Բիլ եւ Մելինդա Գեյթսերը որոշել են բաժանվել 27 տարվա ամուսնությունից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Microsoft ընկերության հիմնադիր Բիլ Գեյթսը եւ նրա կինը՝ Մելինդա Գեյթսը, ապահարզանի մասին են հայտարարել 27 տարվա ամուսնությունից հետո: Այդ մասին նրանք հայտնել են միանման թվիթներում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Երկար խորհրդածություններից եւ մեր հարաբերությունների վրա լուրջ աշխատելուց հետո մենք որոշել ենք վերջ դնել մեր ամուսնությանը: Այս 27 տարվա ընթացքում մենք դաստիարակել ենք արտակարգ երեխաներ եւ ստեղծել հիմնադրամ, որն աշխատում Է ամբողջ աշխարհում, որպեսզի բոլոր մարդկանց հնարավորություն տա վարելու առողջ եւ արդյունավետ կյանք»,-ասվում Է հաղորդագրության մեջ: Զույգը նշել Է, որ համատեղ աշխատանքը կշարունակեն իրենց կողմից հիմնված բարեգործական Բիլ եւ Մելինդա Գեյթսերի հիմնադրամում: MarketWatch-ը հիշեցնում Է, որ զույգը ծանոթացել Է 1987 թվականին, երբ Մելինդան սկել Է Microsoft-ում աշխատել որպես արտադրանքի գծով մենեջեր: Նրանք ամուսնացել են 1994 թվականին Հավայան կղզիներում: Ամուսնության ընթացքում նրանք ունեցել են երեք զավակ՝ Ջենիֆեր Կատարին Գեյթսը, Ռորի Ջոն Գեյթսը եւ Ֆիբի Ադել Գեյթսը:
2000 թվականին ամուսինները հիմնել են Բիլ եւ Մելինդա Գեյթսերի հիմնադրամը, որն զբաղվում Է գլոբալ առողջապահության զարգացմամբ, չքավորության եւ սովի դեմ պայքարով, ԱՄՆ-ի կրթությանն աջակցելով: Բացի Բիլ եւ Մելինդա Գեյթսերից, Հիմնադրամի հոգաբարձու Է հանդիսանում ամերիկացի ձեռնարկատեր եւ ներդրող Ուորեն Բաֆեթը: Նվիրատվությունների գումարը կազմում Է մոտավորապես 50 միլիարդ դոլար, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Билл и Мелинда Гейтс решили развестись после 27 лет брака
Основатель компании Microsoft Билл Гейтс и его супруга Мелинда Гейтс объявили о разводе после 27-летнего брака. Об этом они сообщили в одинаковых твитах.
"После долгих размышлений и серьезной работы над нашими отношениями мы решили завершить наш брак. За эти 27 лет мы воспитали невероятных детей и создали фонд, который работает во всем мире, чтобы дать всем людям возможность вести здоровую и продуктивную жизнь", - говорится в сообщении.
Пара отметила, что продолжит совместную работу в основанном ими благотворительном Фонде Билла и Мелинды Гейтс,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
MarketWatch напоминает, что пара познакомилась в 1987 году, когда Мелинда начала работать в Microsoft менеджером по продукту. Они поженились в 1994 году на Гавайях. В браке у них родились трое детей: Дженнифер Катарин Гейтс, Рори Джон Гейтс и Фиби Адель Гейтс.
В 2000 году супруги основали благотворительный Фонд Билла и Мелинды Гейтс, который занимается развитием глобального здравоохранения, борьбой с нищетой и голодом, поддержкой образования в США. Помимо Билла и Мелинды Гейтс, попечителем Фонда является американский предприниматель и инвестор Уоррен Баффет. Сумма пожертвований - порядка 50 миллиардов долларов.