Փոխվարչապետն անդրադարձավ ԵԱՏՄ նիստին Ադրբեջանի հնարավոր մասնակցության հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն անդրադարձել է ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի առաջիկա նիստին Ադրբեջանի հնարավոր մասնակցության մասին տեղեկություններին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Գրիգորյանն ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ մոտ ժամանակներս այդ հարցով կհայտնեն դիրքորոշումը:
Հարցին՝ հնարավո՞ր է, որ Ադրբեջանի մասնակցության հարցով վետո դրվի՝ Գրիգորյանը պատասխանեց, որ իհարկե հնարավոր է, սակայն դա գործընթաց է, որի շրջանակներում դիրքորոշումը կհայտնեն: «Դա վետո չէ, դա համաձայնեցնելու կամ չհամաձայնեցնելու խնդիր է, որն ունի ֆորմալ գործընթաց, որը մոտ օրերս կավարտվի, և ես անձամբ դրա մասին ձեզ տեղյակ կպահեմ, որտեղ նշված կլինեն նաև համաձայնություն չտալու հիմքերը»,-ասաց նա:
Հարցին, թե արդյոք Ադրբեջանի մասնակցությանը համաձայնություն տալու համար գերիների վերադարձի հարցը նախապայման չի՞ դրել Հայաստանը, այդ առիթը կօգտագործվի՞՝ նա հարցով պատասխանեց՝ ո՞ւմ առջև: Գրիգորյանի կարծիքով՝ Մոսկվայի հետ, այդ թվում՝ գերիների հարցը քննարկվում է կոնստրուկտիվ ձևաչափով, և ինքը հուսով է, որ լուծումներ կլինեն. «Եթե սա դուք համարում եք ևս մեկ առիթ, նշանակում է, որ այդ առիթը կօգտագործվի»:
Հստակեցնող հարցին, թե կառավարությունը համարու՞մ է սա ևս մեկ առիթ՝ Ադրբեջանում պահվող գերիների հարցը բարձրացնելու համար՝ նա ասաց. «Դա իհարկե ամենակարևոր հարցն է, և մեր կյանքում ցանկացած իրադարձություն առիթ է, որ այդ հարցը քննարկենք ու բարձրացնենք»:
Ավելի վաղ ռուսական PБK հեռուստաալիքն իր տեղեկություններով հայտնել էր, թե ԵԱՏՄ անդամ պետությունները քննարկում են միջկառավարական խորհրդի ապրիլի 29-ին նախատեսվող նիստին Ադրբեջանի պատվիրակության մասնակցության հնարավորությունը։

Вице-премьер коснулся вопроса возможного участия Азербайджана в заседании ЕАЭС
Вице-премьер Армении Мгер Григорян обратился к разговорам о возможном участии Азербайджана в предстоящем заседании Межправительственного совета ЕАЭС. Как сообщает «Арменпресс», Григорян в Национальном собрании заявил журналистам, что в ближайшее время они выскажут свою позицию по этому вопросу.
На вопрос, можно ли наложить вето на участие Азербайджана, Григорян ответил, что, конечно, возможно, но это процесс, в рамках которого они выразят свою позицию. “Это не вето, это вопрос согласия или несогласия, который имеет формальный процесс, и завершится в ближайшие дни, я лично проинформирую вас об этом, и будут упомянуты основания для несогласия”, - он сказал.
На вопрос, не сделала ли Армения вопрос о возвращении пленных предварительным условием для согласия на участие Азербайджана, и будет ли использована эта возможность? Он ответил вопросом: “Перед кем?”. По мнению Григоряна, вопрос пленных конструктивно обсуждается с Москвой, и он надеется, что решения найдутся. “Если вы считаете это еще одной возможностью, значит, и эта возможность будет использована”.
На уточняющий вопрос о том, считает ли правительство это еще одним поводом для поднятия вопроса содержащихся в Азербайджане пленных, он ответил: “Это, конечно, самый важный вопрос, и любое событие нашей жизни - повод обсудить и поднять этот вопрос”.
Ранее российский телеканал PKK сообщил, что государства-члены ЕАЭС обсуждают возможность участия делегации Азербайджана в заседании межправительственного совета 29 апреля.