Հայտնի է Հայաստանում Եվրոպայի օրվան նվիրված միջոցառումների մեկնարկի օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը հայտարարում է՝ մայիսի 10-ից Հայաստանում կմեկնարկեն 2021թ․ Եվրոպայի օրվան նվիրված միջոցառումները։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության գրասենյակից:
Միջոցառումները կանցկացվեն Եվրոպական միության և Հայաստանի Հանրապետության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի թեմայի շրջանակներում և կներառեն թեմատիկ քննարկումներ, մշակութային միջոցառումներ, ինչպես նաև մարզային միջոցառումներ, որոնք կիրականացվեն Գյումրիում և Դեբետում: ՔՈՎԻԴ-19 համավարակով պայմանավորված սանիտարական նորմերի ու կանոնների  համապատասխանությունն ապահովելու նպատակով միջոցառումները տեղի կունենան թե առցանց, և թե անցանց (օֆլայն) ձևաչափերով:
Եվրոպայի օրվա տոնակատարությունները կմեկնարկեն ճանապարհային անվտանգության, տարածաշրջանային զարգացման և շրջակա միջավայրի վերաբերյալ առցանց թեմատիկ քննարկումներով, որոնց կհաջորդեն մարզերում իրականացվող միջոցառումներ երիտասարդության և նորարարության, ինչպես նաև զբոսաշրջության թեմաներով։ Կլինեն նաև հոլոգրաֆիկ ցուցադրություններ, լուսանկարվելու տաղավարներ և առցանց երաժշտական կատարումներ:  Տոնակատարությունները կեզրափակվեն մայիսի 19-ին առցանց համերգով, որը կհեռարձակվի ԵՄ պատվիրակության սոցիալական մեդիա կայքերով:
Տոնակատարություններին կմիանան նաև Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանությունները:
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը ցանկանում է լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին տեղեկացնել, որ COVID-19 համավարակով պայմանավորված անցանց միջոցառումներին մասնակցությունն այս տարի սահմանափակ է:
Այնուամենայնիվ, միջոցառումների մասին առավել մանրամասն տեղեկությունները կներկայացվեն Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության սոցիալական մեդիա հարթակներներում.
Facebook՝ https://www.facebook.com/eudelegationtoarmenia
Twitter՝ https://twitter.com/eu_armenia
Instagram՝ euinarmenia
1950 թվականի մայիսի 9-ին Ռոբերտ Շումանը ներկայացրել է կազմակերպված Եվրոպա ստեղծելու վերաբերյալ  իր առաջարկը՝ խաղաղ հարաբերությունների և զարգացման համար: Այսօր մայիսի 9-ը դարձել է եվրոպական խորհրդանիշ (Եվրոպայի օր), որը դրոշի, հիմնի, կարգախոսի և միասնական արժույթի (եվրո) հետ միասին խորհրդանշում է Եվրոպական միությունը որպես քաղաքական կառույց: Եվրոպայի օրը տոնակատարությունների առիթ է, որն ավելի է մոտեցնում Եվրոպան իր քաղաքացիներին և հարևաններին:

Europe Day 2021 celebration activities in Armenia will be launched on May 10
YEREVAN, MAY 7, ARMENPRESS. The European Union Delegation to Armenia would like to announce the launching of the Europe Day 2021 activities in Armenia on 10th May, the Delegation told Armenpress.
The activities will be held under the EU-Armenia ‘Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement’ theme and will include thematic discussions, cultural events and regional events in Gyumri and Debed. The activities will take place in online-offline formats, ensuring compliance with COVID-19 protocols at all times.
The Europe Day celebrations will commence with thematic online discussions on Road Safety, Regional Development and Environment, they will continue with regional events concentrated on youth and innovation, as well as tourism and will also include a holographic projection, placement of a photobooth in major cities and musical inputs. The celebrations will culminate with an online concert on 19th May, which will be livestreamed via EU Delegation social media.
The Embassies of EU Member States accredited to Armenia will also join the celebrations.
The European Union Delegation to Armenia would like to inform the media representatives that due to the COVID-19 pandemic, the attendance to offline events is limited this year.
However, all the details about the activities will be available on the Delegation’s social media accounts:
Facebook: https://www.facebook.com/eudelegationtoarmenia(link is external)
Twitter: https://twitter.com/eu_armenia(link is external)
Instagram: euinarmenia
For media inquiries please contact Anahit Azatyan, Press and Information Officer, EU Delegation to Armenia Anahit.Azatyan@eeas.europa.eu(link sends e-mail).
On 9 May 1950, Robert Schuman presented his proposal on the creation of an organised Europe, necessary for peaceful relations and development.  Today, the 9th of May has become a European symbol (Europe Day) which, along with the flag, the anthem, the motto and the single currency (Euro), identifies the political entity of the European Union. Europe Day is the occasion for festivities that bring Europe closer to its citizens and neighbours.