեց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի մայիսի 11-ի նիստում:
ԿԸՀ քարտուղար Արմեն Սմբատյանը հիշեցրեց, որ ըստ էության Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությամբ ԿԸՀ-ին առաջարկվում է փոփոխել խորհրդարանական ընտրությունների քվեաթերթիկի ձևը: «Քանի որ ընտրություններն իրականացվելու են զուտ համամասնական ընտրակարգով, քվեաթերթիկը չի ունենալու հետևի հատված, չեն լինելու տարածքային թեկնածուներ, քվեաթերթիկի վրա գրիչ չի օգտագործվելու: ԿԸՀ-ն ընդունում է այն որոշումը, որով փոխվում է քվեաթերթիկի նմուշը: Խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ քվեաթերթիկի վրա ոչ մի նշում այսուհետ չի կատարվելու»,- ասաց Սբատյանը:
Ընտրողն իր ընտրությունը կատարելու է հետևյալ կերպ՝ ընտրելու է քվեաթերթիկներից մեկը և այն դնելու է ծրարի մեջ:
ՀՀ ԿԸՀ 2016 թվականի նոյեմբերի 22-ի թիվ 139-Ն որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին ԿԸՀ որոշման նախագիծը քվեարկությամբ ընդունվեց:
Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվելու են հունիսի 20-ին: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը մայիսի 10-ի երեկոյան արդեն ստորագրել է հունիսի 20-ին Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություն նշանակելու մասին հրամանագիրը։

Граждане на избирательном бюллетене не будут делать никаких отметок
На парламентских выборах избирателям на бюллетене для голосования не придется делать каких-либо отметок, они должны будут просто выбрать нужный бюллетень и поместить его в конверт.
Как передает «Арменпресс», это решение было принято на заседании ЦИК 11 мая.
Секретарь ЦИК Армен Смбатян напомнил, что, по сути, изменением избирательного кодекса ЦИК предлагается изменить вид бюллетеня для парламентских выборов. “Поскольку выборы будут проводиться исключительно по пропорциональной системе, бюллетень не будет иметь обратной части, не будет территориальных кандидатов, на бюллетене не надо будет делать каких-либо отметок. На бюллетене парламентских выборов отныне не будет делаться ни одной отметки”, - сказал Смбатян.
Избиратель сделает свой выбор следующим образом: выберет один из бюллетеней и поместит его в конверт.
Проект решения ЦИК о внесении изменений в решение ЦИК РА № 139-н от 22 ноября 2016 года был принят голосованием.
Президент Армении Армен Саргсян вечером 10 мая подписал указ о назначении внеочередных выборов в Национальное собрание на 20 июня.