Հայտնի է Հայաստանում Եվրոպայի օրվան նվիրված միջոցառումների մեկնարկի օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը հայտարարում է՝ մայիսի 10-ից Հայաստանում կմեկնարկեն 2021թ․ Եվրոպայի օրվան նվիրված միջոցառումները։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության գրասենյակից:
Միջոցառումները կանցկացվեն Եվրոպական միության և Հայաստանի Հանրապետության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի թեմայի շրջանակներում և կներառեն թեմատիկ քննարկումներ, մշակութային միջոցառումներ, ինչպես նաև մարզային միջոցառումներ, որոնք կիրականացվեն Գյումրիում և Դեբետում: ՔՈՎԻԴ-19 համավարակով պայմանավորված սանիտարական նորմերի ու կանոնների  համապատասխանությունն ապահովելու նպատակով միջոցառումները տեղի կունենան թե առցանց, և թե անցանց (օֆլայն) ձևաչափերով:
Եվրոպայի օրվա տոնակատարությունները կմեկնարկեն ճանապարհային անվտանգության, տարածաշրջանային զարգացման և շրջակա միջավայրի վերաբերյալ առցանց թեմատիկ քննարկումներով, որոնց կհաջորդեն մարզերում իրականացվող միջոցառումներ երիտասարդության և նորարարության, ինչպես նաև զբոսաշրջության թեմաներով։ Կլինեն նաև հոլոգրաֆիկ ցուցադրություններ, լուսանկարվելու տաղավարներ և առցանց երաժշտական կատարումներ:  Տոնակատարությունները կեզրափակվեն մայիսի 19-ին առցանց համերգով, որը կհեռարձակվի ԵՄ պատվիրակության սոցիալական մեդիա կայքերով:
Տոնակատարություններին կմիանան նաև Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանությունները:
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը ցանկանում է լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին տեղեկացնել, որ COVID-19 համավարակով պայմանավորված անցանց միջոցառումներին մասնակցությունն այս տարի սահմանափակ է:
Այնուամենայնիվ, միջոցառումների մասին առավել մանրամասն տեղեկությունները կներկայացվեն Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության սոցիալական մեդիա հարթակներներում.
Facebook՝ https://www.facebook.com/eudelegationtoarmenia
Twitter՝ https://twitter.com/eu_armenia
Instagram՝ euinarmenia
1950 թվականի մայիսի 9-ին Ռոբերտ Շումանը ներկայացրել է կազմակերպված Եվրոպա ստեղծելու վերաբերյալ  իր առաջարկը՝ խաղաղ հարաբերությունների և զարգացման համար: Այսօր մայիսի 9-ը դարձել է եվրոպական խորհրդանիշ (Եվրոպայի օր), որը դրոշի, հիմնի, կարգախոսի և միասնական արժույթի (եվրո) հետ միասին խորհրդանշում է Եվրոպական միությունը որպես քաղաքական կառույց: Եվրոպայի օրը տոնակատարությունների առիթ է, որն ավելի է մոտեցնում Եվրոպան իր քաղաքացիներին և հարևաններին:

Известна дата начала мероприятий, посвященных Дню Европы
Делегация Европейского союза в Армении объявила, что с 10 мая в Армении начнутся мероприятия, посвященные Дню Европы - 2021. Об этом «Арменпресс» сообщили в Офисе Делегации ЕС в Армении.
Мероприятия пройдут в рамках темы Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Европейским союзом и Республикой Армения и будут включать тематические обсуждения, культурные мероприятия, а также областные мероприятия, которые будут проведены в Гюмри и в Дебете.
Празднование Дня Европы начнется с тематических онлайн-обсуждений по вопросам дорожной безопасности, регионального развития и окружающей среды, за которыми последуют мероприятия в областях, касающиеся вопросов молодежи, инноваций и туризма. Будут и голографические показы, павильоны для фотографирования и онлайн музыкальные выступления.
Празднества завершатся онлайн-концертом, который состоится19 мая, и будет транслироваться на социальных медиа-сайтах Делегации ЕС.
К празднованию дня присоединятся и аккредитованные в Армении посольства стран-членов ЕС.
Делегация Европейского союза в Армении желает проинформировать представителей СМИ о том, что участие в мероприятиях, вследствие COVID-19, в этом году ограничено.
Подробная информация о мероприятиях будет представлена на социальных медиа-платформах Делегации Европейского союза в Армении.
Facebook: https://www.facebook.com/eudelegationtoarmenia
Twitter: https://twitter.com/eu_armenia
Instagram-euinarmenia
9 мая 1950 года Роберт Шуман представил свое предложение о создании организованной Европы во имя мирных отношений и развития. День 9 мая стал и европейским символом - Днем Европы, который вместе с флагом, гимном, лозунгом и единой валютой - евро символизирует Европейский союз как политическую структуру. Празднование Дня Европы - повод, который приближает Европу со своими гражданами и соседями.