Եվրանեսթում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավարն ընդգծել է ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշմանն այլընտրանք չլինելը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակության ղեկավար Վիկտոր Ենգիբարյանն ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշմանն այլընտրանքի բացակայությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Ենգիբարյանն ասել է խորհրդարանական վեհաժողովի առցանց լիագումար նիստի ընթացքում:
«Լեռնային Ղարաբաղում ժողովրդի ինքնորոշումն այլընտրանք չունի, ինքնիշխանություն հանուն փրկության բանաձևի ընդունումն Արցախի ժողովրդի կենսական իրավունքների երաշխավորման նպատակին հասնելու միակ տարբերակն է, և ես մեր բոլոր գործընկերներին կոչ եմ անում նպաստել դրա իրականացմանը»,- նշել է Ենգիբարյանը:
Պատգամավորը հավելել է, որ Հայաստանը Եվրանեսթը տեսնում է, որպես հարթակ, որը միացնող կամուրջ է հանդիսանում հուսալի հարաբերությունների կառուցման համար և շատ կարևոր է, որ այդ հարթակն օգնի թուլացնել տարածաշրջանում առկա լարվածությունը և նպաստի ավելի կառուցողական միջավայրի ստեղծմանը:

Head of Armenian delegation to Euronest says NK self-determination has no alternative
YEREVAN, APRIL 19, ARMENPRESS. MP representing the ruling ''My step'' bloc, Head of the Armenian delegation to Euronest Viktor Yengibaryan emphaszied that the self-determination right of the people of Nagorno Karabakh has no alternative, ARMENPRESS reports Yengibaryan said during the online plenary session of the Euronest Parliamentary Assembly.
''The self-determination of the people in Nagorno Karabakh has no alternative. The application of the principle ''remedial secession'' is the only way to safeguard the vital rights of the people of Artsakh, and I call on all our partners to contribute to its realization', Yengibaryan said.
The MP added that for Armenia Euronest is a platform for setting reliable bridges and it's very important that this platform makes efforts for the de-escalation of the existing tensions in the region and establishment of a constructive atmosphere.