Հայաստանում COVID-19-ով ծայրահեղ ծանր վիճակում է 233, ծանր՝ 962 քաղաքացի
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսով հիվանդ անձանցից ստացիոնար բուժում է ստանում 2294 քաղաքացի, որից ծանր է 962-ի վիճակը, իսկ ծայրահեղ ծանր՝ 233-ինը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հայտնել է ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Գևորգ Սիմոնյանը՝ ներկայացնելով կորոնավիրուսային հիվանդությամբ առողջապահական համակարգի ծանրաբեռնվածության համառոտ պատկերը:
«Ստացիոնար բուժում ստացող 2294 քաղաքացուց 76-ն էլ միացված է թոքերի արհեստական օդափոխման սարքերին։ ՀՀ առողջապահության նախարարության աջակցությամբ ստացիոնար բուժօգնության ավարտից հետո շուրջ 30 քաղաքացու տրամադրվել է թթվածնային խտացուցիչ, որի շնորհիվ վերջիններս անհրաժեշտ բուժօգնությունը շարունակում են ստանալ տանը»,- նշել է Սիմոնյանը:
Նրա խոսքով՝ կորոնավիրուսային հիվանդության ստացիոնար բուժօգնության ավարտից հետո քաղաքացիները հաճախ ստիպված են լինում անցնել երկարատև վերականգնման շրջան:
Հայաստանում ապրիլի 30-ի ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային ընդհանուր 216064 դեպք, որոնցից 198135-ն առողջացման, 4108-ը՝ մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությունից այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 12803 պացիենտ:

В Армении в крайне тяжелом состоянии находятся 233 пациента с COVID-19,  в тяжелом - 962
В Армении стационарное лечение получают 2 294 пациентов с COVID-19. В тяжелом состоянии находятся 962 пациента, в крайне тяжелом - 233.
Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook сообщил замминистра здравоохранения Армении Геворг Симонян, представив краткую картину загруженности системы здравоохранения.
“76 пациентов из 2 294, получающих стационарное лечение, подключены к аппаратам искусственной вентиляции легких. При содействии Министерства здравоохранения Армении по окончании стационарной медицинской помощи 30 гражданам был предоставлен кислородный концентратор, благодаря чему они продолжают получать необходимую медицинскую помощь на дом”, - отметил Симонян.
По его словам, после завершения стационарной медицинской помощи больным часто приходится проходить период длительной реабилитации.
По состоянию на 11:00 30 апреля в Армении подтверждено 216 064 случаев COVID-19, выздоровели 198 135 заболевших, есть 4 108 летальных исходов.