Կարևոր է ճանաչել այս ողբերգությունը. Նիդերլանդների պատգամավորներն աջակցություն են հայտնում հայերին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդերլանդների խորհրդարանի պատգամավորները կարևորում են հիշողությունը վառ պահելն ու աշխարհին Հայոց ցեղասպանության մասին հայտնի դարձնելը` դրա կրկնության բացառման համար: Պատգամավորներն այս մասին շեշտում են «Արմենպրես»-ին տրամադրած ուղերձներում:
Նիդերլանդների ազատական կուսակցության պատգամավոր Ռուբեն Բրեյքմանսը նշում է. «Այս սարսափելի ողբերգությունից արդեն անցել է 106 տարի: Եվ, քանի որ աշխարհում լարվածությունը մեծանում է, և բռնության սպառնալիքն իրական է, կարևոր է ճանաչել այս ողբերգությունը և գիտակցել, որ նման վայրագությունները երբեք չպետք է կրկնվեն»;
Պատգամավորը հավելում է, որ այս օրն իր մտքերը Հայաստանի և իր բոլոր հայ ընկերների հետ են:
Նիդերլանդների խորհրդարանի «Քրիստոնեական Միություն» կուսակցության ղեկավար Խերտ-Յան Սեխերսն էլ նշում է, որ միշտ հայերի կողքին են կանգնել` առաջարկելովՀայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձև, որը մեծամասնության սատարմամբ ընդունվել է: «Ողբերգական դրվագ, ողբերգական էջ է մեր պատմության գրքում: Եվ ինչու՞ է սա այդքան կարևոր: Ցանկացած ցեղասպանության վերջին փուլը դրա մերժումն է: Մենք չենք ընդունում ցեղասպանության ժխտումը: Այդ պատճառով առաջարկեցինք նման բանաձև»,-ասում է նա:
Պատգամավորը շեշտում է, որ հայերի հետ ուս ուսի տված՝ ցանկանում են ամեն կերպ աջակցել:
Նիդերլանդների խորհրդարանի պատգամավոր Դերկ Յան Էփինքն էլ, որը մինչ այդ Եվրախորհրդարանի անդամ էր Բրյուսելում, հիշեցնում է, որ անցյալ տարի Բրյուսելում՝ Եվրախորհրդարանում, ինքը ևս խոսել է Հայոց ցեղասպանության մասին: «Շատ կարևոր է հիշողությունը վառ պահել և աշխարհին հայտնի դարձնել Հայաստանի պատմության այս իրադարձությունները, քանի որ կարևոր է դրանց կրկնության բացառումը»,- ասում է պատգամավորը:
Նա նշում է նաև, որ իր որդին հայերեն է սովորում ու խոսքը փոխանցում է նրան: «Ես ուսումնասիրում եմ հայոց լեզուն: Հետաքրքրում է ինձ հայկական հարուստ մշակույթը: Այս օրերին մեր բոլոր մտքերը ուղղված են 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիատակին»,- ասում է պատգամավորի որդին`Սաշան:

Необходимо признать эту трагедию: депутаты Нидерландов выражают армянам свое содействие
Члены Парламента Нидерландов хранят память о Геноциде армян, и считают, что надо говорить о нем всему миру, дабы предотвратить его повторение. Об этом депутаты подчеркивают в сообщениях, переданных «Арменпресс».
Депутат от Либеральной партии Нидерландов Рубен Брейкманс заявил: “106 лет прошло со дня этой страшной трагедии. А поскольку напряженность в мире нарастает, и угроза насилия реальна, нужно признать эту трагедию и понять, что такие зверства никогда не должны повторяться”.
Депутат добавил, что в этот день он мысленно со всеми своими армянскими друзьями и с друзьями в Армении.
Херт-Ян Сехерс, руководитель фракции партии “Христианский союз” в голландском Парламенте, сказал, что они всегда были рядом с армянами, и когда предложили принять резолюцию о признании Геноцида армян, которая и была принята большинством голосов. “Это трагический эпизод, трагическая страница в нашем учебнике по истории. И почему это так важно? Заключительный этап любого геноцида - его отрицание. Мы не принимаем отрицание геноцида. Вот почему мы предложили такую резолюцию”, - сказал он.
Депутат подчеркнул, что они плечом к плечу с армянами, всячески будут содействовать.
Голландский депутат Дерк Ян Эппинк, ранее бывший депутатом Европарламента, напоминает, что в прошлом году он в Брюсселе в Европарламенте говорил о Геноциде армян. “Очень важно сохранить память, сделать эти события в истории Армении известными всему миру, только так можно исключить их повторение”, - считает депутат.
Он сказал, что его сын изучает армянский язык, и передал ему слово. “Я изучаю армянский язык. Мне интересна богатая армянская культура. В эти дни все наши мысли о жертвах Геноцида армян 1915 года”, - сказал Саша, сын депутата.