Նոր աշխատատեղեր, բիզնեսի ստեղծում. մեկնարկեց ՀՀ երեք մարզի զարգացմանն ուղղված ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդեա Վիկտորինը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը ազդարարեցին ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող «Տեղական դերակատարների զորեղացում հանուն զարգացման» (LEAD) ծրագրի պաշտոնական մեկնարկը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ծրագիրն իրականացնող գործընկերներն են ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրը, ՄԱԿ-ի պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը, Ավստրիական զարգացման գործակալությունը (ԱԶԳ) և Միգրացիոն քաղաքականության մշակման միջազգային կենտրոնը:
Ծրագրի գործընկերները ներկայացրին LEAD ծրագրի հիմնական նպատակները, այն է՝ տեղական ակտիվ դերակատարների համատեղ ջանքերով համայնքների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունների իրականացմամբ նպաստել Հայաստանի երեք հյուսիսային մարզերի զարգացմանը և կյանքի որակի բարելավմանը: Ծրագրի արդյունքները բխում են «ԵՄ-ՀՀ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի» (CEPA) առաջնահերթություններից:
«ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում հատուկ շեշտադրում է արված նաև տարածքային համաչափ զարգացման և համագործակցության վրա: Համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել Հայաստանի համար դժվար ժամանակներում, սակայն ԵՄ-ն պատրաստակամ է շարունակելու իր օժանդակությունը Հայաստանին՝ հաղթահարելու առկա մարտահրավերները և դրական փոփոխություն բերելու մարդկանց կյանքում: Ծրագիրը հնարավորություն է տալիս ժողովրդավարության և իրավունքների գերակայություն ունենալ, ամրապնդել մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, ստեղծել նորանոր աշխատատեղեր, ստեղծել բիզնես և այլն»,- ասաց Վիկտորինը:
14.6 մլն եվրո բյուջե ունեցող 4-ամյա LEAD ծրագիրը բաղկացած է երեք ենթածրագրից: Ավստրիայի զարգացման համագործակցության կողմից համաֆինանսավորվող և ԱԶԳ-ի կողմից իրականացվող «Տեղական դերակատարների զորեղացում հանուն Շիրակի մարզի զարգացման» ծրագիրը, ինչպես նաև ՄԱԶԾ և ՊԳԿ-ի կողմից իրականացվող «Տեղական դերակատարների զորեղացում հանուն Լոռու և Տավուշի մարզերի զարգացման» ծրագիրը կենտրոնանալու են ՀՀ-ում:
«Այս ծրագիրը շատ կարևոր է: Մեր ռազմավարությունն ու քաղաքականությունն է՝ օգնել մարդկանց, որպեսզի գյուղական բնակավայրերում բարելավվի կյանքը, որպեսզի ավելի շատ լինեն աշխատանքի և զբաղվածության հնարավորությունները: Այսպիսով, մարզերում ապրող մեր հայրենակիցները կկարողանան ոչ միայն գյուղատնտեսությամբ զբաղվել, այլև բիզնեսով: Ես անձամբ, հանձն եմ առնում ամեն ինչ անել այս ծրագրի հաջողության համար»,- ասաց Վահան Քերոբյանը:
Վաչե Տերտերյանն ընդգծեց, թե խորհրդանշական է այն հանգամանքը, որ Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող և ՀՀ կառավարության հետ համատեղ իրականացվող ծրագրի մեկնարկը տրվում է համաձայնագրի պաշտոնապես ուժի մեջ մտնելուն զուգահեռ:
«Համոզված եմ, որ սա շատ լավ նախադրյալ է, և մեր համատեղ ջանքերը՝ ուղղված այս ծրագրի իրագործմանը, որակապես նոր մակարդակ կտեղափոխեն ՀՀ-ում եվրոպական արժեքների տեղայնացումը: Հուսով եմ, որ ՀՀ երեք հյուսիսային մարզերում այս ծրագրի հաջող իրագործումը նաև ամուր նախադրյալ կստեղծի մնացած մարզերում ևս LEAD-ի փիլիսոփայության տեղայնացման և, ինչու չէ, այն մեր համատեղ ջանքերով իրականացնելու համար»,- նշեց Տերտերյանը:
Երրորդ ենթածրագիրը՝ ՄՔՄՄԿ-ի կողմից իրականացվող «ԵՄ-ը հանուն միգրանտների ներուժի օգտագործման՝ ի նպաստ Հայաստանի զարգացման ծրագիրն ուղղված է միգրանտների և նրանց ընտանիքերի անդամների ներուժի մոբիլիզացմանը: Ծրագիրը նպատակ ունի խրախուսել արտերկրից դրամական փոխանցումների թիրախային օգտագործումը և վերադարձող միգրանտների կամ միգրանտների ընտանիքների անդամների ֆինանսավորման միջոցով նոր աշխատատեղերի ստեղծումն ու բիզնեսի զարգացումը:
Ծրագրի իրականացման արդյունքում կստեղծվի առնվազն 250 նոր աշխատատեղ, աջակցություն կստանա ավելի քան 225 համայնքային զարգացման նախաձեռնություն, 160 գյուղական բիզնես և միգրանտների կողմից իրականացվող 150 բիզնես-նախաձեռնություն, առնվազն 500 շահառու կստանա ուսուցում՝ սեփական գործ սկսելու և բիզնեսի կառավարման վերբերյալ: Ընդհանուր թվով ավելի քան 9 000 շահառու կներգրավվի ծրագրի շրջանակում իրականացվելիք միջոցառումներում:

Новые рабочие места, создание производств: стартовала программа развития трех областей Армении
Глава Представительства Европейского Союза в Армении, посол Андреа Викторин, министр экономики Армении Ваан Керобян, заместитель министра территориального управления и инфраструктуры Республики Армения Ваче Тертерян объявили об официальном запуске финансируемой ЕС программы “Расширение возможностей местного населения в целях развития” ( LEAD).
Как сообщает «Арменпресс», партнерами, реализующими программу, являются Программа развития ООН, Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединенных Наций, Австрийское агентство развития (ADA) и Международный центр развития миграционной политики.
Партнеры проекта представили основные цели проекта LEAD, которые заключается в том, чтобы внести свой вклад в развитие трех северных районов Армении и улучшить качество жизни за счет совместных усилий местных участников. Результаты проекта соответствуют приоритетам Соглашения о всеобъемлющем расширенном партнерстве между ЕС и Арменией (CEPA).
В Соглашении о всеобъемлющем расширенном партнерстве Армения-ЕС особое внимание уделяется сбалансированному территориальному развитию и сотрудничеству. Соглашение вступило в силу в трудные для Армении времена, но ЕС готов и дальше оказывать Армении содействие в преодолении существующих вызовов и достижении позитивных изменений в жизни людей. “Программа позволяет демократии преобладать над правами, укреплять защиту прав человека, создавать новые рабочие места, создавать бизнес и так далее”, - сказала Викторин.
Четырехлетняя программа LEAD с бюджетом в 14,6 млн евро состоит из трех подпроектов. Подроект “Усиление местных заинтересованных сторон для развития Ширакской области”, софинансируемый Австрийским агентством по сотрудничеству в целях развития и ПРООН, а также подпроект, финансируемый ПРООН ФАО “Усиление местных заинтересованных сторон для развития Лорийскохй и Тавушской областей”.
“Эта программа очень важна. Наша стратегия и политика - помочь людям улучшить свою жизнь в сельской местности, чтобы у них было больше возможностей для трудоустройства. Таким образом, наши соотечественники, проживающие в регионах, смогут заниматься не только сельским хозяйством, но и бизнесом. Я лично обязуюсь сделать все для успеха этой программы”, - сказал Ваан Керобян.
Ваче Тертерян подчеркнул, что символично, что запуск финансируемой ЕС программы, реализуемой совместно с правительством Армении, происходит параллельно с официальным вступлением в силу Соглашения о всеобъемлющем расширенном партнерстве Армения-ЕС.
«Убежден, что это очень хорошая предпосылка, наши совместные усилия, направленные на реализацию этой программы, выведут европейские ценности Армении на качественно новый уровень. Я надеюсь, что успешная реализация этой программы в трех северных регионах Армении создаст прочную предпосылку для претворения философии LEAD и в других регионах”, - сказал Тертерян.
Третий подпроект - ЕС во имя использования потенциала мигрантов в интересах развития Армении направлен на мобилизацию потенциала мигрантов и членов их семей. Программа направлена на поощрение целевого использования денежных переводов из-за границы, создание новых рабочих мест и развитие бизнеса за счет финансирования возвращающихся мигрантов или членов семей мигрантов.
В результате реализации проекта будет создано не менее 250 новых рабочих мест, будет оказано содействие более 225 инициативам по развитию сообществ, будет поддержано 160 бизнес инициатив сельских предпринимателей и бизнес-мигрантов, и не менее 500 бенефициаров пройдут обучение по открытию собственного бизнеса. Всего в мероприятиях проекта будут задействованы более 9 000 бенефициаров.