Աշխարհում գրեթե 5,7 մլն մարդ է վարակվել կորոնավիրուսով մեկ շաբաթում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսով վարակման գրեթե 5,7 միլիոն դեպք Է հայտնաբերվել անցյալ շաբաթ աշխարհում, հիվանդացությունը նախորդ յոթ օրվա համեմատությամբ աճել Է 8 տոկոսով, մահացությունը՝ 5 տոկոսով: Այս տվյալները բերված են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) շաբաթական համաճարակաբանական տեղեկագրում, որն ապրիլի լույս 28-ի գիշերը հրապարակվել Է Ժնեւում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Գլոբալ առումով իններորդ շաբաթն անընդմեջ շարունակվում Է COVID-19-ով հիվանդացության աճը: Անցյալ շաբաթ հաղորդումներ են ստացվել գրեթե 5,7 միլիոն նոր դեպքերի մասին, ինչը բարձր Է նախորդ առավելակետային մեծություններից»,- նշել Է կազմակերպությունը՝ հավելելով, որ մահացությունն աճել Է վեցերորդ շաբաթը շարունակ, եւ մահացել Է ավելի քան 87 հազար մարդ, ինչը 5 տոկոսով ավելի Է, քան նախորդ յոթ օրը:
Ապրիլի 19-ից մինչեւ 25-ն աշխարհում արձանագրվել են 5 695 277 վարակված եւ 87 826 մահացու վախճան: Ապրիլի 25-ի դրությամբ ընդամենը եղել Է ախտահարման 146 067 511 դեպք եւ հիվանդների մահվան 3 092 497 դեպք: Ապրիլի 19-ից մինչեւ 28-ը հիվանդացության աճն առանձնապես նկատելի Է եղել Հարավ - արեւելյան Ասիայում (49 տոկոսով, ԱՀԿ-ն այդ տարածաշրջանին Է վերագրում այդ թվում Հնդկաստանը), մինչդեռ Եվրոպայում այն նվազել Է 12 տոկոսով, Աֆրիկայում՝ 9 տոկոսով, իսկ Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկայում՝ 8 տոկոսով:
Մահացությունն Էապես աճել Է Հարավ - արեւելյան Ասիայում (81 տոկոսով) եւ Արեւելյան Միջերկրականում (17 տոկոսով), բայց կրճատվել Է Արեւմտա - խաղաղօվկինոսյան տարածաշրջանում (10 տոկոսով), Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկայում (7 տոկոսով) եւ Եվոպայում (5 տոկոսով): Եվրոպայում յոթ օրում վարակվել Է 1,46 միլիոնից ավելի մարդ եւ մահացել Է ավելի քան 25 հազարը: Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկայում արձանագրվել Է ախտահարման 1,4 միլիոնից ավելի նոր դեպք եւ ավելի քան 36 հազար մահացու վախճան:
Հարավ - արեւելյան Ասիայում բժիշկները հայտնաբերել են ավելի քան 2,26 միլիոն վարակված, մահացել Է 17 հազարից ավելի մարդ: Հնդկաստանում վարակվածների թիվը մեկ շաբաթում ավելացել Է ավելի քան 2,17 միլիոնով:
Այնուհետեւ գալիս են ԱՄՆ-ը (ավելի քան 406 հազար նոր դեպք), Բրազիլիան (ավելի քան 404 հազար), Թուրքիան (ավելի քան 378 հազար), Ֆրանսիան (ավելի քան 211 հազար), Արգենտինան (ավելի քան 166 հազար), Իրանը (ավելի քան 161 հազար), Գերմանիան (ավելի քան 145 հազար), Կոլումբիան (ավելի քան 121 հազար), Իտալիան (ավելի քան 92 հազար), Ուկրաինան (ավելի քան 78 հազար), Լեհաստանը (ավելի քան 70 հազար), Ֆիլիպինները (ավելի քան 63 հազար) եւ Ռուսաստանը (ավելի քան 60 հազար), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, APRIL 28, ARMENPRESS. Almost 5.7 million novel coronavirus cases were registered worldwide in the past week, which is 8% more than during the previous seven-day period, the World Health Organization (WHO) said a weekly bulletin released in Geneva late on Tuesday, reports TASS.
Mortality grew by 5% in the reported period, with about 87,000 deaths registered worldwide, the global organization said.
“Globally, new COVID-19 cases increased for the ninth consecutive week, with nearly 5.7 million new cases reported in the last week - surpassing previous peaks. The number of new deaths increased for the sixth consecutive week, with over 87 000 new deaths reported”, the WHO said.
On April 19-25, the global organization was informed about 5,695,277 new cases all over the world, and 87,826 COVID-related deaths. As of April 25, 146,067,511 cases and 3,092,497 COVID-related fatalities were reported worldwide.
The most noticeable growth in cases (up 49%) was registered in Southeast Asia, which, according to the WHO classification also includes India. Cases declined by 12% in Europe, by 9% in Africa, by 8% in North and South America.
Mortality spiked in Southeast Asia (up 81%), Eastern Mediterranean (up 17%), but declined in Western Pacific (down 10%), North and South America (down 7%) and Europe (down 5%).
In the past seven days, over 1.46 million people contracted the infection in Europe, over 25,000 patients died. The number of cases in North and South America increased by over 1.4 million in the reported period, while fatalities grew by 36,000. In Southeast Asia, doctors registered over 2.26 million new cases of novel coronavirus, over 17,000 patients died.