Աշխարհում գրեթե 5,7 մլն մարդ է վարակվել կորոնավիրուսով մեկ շաբաթում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսով վարակման գրեթե 5,7 միլիոն դեպք Է հայտնաբերվել անցյալ շաբաթ աշխարհում, հիվանդացությունը նախորդ յոթ օրվա համեմատությամբ աճել Է 8 տոկոսով, մահացությունը՝ 5 տոկոսով: Այս տվյալները բերված են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) շաբաթական համաճարակաբանական տեղեկագրում, որն ապրիլի լույս 28-ի գիշերը հրապարակվել Է Ժնեւում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Գլոբալ առումով իններորդ շաբաթն անընդմեջ շարունակվում Է COVID-19-ով հիվանդացության աճը: Անցյալ շաբաթ հաղորդումներ են ստացվել գրեթե 5,7 միլիոն նոր դեպքերի մասին, ինչը բարձր Է նախորդ առավելակետային մեծություններից»,- նշել Է կազմակերպությունը՝ հավելելով, որ մահացությունն աճել Է վեցերորդ շաբաթը շարունակ, եւ մահացել Է ավելի քան 87 հազար մարդ, ինչը 5 տոկոսով ավելի Է, քան նախորդ յոթ օրը:
Ապրիլի 19-ից մինչեւ 25-ն աշխարհում արձանագրվել են 5 695 277 վարակված եւ 87 826 մահացու վախճան: Ապրիլի 25-ի դրությամբ ընդամենը եղել Է ախտահարման 146 067 511 դեպք եւ հիվանդների մահվան 3 092 497 դեպք: Ապրիլի 19-ից մինչեւ 28-ը հիվանդացության աճն առանձնապես նկատելի Է եղել Հարավ - արեւելյան Ասիայում (49 տոկոսով, ԱՀԿ-ն այդ տարածաշրջանին Է վերագրում այդ թվում Հնդկաստանը), մինչդեռ Եվրոպայում այն նվազել Է 12 տոկոսով, Աֆրիկայում՝ 9 տոկոսով, իսկ Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկայում՝ 8 տոկոսով:
Մահացությունն Էապես աճել Է Հարավ - արեւելյան Ասիայում (81 տոկոսով) եւ Արեւելյան Միջերկրականում (17 տոկոսով), բայց կրճատվել Է Արեւմտա - խաղաղօվկինոսյան տարածաշրջանում (10 տոկոսով), Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկայում (7 տոկոսով) եւ Եվոպայում (5 տոկոսով): Եվրոպայում յոթ օրում վարակվել Է 1,46 միլիոնից ավելի մարդ եւ մահացել Է ավելի քան 25 հազարը: Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկայում արձանագրվել Է ախտահարման 1,4 միլիոնից ավելի նոր դեպք եւ ավելի քան 36 հազար մահացու վախճան:
Հարավ - արեւելյան Ասիայում բժիշկները հայտնաբերել են ավելի քան 2,26 միլիոն վարակված, մահացել Է 17 հազարից ավելի մարդ: Հնդկաստանում վարակվածների թիվը մեկ շաբաթում ավելացել Է ավելի քան 2,17 միլիոնով:
Այնուհետեւ գալիս են ԱՄՆ-ը (ավելի քան 406 հազար նոր դեպք), Բրազիլիան (ավելի քան 404 հազար), Թուրքիան (ավելի քան 378 հազար), Ֆրանսիան (ավելի քան 211 հազար), Արգենտինան (ավելի քան 166 հազար), Իրանը (ավելի քան 161 հազար), Գերմանիան (ավելի քան 145 հազար), Կոլումբիան (ավելի քան 121 հազար), Իտալիան (ավելի քան 92 հազար), Ուկրաինան (ավելի քան 78 հազար), Լեհաստանը (ավելի քան 70 հազար), Ֆիլիպինները (ավելի քան 63 հազար) եւ Ռուսաստանը (ավելի քան 60 հազար), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Почти 5,7 млн человек заразились коронавирусом в мире за неделю
Почти 5,7 млн случаев заражения коронавирусом выявлено в мире на минувшей неделе, заболеваемость выросла на 8% по сравнению с предыдущими семью днями, смертность - на 5%. Эти сведения приведены в опубликованном в ночь на среду в Женеве еженедельном эпидемиологическом бюллетене Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"В глобальном плане девятую неделю подряд продолжался рост заболеваемости COVID-19. На прошлой неделе поступили сообщения о почти 5,7 млн новых случаев, что выше предыдущих пиковых значений", - отметила организация, добавив, что смертность росла шестую неделю подряд и умерли более 87 тыс. человек, что на 5% больше, чем за предыдущие семь дней.
С 19 по 25 апреля в мире было зарегистрировано 5 695 277 заразившихся и 87 826 летальных исходов. По состоянию на 25 апреля всего насчитывалось 146 067 511 случаев инфицирования и 3 092 497 случаев смерти пациентов.
Особенно заметным рост заболеваемости с 19 по 25 апреля был в Юго-Восточной Азии (на 49%, к этому региону ВОЗ относит в том числе Индию), тогда как в Европе она снизилась на 12%, в Африке - на 9%, а в Северной и Южной Америке - на 8%. Смертность существенно выросла в Юго-Восточной Азии (на 81%) и Восточном Средиземноморье (на 17%), но сократилась в Западно-Тихоокеанском регионе (на 10%), Северной и Южной Америке (на 7%) и Европе (на 5%).
В Европе за семь дней заразились более 1,46 млн человек и умерли более 25 тыс. В Северной и Южной Америке зарегистрировано более 1,4 млн новых случаев инфицирования и более 36 тыс. летальных исходов. В Юго-Восточной Азии врачи выявили более 2,26 млн заразившихся, умерли более 17 тыс. человек.
В Индии число заразившихся увеличилось за неделю более чем на 2,17 млн. Далее следуют США (более 406 тыс. новых случаев), Бразилия (более 404 тыс.), Турция (более 378 тыс.), Франция (более 211 тыс.), Аргентина (более 166 тыс.), Иран (более 161 тыс.), Германия (более 145 тыс.), Колумбия (более 121 тыс.), Италия (более 92 тыс.), Украина (более 78 тыс.), Польша (более 70 тыс.), Филиппины (более 63 тыс.) и Россия (более 60 тыс.).