Հավանություն տրվեց 2020-ի բյուջեի կատարման հաշվետվությանը. վարչապետն անդրադարձավ ռազմական ծախսերին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հավանություն տվեց ՀՀ 2020 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությանը, որը կներկայացվի Ազգային ժողով: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը նշեց, որ Հայաստանը 2019 թվականին ունեցել է վերելքի ժամանակահատված: «ՀՀ տնտեսությունն աճել է 7,6 տոկոսով, սա հնարավորություններ է ընձեռել փոխել պարտավորությունների կատարման նպատակը: 2019 թվականի վերելքը հնարավորություն տվեց ծախսային քաղաքականության համար նախատեսված միջոցները վերանայել»,- ասաց Ջանջուղազյանը՝ ավելացնելով, որ 2020 թվականին Արժույթի միջազգային հիմնադրամից ստացել են ամենաարագ աջակցությունը՝ հաշվի առնելով տնտեսական անկման կանխատեսումը:
Ըստ նախարարի, ճգնաժամի ժամանակահատվածում թեպետ կանխատեսվել էր, որ ունենալու ենք տնտեսական անկում, բայց ստանձնված բոլոր պարտավորությունները կատարվել են: Միևնույն ժամանակ, նա նկատեց, որ  բացթողումներ չէին կարող չլինել:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ 2020 թվականի բյուջեի հետ կապված կար, գուցե հիմա էլ կա շատ մեծ շահարկում, խոսքը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից փոխանցված գումարների մասին է: «Ռազմական դրությամբ պայմանավորված ծախսերի համար կառավարությունն իրականացրել է շուրջ 120 միլիարդ դրամի հատկացում, դրանից 52 միլիարդ դրամն է, որ հատկացվել է հիմնադրամի կողմից», - ասաց վարչապետը՝ ընդգծելով, որ հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը վստահություն է հայտնել, որ գումարները նպատակային են օգտագործվել: Ըստ վարչապետի, սա արձանագրված փաստ է: Կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն հայտնեց բոլոր նվիրատուներին և ընդգծեց, որ պատերազմի ընթացքում հավաքվել է հիմնադրամի ստեղծման օրից մինչև այժմ հավաքված գումարների շուրջ 70 տոկոսը:
Վարչապետը նշեց, որ Արցախում ՀՀ կառավարությունը համահայկական հիմնադրամի հետ առաջիկա երեք տարիների ընթացքում իրականացնելու է 110 մլրդ դրամի ծրագիր, ինչն ավելի մեծ է, քան հիմնադրամի կողմից Արցախում 29 տարվա ընթացքում կատարվածը:
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց, որ պետք է ռազմական ծախսերը դռնփակ ռեժիմով տող առ տող ներկայացվի, թե 120 միլիարդ դրամը ինչի վրա է ծախսվել, որ թեման անշրջելիորեն ու վերջնական փակվի:

YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. The Cabinet approved the 2020 government budget performance report for submitting to parliament.
Finance Minister Atom Janjughazyan, speaking at the Cabinet meeting, noted that in 2019 the Armenian economy experienced growth. “The Armenian economy grew 7,6%, this created opportunities to change the goal of fulfilling obligations. The 2019 growth enabled to revise the resources envisaged for spending policy,” he said, adding that in 2020 the government received the fastest assistance from the IMF given the projection of decline.
According to Janjughazyan, albeit the government had projected economic drop in the crisis period, all assumed obligations were fulfilled. At the same time, he admitted that shortcomings were inevitable.
Prime Minister Nikol Pashinyan noted that there were many speculations regarding the 2020 budget in relation to the money transferred by the Hayastan All Armenian fund. “Conditioned by the martial law, the government implemented allocations of nearly 120 billion drams, out of which 52 billion drams is the money allocated by the fund,” Pashinyan said, adding that the fund’s board of trustees has expressed confidence that the money was spent in a targeted way. PM Pashinyan expressed gratitude to all donors and emphasized that donations during the 2020 war alone amount to nearly 70% of all the money which the fund collected since its creation.
He added that the government and the fund will implement a 110 billion dram project in Artsakh in the next three years. Pashinyan said the project is bigger than the fund has ever done in 29 years in Artsakh.
The PM emphasized that they will scrutinize the 120 billion dram military spending in a closed-door format so that the subject is once and for all closed.