Մոսկվան ակտիվանում է Լիբանանում. Շահան Գանտահարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հանդիպումները թե՛ Լիբանանի վարչապետ Սաադ Հարիրիի, թե՛ Հեզբոլլահի պատասխանատուների հետ վկայում է այն մասին, որ Մոսկվան նոր դեր է ստանձնել Լիբանանյան թղթածրարի հանգուցալուծման գործընթացում: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան նման կարծիք հայտնեց Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը:
«Լավրովի հանդիպումները ուշագրավ են, նկատի ունենալով լիբանանյան քաղաքական դաշտի գլխավոր երկու ուղղությունները։ Սաադ Հարիրին իսլամական սուննի համայնքի ամենատիրական դեմքն է, մինչ Հեզբոլլահը ներկայնցում է շիա համայնքի գլխավոր ուժը։ Պարզ է, որ յուրաքանչյուրը հովանավորվում է Սաուդյան Արաբիայի եւ Իրանի կողմից։ Այս երկու հակոտնյա դիրքերի արանքում Մոսկվան անուղղակի միջնորդություն է իրականացնում։ Կանխահաս է ասելը, որ դա կարդյունավորվի, այդուհանդերձ, Հեզբոլլահի ներկայացուցչիների Մոսկվա այցը չէր կարող իրականանալ առանց Թեհրանի համաձայնության»,- ասաց նա։
Գանտահարյանի գնահատմամբ՝ այս ամենն առնչվում են նաեւ Սիրիայի իրավիճակի հետ․ «Մոսկվան աշխուժորեն հետապնդում է Լիբանանում  ապաստանած սիրիացի փախստականների տունդարձի աշխատանքները։ Լավրովը դա պայմանավորել էր տարածաշրջանային կայունության ամրապնդման հետ։ Ռուսատանի այս դեմարշը  մտածել է տալիս, որ Մոսկվան կնախաձեռնի հանդիպումներ լիբանանյալ այլ կողմերի հետ եւս»,- ասաց Շահան Գանտահարյանը։

Москва в Ливане становится активнее: Шаан Гантаарян
Встречи министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова с премьер-министром Ливана Саадом Харири и ответственными лицами “Хезболлы” свидетельствуют о том, что Москва в процессе урегулирования ливанского пакета взяла на себя новую роль. Такое мнениев ответ на вопрос «Арменпресс» выразил главный редактор ливанской газеты “Аздак” Шаан Гантаарян.
“Встречи Лаврова с точки зрения, касающейся двух главных направлений ливанского политического поля, довольно примечательны. Саад Харири является самым авторитарным лицом исламской суннитской общины, в то время как “Хезболла”- главная сила шиитской общины. Понятно, что они финансируются Саудовской Аравией и Ираном. Москва ведет косвенное посредничество между этими двумя противоположными позициями. Преждевременно говорить, что это будет оправдано, тем не менее, визит представителей “Хезболлы” в Москву не мог состояться без согласия Тегерана” - сказал он.
По оценке Гантааряна, все это связано и с ситуацией в Сирии: “Москва активно проводит работу по возвращению сирийских беженцев, нашедших приют в Ливане. Лавров обусловил это укреплением региональной стабильности. Этот демарш России дает повод думать, что Москва инициирует встречи и с другими ливанскими сторонами”, - сказал Шаан Гантаарян.