Երևանում՝ 11:07:36,   7 Դեկտեմբեր 2023
ԿԱՊԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կապանի նստավայրում՝ դատավոր Նապոլեոն Օհանյանը հրապարակեց Սիրիայի քաղաքացիներ Մուհռաբ Մուհամմադ ալ-Շխերիի ու Յուսեֆ Ալաբեդ ալ-Հաջիի նկատմամբ հարուցված քրեական գործով դատական վճիռը, որով վերջիններս դատապարտվեցին ցմահ ազատազրկման: «Արմենպրես»-ին այդ մասին տեղեկացրեց Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը:
Սիրիայի քաղաքացիները դատապարտվել են Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողություններում որպես վարձկան-ահաբեկիչներ ներգրավվելու համար:
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Մուհռաբ Մուհամմադ ալ-Շխերին և Յուսեֆ Ալաբեթ ալ-Հաջին, չհանդիսանալով Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի, մշտապես չբնակվելով դրա տարածքում, ընդգրկված չլինելով Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի անձնակազմում, այլ հանդիսանալով Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիներ, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության կամ այլ պետության կողմից ուղարկված չլինելով Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմում պաշտոնեական պարտականություններ կատարելու համար, նյութական հատուցում ստանալու դիմաց, կազմակերպված խմբի կազմում մասնակցել են Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմին, որի ընթացքում նրանց գործողություններն ուղղված են եղել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության տարածքում քաղաքացիական անձանց և զինված ընդհարման ժամանակ ռազմական գործողություններին անմիջականորեն չմասնակցող անձանց ոչնչացնելուն կամ ծանր մարմնական վնասվածք պատճառելուն, իսկ այդ գործողությունների նպատակն իրենց բնույթով և էությամբ ուղղված են եղել խաղաղ բնակչությանն ահաբեկելուն՝ ապակայունացնելով Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության ներքին վիճակը:
Մուհռաբ Մուհամմադ ալ-Շխերիին և Յուսեֆ Ալաբեթ ալ-Հաջիին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 217-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 389-րդ հոդվածով, 34-390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 34-390-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:
Մեղադրական եզրակացությամբ հիմնավորվել է միջազգային մի շարք, մասնավորապես` «Սուլթան Սուլեյման Շահ», «Սուկուր, «Համզա», «Սուլթան Մուրադ» և այլ նմանատիպ անդամ հանդիսացող ևս ավելի քան 30 վարձկանների կողմից սանձազերծված պատերազմին ներգրավվելու, ինչպես նաև նրանց կողմից տարբեր պատերազմական հանցագործություններ կատարելու հանգամանքը: Հետախուզման մեջ է ինքնությունը պարզված ավելի քան 30 վարձկան:
Իրավապահները պարզել են նաև միջազգային ահաբեկչական այդ խմբավորումներից մեկի ղեկավարի ինքնությունը, հիմնավորվել է նրա կողմից խաղաղության, մարդկության անվտանգության դեմ հանցագործությունների փաստը: Պարզվել է «Սուլթան Սուլեյման Շահ» միջազգային ահաբեկչական խմբավորման պարագլուխ-ղեկավար Աբու Համշա մականվամբ Մուհամադ ալ Ջասիմի ինքնությունը, որն ազգությամբ արաբ է, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացի: Վարույթ իրականացնող մարմինը ներգրավել է նրանց որպես մեղադրյալ, խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: Աշխատանքներ են տարվում նրանց հայտնաբերելու և քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար:

Сирийские террористы-наемники приговорены к пожизненному заключению
В капанской резиденции Сюникского областного суда первой инстанции судья Наполеон Оганян огласил  приговор по уголовному делу в отношении граждан Сирии Мухраба Мухаммада аль-Шхери и Юсефа Алабеда аль-Хаджи.
Об этом Арменпресс сообщила начальник отдела по связям с общественностью Прокуратуры Аревик Хачатрян.
Граждане Сирии были осуждены за вовлеченность в качестве наемников-террористов в боевых действиях, развязанных Азербайджаном против Арцаха.
Согласно обвинительному заключению, Мухраб Мухаммад аль-Шхерини Юсеф Алабет аль-Хаджи, не будучи гражданами Азербайджанской Республики, не проживая постоянно на ее территории, не будучи членами Вооруженных сил Азербайджанской Республики, а являясь гражданами Сирийской Арабской Республики, не будучинаправленными Сирийской Арабской Республикой или каким-либо другим государством для выполнения служебных обязанностей в Вооруженных силах Азербайджанской Республики, в составе организованной группы участвовали   в развязанной военно-политическим руководством Азербайджана 27 сентября 2020 года, и их действия были направлены на уничтожение мирных жителей или нанесение тяжких телесных повреждений не принимающим  прямого участия в  войне гражданским лицам на территории Республики Армения.Их действия по своей сути были террором против мирного населения, направленным на дестабилизацию внутреннего положения    Республики Арцах и Республики Армения.
Мухрабу Мухаммаду аль-Шхерии Юсефу Алабету аль-Хаджи предъявлено обвинение  по пункту 1части 3статьи 217,  по ст.  389, пункту 1части 1ст. 34-390,  п. 1 части 3ст. 34-390, части 3ст. 395Уголовного кодекса РА.
В обвинительном заключении обосновано участие в различных военных преступлениях  ряда наемников, в том числе, членов международныхгруппировок «Султан Сулейман Шах», «Сукур», «Хамза», «Султан Мурад» и др., а также еще более 30 наемников.  Более 30 наемников, чьи личности выяснены,  объявлены разыскиваются.
Правоохранители также установили личность лидера одной из этих международных террористических группировок, обосновали факт совершения им преступлений против мира и безопасности человечества. Установленаличность лидера группировки «Султан Сулейман Шах» Мухаммада аль-Хасима,  гражданина Сирийской Арабской Республики,. Орган прокуратуры привлек их в качестве обвиняемых, и в качестве меры пресечения было избрано заключение под стражу. Ведется работа по их поиску и привлечению к ответственности.