Նիկոլ Փաշինյանը տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը ձեռնտու է համարում և Հայաստանի, և Ադրբեջանի համար
Նիկոլ Փաշինյանը տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը ձեռնտու է
համարում և Հայաստանի, և Ադրբեջանի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ներքին Բազմաբերդ համայնքի բնակիչների հետ հանդիպմանը խոսեց տարածաշրջանային կոմունիկացիաների և ճանապարհների բացման մասին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ վարչապետի կարծիքով կոմունիկացիաների բացումը փոխշահավետ է Հայաստանի և Ադրբեջանի համար:
«Մենք պետք է առաջ գնանք և այդ առաջ գնալու ձևը այն է, ինչն այսօր գտնվում է քննարկումների փուլում. խոսքը տարածաշրջանային կոմունիկացիաների և ճանապարհների բացման մասին է: Եթե որևէ մեկը ասի, որ ճանապարհների բացումը ձեռնտու է միայն Ադրբեջանին, չհավատաք: Եթե որևէ մեկը ասի, որ կոմունիկացիաների բացումը ձեռնտու է միայն Հայաստանին, էլի չհավատաք: Կոմունիկացիաների բացումը, առավել ևս այս իրավիճակում, ձեռնտու է և Հայաստանին, և Ադրբեջանին: Ադրբեջանին ձեռնտու է, որովհետև նա պետք է կոմունիկացիոն կապ ստանա Նախիջևանի հետ:  Հայաստանին ձեռնտու է, որովհետև պետք է հուսալի երկաթուղային և ցամաքային կապ ստանանք Ռուսաստանի Դաշնության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ: Դա նշանակում է, որ մեր երկրի տնտեսությունը էականորեն կարող է փոխվել»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ շատ է խոսվում այն մասին, թե նավթի պաշարները ինչ օգուտներ են տվել Ադրբեջանին:
Նա նշեց, որ 21-րդ դարի «նավթը» դառնում է պղինձը, որովհետև աշխարհում էլեկտրական շարժիչներով մեքենաները սկսել են լայն տարածում ստանալ և ներքին այրվող շարժիչով մեքենաները ժամանակի ընթացքում դուրս են մղվելու շուկայից: Վարչապետի խոսքով` էլեկտրական շարժիչով մեքենաների շարժիչի ամենակարևոր կոմպոնենտը պղինձն է, իսկ Հայաստանը ունի պղնձի հսկայական պաշարներ: «Եթե մեզ հաջողվի բացել երկաթուղային ուղիները, այդ դեպքում կկարողանանք ոչ թե պղինձը հանքաքարի տեսքով արտահանել, այլ ստեղծել պղնձաձուլական արտադրություններ և սրանից բխող հետագա վերամշակման շղթան ապահովել»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

Пашинян считает открытие коммуникаций региона полезным для Армении и Азербайджана
Премьер-министр РА Никол Пашинян рассказал об открытии региональных коммуникаций и дорог на встрече с жителями села Неркин Базмаберд 20 марта.
Как передает Арменпресс, премьер-министр Республики Армения на встрече с жителями общины НеркинБазмаберд заявил, что открытие коммуникаций является выгодным для Армении и Азербайджана.
«Мы должны идти вперед и и идти так, как это  обсуждается сегодня. Речь идет об открытии региональных коммуникаций и дорог. Если кто-то говорит, что открытие дорог выгодно толькоАзербайджану, не верьте. Если кто-то говорит, что открытие коммуникаций выгодно только Армении, не верьте. Открытие коммуникаций, особенно в нынешней ситуации, выгодно как Армении, так и Азербайджану. Это выгодно Азербайджана, потому что он должен иметь коммуникацию с Нахичеваном. Это выгодно в Армении, потому что нам нужно получить надежную железнодорожную и сухопутную связь с Российской Федерацией и Исламской Республикой Иран. Это означает, что экономика нашей страны может значительно измениться», - сказал Пашинян.
«Пашинян напомнил, что много разговоров о том, что дали запасы нефти Азербайджану.
Он отметил, что «нефтью»21-го века  становится медь, потому что автомобили с электрическими двигателями стали широко распространятьсяв мире, а со временем автомобили с двигателем внутреннего сгорания будут вытеснены с рынка. По словам премьер-министра, самым важным компонентом двигателя электромобиля является медь, а Армения имеет огромные медные резервы. «Если нам удастся открыть железнодорожные пути, то мы сможем экспортировать медную руду, а создать медеплавильные производстваи обеспечить дальнейшую обрабатывающую  цепь», -  заключил Пашинян.