«Դիլիջանի միջազգային դպրոց» ծրագրի հարկային արտոնությունների օրինագիծը ենթարկվեց փոփոխությունների
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց ««Դիլիջանի միջազգային դպրոց» ծրագրի շրջանակներում հարկային և մաքսային արտոնություններ տրամադրելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագիծն ընդունվեց 82 «կողմ», 1 «դեմ» և 16 «ձեռնպահ» ձայներով:
Գործող օրենքով հստակ կարգավորված չեն ծրագիրն իրականացնող կազմակերպությունների՝ ծրագրին չառնչվող այն գործարքների հետ կապված հարաբերությունները, որոնց համար նախկինում կիրառվել են օրենքով սահմանված հարկային արտոնություններ: Նախագծի նպատակը «Դիլիջանի միջազգային դպրոց» ծրագրի շրջանակներում հարկային և մաքսային արտոնություններ տրամադրելու մասին» օրենքի կիրառության ընթացքում ծագած խնդիրների լուծումն ու ծրագրի հետագա իրականացումը խոչընդոտող պայմանների վերացումն է:
Առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում պատգամավորներն ու կառվարությունը օրենքի նախագծի վերաբերյալ առաջարկություններ չէին ներկայացրել:

Законопроект о налоговых льготах программы “Дилижанская международная школа” подвергся изменениям
Национальное собрание Армении во втором чтении и полностью приняло проект закона О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О предоставлении налоговых и таможенных льгот в рамках программы “Дилижанская международная школа”.
Как передает «Арменпресс», законопроект, представленный правительством, был принят 82 голосами “за”, 1 “против” при 16 воздержавшихся.
Действующий закон четко не регулирует отношения организаций, реализующих программу, со сделками, не относящимися к программе, по которым ранее применялись налоговые льготы, определенные законом. Цель проекта - решить вопросы, возникшие при реализации Закона о предоставлении налоговых и таможенных льгот в рамках программы Дилижанской международной школы, и устранить препятствия на пути ее дальнейшей реализации.
В период с первого по второе чтение депутаты и правительство по законопроекту не вносили никаких предложений.