Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ագրոարդյունաբերական արտադրանքի շրջանառությունն աճել է 7,7 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը Ռուսաստանի Դաշնությունում աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպել է ՌԴ գյուղատնտեսության փոխնախարար Սերգեյ Լևինի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՌԴ գյուղատնտեսության նախարարության մի շարք ստորաբաժանումների ղեկավարներ, ինչպես նաև Անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայության (Ռոսսելխոզնադզոր) բուսասանիտարական և սերմնաբուծական վերահսկողության վարչության պետ Նատալյա Սոլովյովան։
Հանդիպման օրակարգում ընդգրկված էր գյուղատնտեության բնագավառում երկկողմ համագործակցության հեռանրակարային թեմաների լայն շրջանակ, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, ագրոարդյունաբերական արտադրանքի ծավալների ավելացմանը, սերմնաբուծության, ջերմոցաշինության, խաղողագործության ու գինեգործության և այլ ոլորտներին վերաբերող մի շարք հարցեր։
Ողջունելով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալի այցը ՌԴ՝ Սերգեյ Լևինը կարևորել է Արման Խոջոյանի հետ հանդիպումը և նշել, որ նման հանդիպումների հաճախակի կազմակերպումը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա գյուղատնտեսության ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության ընդլայնման և փոխգործակցության ինտենսիվ զարգացման համար։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Արման Խոջոյանը համառոտ ներկայացրել է Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտի ռազմավարական ուղղություններն ու առաջնահերթությունները, ինչպես նաև պետության կողմից տնտեսվարողներին տրամադրվող աջակցության մեխանիզմները։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև ագրոարդյունաբերական արտադրանքի շրջանառությանը, որը 2019 թվականին կազմել է 692,4 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ 2020 թվականին աճել է 7,7 տոկոսով՝ կազմելով 745,8 մլն ԱՄՆ դոլար: Երկուստեք ընդգծվել է ագրոարդյունաբերական արտադրանքի շրջանառության ավելացման անհրաժեշտությունը։ Այս առումով հայտնաբերված խնդիրներից մեկը լոգիստիկ ենթակառուցվածքների սահմանափակ լինելը կամ բացակայությունն է, որի լուծումը հնարավորություն կընձեռի ավելի արդյունավետ տեսակավորել, սորտավորել և կազմակերպել կայուն ու կանխատեսելի մատակարարում։
Անդրադառնալով Հայաստանում սերմնաբուծության ոլորտի զարգացման միտումներին՝ Արման Խոջոյանը, մասնավորապես, նշել է, որ ներկայումս ՀՀ կառավարության թիրախային ուղղություններից է հատկապես հացահատիկային և հատիկաընդեղեն մշակաբույսերի արտադրության զարգացումը։
Էկոնոմիկայի փոխնախարարը կարևորել է նաև կարտոֆիլի սերմնաբուծությունը և ընդգծել, որ Հայաստանում կենսատեխնոլոգիական մեթոդներով կարտոֆիլի սերմնաբուծության և հավաստագրված տնկանյութի արտադրության զարգացումը հնարավորություն կտա ոչ միայն բավարարել հանրապետության ներքին պահանջարկը, այլև իրականացնել արտահանումներ դեպի Ռուսաստան և ԵԱՏՄ անդամ այլ պետություններ։
Զրուցակիցները քննարկել են հակակարկտային համակարգերի գործարկմանն ու արդյունավետ օգտագործմանն առնչվող հարցեր։ ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարարն ընդգծել է, որ հայկական կողմը հետաքրքրված է հակակարկտային պաշտպանության միջոցների կիրառման Ռուսաստանի, ինչպես նաև այս բնագավառում վրացական և մոլդովական առաջադեմ փորձի ուսումնասիրմամբ և նախատեսվում է կազմակերպել միջգերատեսչական հանձնաժողովի այց ՌԴ՝ այս ոլորտում առկա փորձին տեղում ծանոթանալու նպատակով։
Քննարկված թեմաների թվում էր նաև երկկողմ համագործակցությունը խաղողագործության և գինեգործության ոլորտներում, որոնցում Հայաստանն ունի բավական մեծ փորձ։ Արման Խոջոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանում ներդրված ուսումնական համակարգը հնարավորություն է տալիս, որ արտերկրի ուսանողները նույնպես Հայաստանում կարողանան վերապատրաստվել։
Երկու երկրների գինեգործական արտադրանքի իրացման խթանման ու առաջմղման և առևտրատնտեսական համագործակցությունն ամրապնդելու համար ռուական կողմին առաջարկվել է կազմակերպել գինեգործական արտադրանքի համատեղ շնորհանդեսներ, գինու համտեսներ, բլոգերների և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար շրջայցեր դեպի Հայաստանի և Ռուսաստանի գինու գործարաններ, դասընթացներ, վարպետության դասեր և այլ միջոցառումներ։
Քննարկվել են նաև գիտական ոլորտում փոխգործակցության խորացման հնարավորությունները։ Առանձին անդրադարձ է կատարվել այն ծրագրերին, որոնք արդեն իսկ իրականացվում են հայ և ռուս գործարար շրջանակների միջև։ Ռուսական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստել համատեղ նախաձեռնությունների և պայմանավորվածությունների կյանքի կոչմանը։
Արծարծվել է երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հողերի արդյունավետ օգտագործման հարցը։ Ռուսաստանն այսօր բավական խիստ է մոտենում հողերի ոչ արդյունավետ օգտագործմանը և առաջիկայում նախատեսում է ավելի խստացնել իր մոտեցումները՝ նպաստելով հողերի օգտագործման արդյունավետության բարձրացմանը։ Քանի որ հողերի արդյունավետ օգտագործումը նաև ՀՀ կառավարության առաջնային խնդիրների շարքում է, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այս հարցով ուսումնասիրել ռուսական փորձը և Հայաստանում հողային բարեփոխումներ իրականացնելիս ակտիվորեն համագործակցել ռուս գործընկերների հետ։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները դիտարկել են նաև գիտահետազոտական ինստիտուտների կարողությունների զարգացումն ու այս ուղղությամբ փոխգործակցության լայն հնարավորությունները։

Оборот агропромышленной продукции между Арменией и Россией вырос на 7,7%
Заместитель министра экономики Республики Армения Арман Ходжоян в рамках рабочего визита в Российскую Федерацию встретился с заместителем министра сельского хозяйства России Сергеем Левином. Об этом «Арменпресс» сообщили в Управлении информации и общественных связей Министерства экономики.
На встрече участвовали и руководители ряда подразделений Минсельхоза РФ, а также начальник Управления фитосанитарно-семенного надзора Федеральной службы ветеринарного и фитосанитарного контроля РФ (Россельхознадзор).
Повестка дня встречи включала широкий круг долгосрочных тем двустороннего сотрудничества в области сельского хозяйства, в том числе развитие торгово-экономических отношений между Арменией и Россией, увеличение объемов продаж агропромышленного производства, семян, теплиц, виноградарства и др. вопросы.
Приветствуя заместителя министра экономики Армении в России, Сергей Левин подчеркнул необходимость встречи с Арманом Ходжояном, отметив, что такие встречи станут дополнительным импульсом для расширения армяно-российского сотрудничества в области сельского хозяйства и интенсивного развития сотрудничества.
Выразив благодарность за теплый прием, Арман Ходжоян кратко представил стратегические направления и приоритеты аграрного сектора Армении, а также механизмы содействия, предоставляемые государством хозяйствующим субъектам.
В ходе встречи стороны коснулись товарооборота сельскохозяйственной продукции между Республикой Арменией и  Российской Федерацией, который в 2019 году составил 692,4 миллиона долларов США, а в 2020 году увеличился на 7,7%, дойдя до 745,8 миллионов долларов США. Обе стороны подчеркнули необходимость увеличения товарооборота сельхозпродукции. Одна из проблем этой области - ограниченность или отсутствие логистической инфраструктуры, решение которой позволит эффективнее осуществлять перевозку и стабильные запланированные поставки.
Касаясь тенденций развития семеноводческой отрасли в Армении, Арман Ходжоян, в частности, отметил, что в настоящее время одним из целевых направлений правительства является развитие производства семян зерновых и зернобобовых культур.
Заместитель министра экономики подчеркнул важность выращивания семян картофеля, подчеркнув, что развитие производства сертифицированных сеянцев картофеля в Армении с использованием биотехнологических методов позволит не только удовлетворить внутренний спрос, но и экспортировать их в Россию и в другие страны-члены ЕАЭС.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с эксплуатацией и эффективным использованием противоградовых систем. Заместитель министра экономики подчеркнул, что армянская сторона заинтересована в изучении возможностей России в применении противоградовых мер, а также и прогрессивных грузинского и молдавского опыта в этой области.
Среди обсуждаемых тем была и тема двустороннего сотрудничества в области виноградарства и виноделия, в котором Армения имеет значительный опыт и успех. Арман Ходжоян подчеркнул, что образовательная система, внедренная в Национальном аграрном университете Армении, дает возможность учебы в Армении и иностранным студентам.
В целях развития торгово-экономического сотрудничества между двумя странами российской стороне было предложено организовать совместные презентации винной продукции Армении, дегустации вин, туры для блогеров и представителей СМИ РФ в Армению, для российских винодельцев, также и учебные курсы.
Обсуждались возможности углубления сотрудничества и в сфере образования и науки. Также были упомянуты программы, которые уже реализуют армянские  и российские деловые круги. Российская сторона выразила готовность содействовать реализации совместных инициатив и договоренностей.
Был поднят и вопрос об эффективном использовании земель, представляющий взаимный интерес. Россия сегодня достаточно сильно подходит к неэффективному использованию земель, в ближайшем будущем планирует усилить свои меры, способствуя повышению эффективности землепользования. Поскольку эффективное землепользование является одним из приоритетов и правительства Республики Армения, была достигнута договоренность об изучении российского опыта в этом вопросе, об активном сотрудничестве с российскими партнерами в проведении земельных реформ в Армении.
В ходе встречи собеседники отметили и развитие потенциала Научно-исследовательских институтов и широкие возможности сотрудничества в этом направлении.