Ֆրանսիացի մտավորականները կոչ են արել Ֆրանսիային միջնորդել հայ ռազմագերիների ազատ արձակման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի կողմից 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հրադադարի մասին հայտարարությունից չորս ամիս անց պաշտոնական Բաքուն հրաժարվում է կյանքի կոչել փաստաթղթի հումանիտար կետերից մեկը՝ ռազմագերիների ազատ արձակումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ֆրանսիական Le Point-ը, այս մասին նշվում է մի խումբ ֆրանսիացի մտավորականների տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ֆրանսիացի մտավորականներն արձանագրել են, որ այդպիսով Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորությունները: «Ստորագրված փաստաթղթի նկատմամբ այս անարգալից վերաբերմունքը փշրում է 1915-ի Ցեղասպանությունից հարյուր տարի անց հայ ժողովրդի՝ իր նախնիների հողում նորմալ կյանքի վերադառնալու հույսը»,- նշել են նրանք՝ ընդգծելով, որ դա ատելության հստակ դրսևորում է:
Մտավորականները հիշեցրել են, որ Ադրբեջանը, որի զինվորականները պատերազմի ընթացքում ռազմական հանցագործություններ են իրականացրել հայերի նկատմամբ՝ սպանելով ու խոշտանգելով ինչպես հայ զինվորների, այնպես էլ քաղաքացիական անձանց, խեղելով նրանց դիակները, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և ազատությունների վարկանշային վատագույն ցուցանիշներն ունի աշխարհում՝ հաստատված այնպիսի իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից, ինչպիսիք են Freedom House-ը և «Լրագրողներ առանց սահմանների»-ն:
«Այս կոչը ստորագրողները խնդրում են Մինսկի խմբի համանախագահ Ֆրանսիային, որը մասնակցում է հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցություններին, օգտագործել իր ողջ իրավասությունը հայ ռազմագերիների ազատ արձակման համար: Եթե ԵԱՀԿ կողմից մանդատ ստանձնած այս խումբը չի կարողացել կանխել պատերազմը կամ պաշտպանել  մարդկանց, որոնք զոհ գնացին, ապա գոնե թող ապահովի հրադադարի ռեժիմի այս հումանիտար կետի պահպանումը»,- ասվում է շուրջ հարյուր ֆրանսիացի մտավորականների ստորագրած հայտարարության մեջ:

French intellectuals call on their government to mediate in releasing Armenian POWs
YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS. 4 months after the statement on the ceasefire signed by Armenia, Russia and Azerbaijan on 2020 November 9, official Baku is still refusing to implement one of the humanitarian points of the document, concerning the release of the Armenian prisoners of war, a group of French intellectuals said in a statement, Le Point reports.
The French intellectuals have noted that Azerbaijan in this way is grossly violating its commitments. “Such a disrespectful attitude towards the signed document shatters the Armenian people’s hope to return to normal life in the land of their ancestors 100 years after the 1915 Genocide”, they said, calling this as a clear manifestation of hatred.
They reminded that Azerbaijan, whose armed forces have committed military crimes against Armenians during the recent war by killing and torturing both the Armenian soldiers and civilians, has the worst indicators in democracy, human rights and freedoms in the world as confirmed by international human rights organizations such as Freedom House and Reporters Without Borders.
“The people, who have signed this call, ask Minsk Group Co-Chair France, which is engaged in the conflict’s peaceful settlement negotiations, to use its entire authority for the release of the Armenian POWs. If this group, which has a mandate by the OSCE, has not managed to prevent the war or protect the people who have been killed, at least it should ensure the observance of this humanitarian point of the ceasefire regime”, the statement, which has been signed by nearly 100 French intellectuals, said.