«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Տարածաշրջանի «կարմիր գծերն» ավելի են բարակում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մարտի 15-18-ն Ադրբեջանում կանցկացվեն լայնամասշտաբ պլանային զորավարժություններ։ Ադրբեջանի զինված ուժերի պլանային զորավարժությունները չեն կարող ուշադրության չարժանանալ մեր կողմից՝ հաշվի առնելով այդ երկրի անթաքույց սպառնալիքները եւ ոտնձգություններն՝ ուղղված մեր երկրի տարածքային ամբողջականությանը։ Տարածաշրջանային երկրների, հատկապես Թուրքիայի ու Ադրբեջանի կողմից ռազմական գերակտիվությունը հստակ խնդիր է դնում նաեւ մեր առջեւ՝ վերակազմակերպելու եւ կրկին մարտական պատրաստականության բարձր աստիճանի բերելու Հայկական բանակը։ Բնականաբար, արցախյան վերջին պատերազմի արդյունքներն ուժեղ հարված էին, սակայն, վստահաբար, Հայկական բանակը եւ հայ զինվորն ունեն մարտական ոգին վերագտնելու մեծ ներուժ։ Ուժի լեզուն միակն է, որը թշնամին լավ է հասկանում։
Ներկայիս զարգացումների ֆոնին հարց է առաջանում՝ կվերսկսվի՞ արդյոք պատերազմը, այս անգամ Հայաստանի սահմաններում։ Եթե դա պայմանավորված լիներ միայն Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի ցանկությամբ, ապա միանշանակ կարող էինք ասել, որ պատերազմի վերսկսումը ժամանակի հարց է, սակայն այստեղ են հատվում նաեւ այլ երկրների «կարմիր գծերը», որոնք կարող են զսպող դեր ունենալ թուրք-ադրբեջանական ծրագրերի իրականացման համար։ Մյուս կողմից, մտահոգիչ է այն, որ իրավիճակը սրվում է Դոնբասում, ինչը կարող է մեծ ռեսուրսներ պահանջել Ռուսաստանից, եւ խոցելի դառնա մեր տարածաշրջանում պայթունավտանգ իրավիճակը վերահսկելու հնարավորությունը»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Красные линии региона становятся все тоньше
“С 15 по 18 марта в Азербайджане пройдут масштабные плановые военные учения. Запланированные военные учения Вооруженных сил Азербайджана не могут оставаться для нас незамеченными, учитывая открытые угрозы и посягательства этой страны на территориальную целостность нашей страны. Чрезмерная военная активность стран региона - Турции и Азербайджана ставит перед нами четкую задачу по реорганизации и возврату Армянской армии на высокий уровень боевой готовности. Естественно, результаты последней Арцахской войны стали сильным ударом, но, безусловно, Армянская армия и армянский воин имеют большой потенциал для восстановления боевого духа. Язык силы - единственный, который хорошо понятен противнику.
На фоне происходящих событий возникает вопрос, возобновится ли вновь война, на этот раз уже в пределах Армении. Если бы это было обусловлено только волей Азербайджана и Турции, можно было бы однозначно сказать, что возобновление войны - это вопрос времени, но здесь пересекаются красные линии и других стран, что может сыграть сдерживающую роль в реализации турецко-азербайджанских программ. С другой стороны, вызывает беспокойство тот факт, что ситуация на Донбассе обостряется, что может потребовать от России больших ресурсов и сделать уязвимой способность контролировать взрывоопасную ситуацию в нашем регионе”.