Լուկաշենկոն 80 նախկին զինծառայողների և ուժային կառույցների աշխատակիցների զրկել է կոչումներից
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հրամանագիր է ստորագրել,  որով 80 նախկին զինծառայողների և ուժային կառույցների աշխատակիցների զրկել է զինվորական ու հատուկ կոչումներից՝ «զրպարտչական» գործողությունների պատճառով: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդում է Բելառուսի նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Տեղեկատվության մեջ ընդգծվում է, որ ուժային կառույցների զինծառայողներն ու աշխատակիցները, այդ թվում  պահեստայինները և թոշակառուները, կարող են զրկվել ռազմական կոչումներից երկրի ղեկավարի որոշմամբ:
«Երկրի սոցիալ-քաղաքական իրավիճակի սրման ընթացքում`այն ապակայունացնելու համար, առանձին զինծառայողներ և աշխատողներ հասարակության մեջ բողոքի տրամադրություններ էին բորբոքում, կազմակերպում և մասնակցում էին չթույլատրված իրադարձությունների, համացանցում տեղադրում էին ծայրահեղական նյութեր, արմատական գործողությունների կոչ անում, հրապարակում անձնական պետական պաշտոնյաների, լրագրողների, իրավապահ մարմինների աշխատակիցների տվյալները, մեղադրանքներ, վիրավորանքներ և սպառնալիքներ նրանց հասցեին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Лукашенко лишил звания 80 бывших военнослужащих и силовиков
Президент Беларуси Александр Лукашенко подписал указ о лишении 80 бывших военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов воинских  и специальных званий за «клеветнические» действия.
Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на информацию агентства БелТА.
В информации подчеркивается, что военнослужащие и сотрудники правоохранительных органов, в том числе резервисты и пенсионеры, могут быть лишены воинских званий по решению президента страны.
«В период обострения общественно-политической ситуации в стране, с целью ее дестабилизации, отдельные военнослужащие и работники разжигали протестные настроения в обществе, организовывали и участвовали в несанкционированных мероприятиях, размещали в Интернете экстремистские материалы, призывали к радикальным действиям, публиковали личные данные государственных служащих, журналистов, правоохранительных органов, обвинения, оскорбления, угрозы в их адрес», - говорится в сообщении.